30 Ağustos 2004 01:00

Deri-İş küçülüyor

Deri-İş Sendikası'nın 28.Olağan Genel Kurulu'nda önceki gün tüzük deşiklikleri yapıldı. Tartışmaların yaşandığı değişiklikler sonucunda yönetim kurulundaki profesyonel sendikacı sayısı 5'ten 3'e düşürüldü.

Paylaş
Deri-İş Sendikası'nın 28.Olağan Genel Kurulu'nda önceki gün tüzük deşiklikleri yapıldı. Tartışmaların yaşandığı değişiklikler sonucunda yönetim kurulundaki profesyonel sendikacı sayısı 5'ten 3'e düşürüldü. Yönetim kurulu sayısı da 9'dan 7'ye düşürüldü. Yapılan bir diğer değişiklikle genel sekreterlik ve mali sekreterlik görevleri kaldırılarak, görevleri genel başkan vekiline devredildi. Yapılan başka bir deşiklikle, Deri-İş'in Sarıkamış, Tercan, Van, Anadolu ve Beykoz şubelerinin 6 ay içinde kapatılmasına karar verildi. Üye sayısı 300'ü bulmayan şubeler temsilicilik olarak faaliyet yürütecek.

Değişikliklere tepki Deri-İş Genel Başkan Vekili Musa Servi, şimdiye kadar amatör ruhla çalışarak en iyisini yapmaya çalıştıklarını savundu. Karşılarında aday olarak çıkanların bireysel çıkarları doğrultusunda davrandiklarını ileri süren Servi, "Deri-İş'i dağıtmaya çalışıyorlar" dedi. Tüzük değişikliklerine ilişkin söz alan Beykoz delegesi Ali Can Yıldırım, şubelerin kapatılmasını eleştirerek, "KİT'ler zarar ediyor diyenlerden farkınız ne? Şubeler yaşatılmalı. Genel başkanın yetkileri ise tamamen azaltıldı" diye konuştu. Deri-İş Beykoz Şube Başkanı Metin Şahin ise sendikal birliği önemsedikleri için şimdiye kadar ses çıkarmadıklarını söyleyerek, "Bu kararları alanlar iktidarla aynı mantığa sahip, 200 yıllık bir tarih yok ediliyor" diye konuştu. Eleştirilere tepki gösteren Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Hasan Sonkaya'nın "129 kişiyle şube olarak kalmak istiyorsunuz. Niye sayınızı artırmak için bir şey yapmıyorsunuz. Hep hazırdan yediniz" şeklindeki sözleri gerginliğe yol açtı. "Kendinizi ne sanıyorsunuz, Hasan Sonkaya. Tuzla'da üye sayısı binden üç bine mi çıktı? Kimlerin hazırdan yediğini herkes biliyor" sözleriyle tepki gösteren delegeler, Sonkaya'nın kendilerinden özür dilemesini istedi.

ÖNCEKİ HABER

Memurdan grev uyarısı

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa