31 Ağustos 2004 01:00

Bölünme tehlikesi

Almanya'nın birçok bölgesinde haftalardır süren 'Pazartesi Gösterileri' için ilk koordinasyon toplantıları yapıldı. Bazı grupların dar çıkarlarını gözetmeleri nedeniyle iki ayrı yerde yapılan toplantılarda farklı kararlar alındı.

Paylaş
Almanya'da sosyal hak gasplarına karşı başlayan "Pazartesi Gösterileri" hareketi giderek büyüyor. Gösterilere emekçilerin ilgisinin giderek artması, sermaye ve hükümeti korkutuyor. Bu arada "Pazartesi Gösterileri"ni düzenleyen yerel inisiyatifler ilk kez Almanya çapında bir araya gelmeye çalıştılar.

İki ayrı koordinasyon Magdeburg şehrinde gösterileri örgütleyen grup tarafından geçtiğimiz hafta gündeme getirilen "ülke çapında koordinasyon görüşmeleri" son anda başarısızlıkla sonuçlandı. Öneri, bütün yerel inisiyatifler tarafından olumlu karşılanmasına rağmen, çeşitli gruplar hareketin gelişmesini değil kendi dar çıkarlarını gözetince aynı gün iki değişik toplantı düzenlendi. İnternet üzerinden yaygınlaştırılan toplantı çağrılarında ATTAC ve kimi Troçkist gruplar Berlin'e çağrı yaparken, MLPD'nin etkili olduğu bölgeler Leipzig'e çağrı yaptı. Böylece "Pazartesi Gösterileri Almanya Koordinasyonu" için Berlin ve Leipzig'de iki toplantı yapıldı. Birçok yerel inisiyatif her iki toplantıya da temsilci gönderdi.

Benzer kararlar Leipzig'deki toplantıya 180 civarında katılım olurken Berlin'deki toplantıya 100 civarında bir katılım oldu. Berlin'e gelenlerin çoğunluğu doğu eyaletlerinden gelirken Lepzig'deki toplantıya Batı Almanya'dan katılım daha iyiydi. Toplantılara çağrı yapanlar farklı politik görüşlere sahip olsalar da, yerel katılımcıların belirlediği gündem üzerinden yapılan görüşmelerde benzer kararlar alındı. İki tarafta da yerel gösterilerin güçlenmesi ve yaygınlaştırılması için bütün grupların gösteri hazırlıklarına davet edilmesi karar altına alındı. Sendika merkezlerinin tutumu iki tarafta da eleştiri konusu oldu, sendika şubelerinin aktif katılımını sağlamak için çaba harcanması kararlaştırıldı.

Merkezi gösteri Magdeburg'luların bir süre önce gündeme getirdikleri "Merkezi Pazartesi Gösterisi" önerisi hem Leipzig'de hem de Berlin'de desteklendi. Gösterinin tarihi Leipzig'de 3 Ekim, Berlin'de ise 2 Ekim olarak belirlendi. Kararların alınması aşamasına gelindiğinde yerel inisiyatiflerin temsilcileri her iki toplantıda hoşnutsuzluklarını dile getirmeye başladılar. Toplantı çağrılarını yapanlara "Size kim bu görevi verdi?", "Hangi kurumun kararına dayanarak bu toplantıyı düzenlediniz?", "Birleşelim derken bile bölünmeyi hedeflediğiniz belli oluyor" şeklinde tepkiler karşısında sıkıntılı anlar yaşayan "bağımsız" temsilciler, sonunda tabanın itirazlarına boyun eğmek zorunda kaldılar. Aralarında Prof. Peter Grotian'ın da olduğu üç kişilik bir grup seçen Berlin toplantısı bu heyete, 'Leipzig temsilcileriyle görüşme ve tek bir koordinasyon kurma' görevi verdi. Leipzig'den de benzer bir heyet çıkarıldı. İki hafta sonra, Leipzig ve Berlin toplantılarına katılanlar tek bir konferans düzenleyerek yeni bir koordinasyon seçecekler.


KRİZ MASASI İŞBAŞINDA Almanya'da gelişen emekçi hareketine karşı başbakanlıkta oluşturulan "Kriz Masası" görevine başladı. Gelişmeleri yakından takip etmek ve "gerekli tepkiyi göstermek" ile yükümlü olan "Kriz Masası"nın en önemli görevi, "reform çabalarına karşı gelişen hareketin bilgisini toplamak" olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Horst Köhler, hükümetin 'reform'dan geri adım atmaması gerektiğini söyleyerek, "Gelişen sosyal hareketin karakteri iyi incelenmeli" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Beyrut'ta direniş zirvesi

SONRAKİ HABER

TRT’nin ‘yandaş medya’ peşkeşi TBMM gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa