29 Ağustos 2004 01:00

Her şey paylaşmak adına...

Emek Gençliği'nin, İzmir'in Dikili ilçesinde düzenlediği eğitim ve dayanışma kampı sona erdi. Bir hafta süren ve yaklaşık 500 gencin katıldığı kamp boyunca çeşitli etkinliklerde bir araya gelen gençler, kolektif yaşamdan örnekler sundular.

Paylaş
Emek Gençliği'nin İzmir'in Dikili ilçesinde düzenlediği ve bir hafta süren eğitim ve dayanışma kampı dün sona erdi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı kamp boyunca çeşitli etkinliklerde bir araya gelen gençler sorunlarını tartıştılar, futbol, voleybol, yüzme, satranç ve tavla dallarında düzenlenen turnuvalara katıldılar. 21-28 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen kampın son günü eğitim ağırlıklı oldu. Müzik, şiir, tiyatro ve halkoyunları atölyelerinde kamp boyunca hazırladıkları emeklerini sergileyen gençler, Ankara bilim-çalışma grubunun hazırladığı bilgi yarışmasına da katıldılar. Kamp boyunca her gün çeşitli konularda seminerler düzenlendi, sunumlar yapıldı. İskender Bayhan, "Gençlik Mücadelesi ve Sorunları", Cem Somel "Ekonomi Politik", İhsan Çaralan "Sosyalizm Tarihi", Mustafa Yalçıner "Parti Tarihi" ve Ender İmrek "Kürt Sorunu" gibi konularda sunum yaptılar.

Kolektif yaşam Gençler kampta sadece eğlenmedi. Kolektif yaşam tarzını hayata geçirerek bulaşık yıkamaktan yemek dağıtmaya, günlük çevre temizliğinden kamp alanının güvenliğini sağlamaya kadar birçok konuda görev aldılar. Serbest zamanlar atölye çalışmaları ve politik güncel tartışmalarla değerlendirildi. Bolu delegasyonu Bol-Pat ve belediye işçilerinin, Eskişehir delegasyonu Paşabahçe cam işçilerinin direnişlerini, Çorum delegasyonu kiremit işçilerinin direnişlerini ve Pendik Gençlik Evi de ilçe gençliğinin çalışmalarını paylaştı sinevizyon gösterimleriyle. Kampa gelmeden hazırlanan tiyatro ve müzik grupları da kamp gecelerini doldurdu. Akşam etkinliklerinde gençlik içinde yürütülen mücadele biçimleri ve önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar tartışıldı. Almanya DİDF Gençliği ise Avrupa gençliğinin mücadelesini ve Türkiye'ye ilişkin gözlemlerini paylaştı.

Aynı coşku ile... Son gün yapılan kamp değerlendirmesinde ise kampın gençlerin kurmak istediği dünyaya örnek teşkil ettiği vurgusu öne çıktı. Paylaşımlardan, eğitim çalışmalarından, dayanışmadan pek çok kazanım edindiklerini belirten gençler, kampın ruhunu illerindeki mücadele alanlarına taşıyacaklarını dile getirdiler. Bir sene sonrasına kitlesel ve uluslararası bir kamp düzenlemek için çalışma yürütülmesi gerektiğinin de altını çizdiler. Kamp boyunca gençlerle birlikte olan EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, gençlerin alanlarındaki çalışmada bundan sonra daha fazla sorumluluk alan, tartışan, sorgulayan ve sorgulatan olma anlayışıyla hareket etmesi gerektiğini söyledi. Kamptaki coşku ve heyecanın, edinilen bilgilerin, alanlardaki çalışmaya en üst düzeyde taşınması gerektiğine işaret eden Tüzel, "Önümüzdeki süreç sıcak geçecek. 1 Eylül Dünya Barış Günü, sıcak işçi direnişleri, işten atmalar, okulların açılması süreci bizleri bekliyor. Bizi bekleyen sürece, doğru tarzda müdahale edecek, kitlelerin önünü açacak çalışma tarzını kamptan edindiğimiz coşku, heyecan ve cesaretle hayata geçireceğiz" diye konuştu.

Dikili halkına hediye Gençler kamp yaptıkları Dikili'ye bir de hatıra bıraktılar. Bir duvara Promethaus'un resmini çizen gençler, bunu Dikili halkına 1 Eylül Dünya Barış Günü hediyesi olarak bıraktılar. Kampın sona erdiği gece gençler, sahilde büyük bir kamp ateşi yakarak hep beraber halaya durdular. Özellikle kamp çalışanlarının, kendilerinden çok şey öğrendiklerini belirterek gençleri uğurlamaları da dikkat çekti.

ÖNCEKİ HABER

Öz İplik-İş suç duyurusunda bulundu

SONRAKİ HABER

Türkiye ile Mısır arasındaki ticarette rekor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa