30 Ağustos 2004 21:00

Konuşma bayramı!

30 Ağustos Zafer Bayramı'nda yapılan uzun uzun konuşmalarda ne Türkiye'nin bağımsızlığına yönelik emperyalist tehditlere, ne de yanıbaşımızdaki savaşa değinildi. Sadece güçlü ordu övgüsü yapıldı.

Paylaş
Türkiye'nin yanı başında devam eden savaşa destek verenler, ABD'nin işgal planlarını kolaylaştıracak kararlara Meclis'te imza atanlar, 30 Ağustos 1922'de kazanılan zafer üzerine uzun uzun konuştular. Ancak bu uzun konuşmalar içinde Kurtuluş Savaşı'nın kazanımlarının nasıl ve kimler tarafından tasfiye edildiğine ve Türkiye'nin ABD'nin Ortadoğu'yu işgal planlarına alet edilmesi politikalarınnın Zafer Bayramı fikriyle çelişmesine hiç değinilmedi. 30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta törenlerle kutlandı. Törenlerde yapılan konuşmalarda Kurtuluş Savaşı'nın öneminden bahsedildi. Irak'taki işgale ve ABD'nin dünya barışına yönelik tehditlerine ise değinilmedi. Komutanlar sadece güçlü bir orduya sahip olmakla övündüler. İlk tören Ankara'da Anıtkabir'de başladı.

'Ordumuz güçlüdür' Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Özkök, deftere şunları yazdı: "Büyük Devlet Adamı Ulu Önder Atatürk, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 82. yıldönümünü gururla kutlamanın heyecanı içinde, yüksek huzurundayız. Türk Ulusu'nun ve kahraman ordusunun önderliğinizde verdiği mücadeleyle kazanılan bu zafer, tarihimizin dönüm noktalarından birini oluşturarak Türkiye Cumhuriyeti'nin sağlam ve sürekli temeller üzerine inşa edilmesini sağlamıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu güzel vatanın yılmaz bekçisi olmaya devam edecektir." Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan geçit töreninde (AKM) konuşan Tümgeneral Necati Özbahadır ise "Türkiye Cumhuriyeti'nin emperyalizme karşı verilen Kurtuluş Savaşı'nın ardından kurulduğunu" hatırlatırken, bugünkü emperyalist tehditlere değinmedi. Özbahadır, TSK'nın Türkiye'ye yönelik tehditleri karşılamaya hazır olduğunu vurguladı.

Güçlü ordu niçin gerekli? İstanbul'da yapılan törenlerde de yine güçlü bir ordu gerektiği vurgulandı. Vatan Caddesi'nde düzenlenen resmi geçit törenine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de katıldı. Törende konuşma yapan 66. Zırhlı Tugay ve Tören Komutanı Tuğgeneral İhsan Balabanlı şunları söyledi: "Dünyanın en hassas bölgelerinden birinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti, aradan geçen süre zarfında laik, demokratik yapısıyla uluslararası toplumun saygın ve örnek bir üyesi haline gelmiş, jeopolitik konumu ve sahip olduğu güçlü silahlı kuvvetleriyle bölgesinde daimi bir güç ve istikrar unsuru olmuştur. Ordumuz, kanunlarla kendisine verilmiş olan görevlerin yılmaz takipçisi olarak, bölücü ve irticai tehdidin ortadan kaldırılmasındaki kararlılığını daima sürdürecektir. Dünyada ve bölgemizde yaşanan son gelişmeler, şiddetini gittikçe artıran etnik ve kökten dinci akımlar ve bunun sonucunda oluşan uluslararası terör ortamı, yeni demokratik değer yargıları ve değişen egemenlik kavramları, silahlı kuvvetlerimize yeni ve zorlu görevler yüklemektedir."

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adana'nın tarihi 'tarih' oluyor

SONRAKİ HABER

Ankara'da barış şenliği

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa