01 Eylül 2004 01:00

TCK'da uzlaşma sağlandı

AKP ve CHP, önceki gece geç saatlere kadar süren görüşmeler sonucunda TCK tasarısının Meclis'ten uzlaşmayla çıkartılması konusunda anlaştılar. Tasarı, zinayı tekrar suç sayarken, erkek ve kadına eşit cezayı öngörüyor.

Paylaş
AKP ve CHP grubu Türk Ceza Kanunun'da (TCK) yapılması gereken değişiklikler konusunda uzlaşmaya vardı. Tartışma yaratan zina maddesinde erkek ve kadın için aynı cezalar öngörülüyor. Önceki gece geç saatlere kadar süren toplantıda TCK tasarısının TBMM'den iç tüzük değişikliği yapılmadan uzlaşmayla çıkması konusunda karar alındığı bildirildi. Ancak, tartışmalı maddeler konusunda AKP ve CHP teknik çalışmasını genel kurul aşamasına kadar tamamlayacak. Görüşme sonrasında açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Önder Sav, temel yasa düzenlemesine gerek kalmadan TCK Yasa Tasarısı'nın Genel Kurul'da görüşüleceğini söyledi. Sav, 1 Ekim'den önce Meclis'in toplanarak konuyu görüşeceğini de belirtti. CHP Genel Sekreteri zina ile ilgili düzenlemeye ilişkin bir soru üzerine, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı doğrultusunda değerlendirmelerin yapıldığını kaydetti. Adalet Bakanı Cemil Çiçek de Türk Ceza Kanunu için değişik kesimlerin beklentisi olduğunu, bu beklentiler doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Çiçek, Meclis'i 14 Eylül'de TCK için olağanüstü toplantıya da çağıracaklarını söyledi.

Zina suç sayılıyor TCK'da AKP ve CHP arasında "din ve vicdan özgürlüğü"nü düzenleyen 115'inci maddesinin aynen kalmasına karar verildi. Zina suçunun ek bir madde olarak TCK'ya girmesi için Anayasa Mahkemesi'nin kararları ve kadın-erkek eşitliğini kapsayacak bir şekilde hazırlanması düşünülüyor. Tartışmaların yoğunlaştığı "din adamlarına siyaset yasağı" getiren 219'uncu madde ve Devrim Kanunları içinde yer alan "bazı kişilerin giyinmesinin yasaklanmasına" ilişkin 222'nci madde üzerinde teknik çalışmalar devam edecek. Adalet Alt Komisyonu'nda bu çalışmaları yürüten AKP'den Hakkı Köylü ve CHP'den Orhan Eraslan maddeler üzerinde teknik çalışmalarını yapacaklar. Edinilen bilgilere göre teknik çalışmadan uzlaşma sağlanamazsa, düzenlemelerin mevcut halinin korunması planlanıyor.

ÖNCEKİ HABER

Barış için mücadele günü

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa