01 Eylül 2004 21:00

'Silahlar sussun' çağrısı

DEP'li milletvekillerinden Leyla Zana, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, barış için çatışma zemininin ortadan kaldırılmasını, koşul ve süre içermeksizin silahların susturulmasını ve çatışmaların bir an önce sonlandırılmasını istedi.

Paylaş
DEP'li milletvekillerinden Leyla Zana, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, barış için çatışma zemininin ortadan kaldırılmasını, koşul ve süre içermeksizin silahların susturulmasını ve çatışmaların bir an önce sonlandırılmasını istedi. DEP'li milletvekilleri dün 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Orhan Doğan'ın evinin bahçesinde basın toplantısı düzenlediler. DEP'liler adına konuşan Leyla Zana, duruşlarının hiçbir çıkar, kariyer ve hesap gütmeden sorumlu yurttaşlık görevinin yerine getirilmesi olduğunu vurguladı. Türkiye'nin en önemli ve öncelikli sorunun Kürt sorunu olduğunu söyleyen Zana, "Bu sorun, ülkemizin coğrafi bütünlüğü ve toplumun genel hassasiyetleri korunarak çözüldüğünde, bunun çözümsüzlüğünden beslenen pek çok sorun da kendiliğinden çözülmüş olacaktır" dedi. Zana, Kürt sorununun demokrasi sorunu olduğunu söyleyerek özgürlüklerin genişlemesiyle Kürt sorununun çözüleceğini ve ülkenin güçleneceğini ifade etti.

'İş ve ekmeğe ihtiyaç var' 1 Haziran'a kadar yaşanan 5 yıllık sürecin iyi değerlendirilemediğini dile getiren Zana, çatışmaların zaman zaman yoğunluk yitirmesine rağmen devam etmesinin kaygı verici olduğunu belirtti. "Asıl önemli ve olması gereken, çatışma zemininin ortadan kaldırılmasıdır" diye konuşan Zana, "Şiddet, bir sorunun duyurulması ya da açığa çıkarılması için araç olmuşsa, 15 yıl şiddet kullanılarak bu amaca zaten ulaşıldı" dedi. Sorunun şiddetle çözülemeyeceğinin anlaşıldığına vurgu yapan Zana, halkın daha çok sağlık, iş, aş, ekmek ve demokrasi istediğinin altını çizdi. "Savaşmak için cesareti olanların, barış için daha büyük bir kararlılık, irade ve cesaret örneği sergilemeleri gerekmiyor mu?" diye soran Zana, barışı kolay kılmanın ancak savaş isteyenleri açığa çıkarmakla mümkün olacağını söyledi. Kamuoyunun ve kitle örgütlerinin sürece etkin katılmasını isteyen Zana, "Barış için, çatışma zemininin bir an önce ortadan kaldırılması, buna ilişkin demokratik iradenin açığa çıkarılması, koşul ve süre içermeksizin silahların susturulması ve çatışmaların bir an önce sonlandırılması, insanımızın ekmek ve su kadar acil ihtiyacıdır" dedi. Çatışmalı ortamın AB ile ilişkileri zorladığına dikkat çeken Zana, bu nedenle müzakere tarihi verilmemesi durumunda bunun vicdani sorumluluğunun ağır olacağını dile getirdi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Barışa sınav yasağı

SONRAKİ HABER

KESK ve DİSK'ten barış eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa