01 Eylül 2004 01:00

Eğitimciler eyleme geçiyor

Eğitimciler AKP hükümetinin saldırılarına karşı, sosyal haklarının geliştirilmesi ve insanca yaşanacak ücret talebi için eyleme geçecek. Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapan eğitim emekçileri, eylem takvimini açıkladı.

Paylaş
Eğitim emekçileri sendikaları Eğitim Sen'e açılan kapatılma davası ve saldırı yasalarına karşı, insanca yaşanacak ücret ve sosyal hakların geliştirilmesi talebiyle eyleme geçecek. Eğitimciler oturma eylemleri, basın açıklamaları, kokart takma gibi eylemlerin yanı sıra toplu görüşmelerin başladığı gün viziteye çıkacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapılan eyleme katılan Eğitim Sen üyesi kamu emekçileri, "Eğitim Sen kapatılamaz", "Sadaka değil, toplusözleşme" sloganlarını attılar. Burada konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, komik kira yardımlarının yenilenmesini de istedi. "Eğitim ve Öğretim Ödeneği"nin 1. derece 4. kademelerdeki öğretmen maaşına denk gelen 800 milyon liraya yükseltilmesini isteyen Dinçer, bu paranın iki taksit halinde bütün eğitim emekçilerine verilmesi gerektiğini söyledi. Maliye Bakanlığı'nın ise sadece 25 milyon lira zamla 275 milyon lira ödemeyi düşündüğünü öğrendiklerini dile getiren Dinçer, bu rakama razı olmadıklarını ifade etti.

Eylem takvimi Alaaddin Dinçer sendikalarının kapatılmak istenmesine karşı eylemler yapacaklarını, toplu görüşme taleplerine ilişkin mücadele edeceklerini söyleyerek, eylem takvimini açıkladı: - 11 Eylül Cumartesi günü ülkenin her tarafında oturma eylemleri, basın açıklamaları yapacak ve ardından da halka "parasız eğitim hakkına sahip çık" çağrılı broşürleri dağıtacaklar. - 13-14 Eylül'de Eğitim Sen üyesi öğretmenler bütün okullarda "sendikama dokunma" kokartları takacaklar. - Toplu görüşme sürecinin başlayacağı 15 Eylül'de ise öğretmenler viziteye çıkacak. Eğitim Sen'in kapatılması davası ile toplugörüşme taleplerini birleştirerek, alanlara çıkacak olan eğitim emekçileri, diğer emekçilerle birlikte insanca yaşam ve örgütlenme haklarını dile getirecekler.

'Hukuki işlem başlatılsın' MEB Dış İlişkiler Genel Müdürü İbrahim Kapaklıkaya'nın kendine bağlı komisyon tarafından hazırlanan soruları çözerek tam puan almasına da değinen Dinçer, bu sınavın MEB'de işlerin nasıl yürüdüğünü gösterdiğini ifade etti. AKP hükümetinin, tıpkı diğer hükümetler gibi MEB'de yaratmaya çalıştığı yeni kadroların "özel yetenekleri" ile herkesi şaşırtığını ifade eden Dinçer, baştan sona komedi olan bu sınavın iptal edilmesini, yapılan usulsüzlükler hakkında gerekli hukuki işlemlerin başlatılmasını istedi.


MEMUR KARIN TOKLUĞUNA ÇALIŞIYOR Kamu-Sen'in açıkladığı rapor ortalama bir memurun aylık maaşı ancak gıda harcamasına yetiyor. 15 Eylül'de başlayacak toplugörüşmelere hazırlık çerçevesinde hazırlanan rapora göre ortalama 610 milyon lira maaş alan bir memur, maaşının yüzde 62'sini gıda, yüzde 33'ünü barınma harcamalarına ayırıyor. Eğitim, sağlık gibi zorunlu ihtiyaçları içinse sadece yüzde 5'lik pay kalıyor. Bu rapor hükümete de sunuldu. Avrupa Birliği ülkeleriyle Türkiye karşılaştırmasının yapıldığı raporda, maaşının neredeyse tamamını gıda ve barınma giderlerine harcayan memurlar, milli gelirden de yeterince pay alamıyor. ABD'de her 13 kişiye bir kamu çalışanı düşerken, Türkiye'de bu rakam, 30 kişiye bir kamu görevlisi şeklinde. 4 kişilik ailenin gıda harcamaları için Lüksenburg'da bir memur, maaşının yüzde 10'unu, Hollanda'da yüzde 15'ini, Fransa'da yüzde 22'sini ayırıyor. Türkiye de ise bu rakam yüzde 62. Raporda Türkiye'nin yıllık gelirinin 775 dolar artarak 3 bin 383 dolara çıktığı, ancak bu artışın memur ailelerine yıllık sadece 158 dolar olarak yansıdığı belirtildi. Bunun nedeni ise gelir adaletsizliği ve bölgeler arası dengesizlik.

ÖNCEKİ HABER

Kadınlardan barış zinciri

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa