28 Ağustos 2004 21:00

Don Kişot'ça bir buluşma

'Sultans Of The Dance'ın kareograflarından Murat Uygun'un genel sanat yönetmenliğini yaptığı 'Shaman' topluluğu, Anadolu'nun her köşesinden halay, karşılama, zeybek, bar, horon ve türküleri, farklı etnik kökenlerle, sanatın farklı dallarıyla buluşturuyor.

Paylaş
'Sultans Of The Dance'ın kareograflarından Murat Uygun'un genel sanat yönetmenliğini yaptığı 'Shaman' topluluğu, Anadolu'nun her köşesinden halay, karşılama, zeybek, bar, horon ve türküleri, farklı etnik kökenlerle, sanatın farklı dallarıyla buluşturuyor. 'Buluşma' adlı dans gösterisi yarın ilk kez Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda seyirciyle buluşacak. Genel sanat yönetmenliğini Murat Uygun'un üstlendiği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin destek verdiği topluluk, bu yılın mart ayında kuruldu. Grup, konservatuarda dans, müzik, ritm ve tiyatro eğitimi almış ve her biri alanında profesyonelleşmiş 25 dansçı ile 20 müzisyenden oluşuyor. "Buluşma" adlı dans gösterisiyle halay, karşılama, zeybek, bar, horonları, modern dansı, bale, akrobasi, flamenko, Macar, Kafkas, Gürcü, Abhaz ve Balkan danslarını sahneye getiren grup, anlatımı bugüne kadar sık kullanılmayan etnik saz ve perküsyonlarla güçlendiriyor. Çalışmada anonim türkülerden "Yemen Türküsü", "Asker Yolu Türküsü", yaylı tambur, zambır gibi otantik enstrümanlar kullanıyor. Tamamen canlı müzik ve ritim performansıyla da dikkati çeken grup elemanları, bir yandan enstrüman çalıp dans ederken bir yandan da şarkı söylüyor. Grubun Genel Sanat Yönetmeni Murat Uygun özelde "Buluşma", genelde dans gösterileri konusunda DİHA'nın sorularını yanıtladı.

Projelerinin önü nasıl açıldı? İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Devlet Konservatuarı mezunu Murat Uygun, "Sultans Of The Dance-Sultanların Dansı" dans gösterisinden kendi özgün projelerini hayata geçirmek üzere 2003 yılının aralık ayında ayrılmış. Ancak ilişkilerini koparmadığını ve sürekli iletişim halinde olduğunu kaydeden Uygun, "Dans, müzik ve ritmi aynı sahnede gösterecek projeler yapmak istiyordum. 'Sultanların Dansı' çok başarılı oldu ve bu tür projelerin önünü açtı. Hepimiz için bir tecrübe oldu. Ama çok büyük paralar harcanarak çok uzun geniş bir kadro ile çalışılarak oluştu" dedi.

Farklı yanları Uygun, proje olarak Sultans Of The Dance'ten ayrıldıkları temel noktaları ise şöyle açıkladı: "Buluşma'da çok daha fazla anlatım var. Tüm sanatçılar bir enstrüman çalıyor sahnede. Sanatçılar dans ederken şarkı da söylüyorlar. 25 sanatçı dans edip şarkı söyleyip enstrüman çalıyorlar bazı perküsyonları kullanıyorlar. Ve gösteride tüm sesler canlı performans, herhangi bir ses kaydı yok."

'Biraz Don Kişot'luk yapıyoruz' Sanatçılar kooperatifi şeklinde çalışmalarını yürüttüklerini dile getiren Uygun, yine "Buluşma" adlı hazırladıkları saatlik bölümü daha önce yurtdışındaki festivallerde ve birtakım etkinliklerde sahnelediklerini kaydetti. Murat Uygun yaptıklarını Don Kişot'a benzeterek, "Biraz Don Kişot'luk yapıyoruz" dedi. "Buluşma" adlı dans gösterisinde bir aşk hikâyesi anlatılıyor. Sahnede dans, müzik, ritm buluşurken, halk dansları ile modern dans, bale ve Anadolu kültürleri aynı sahnede bir araya geliyor. Uygun, buluşma esprisini anlatmaya şöyle devam etti: "Bu aşk hikâyesinde aşıkların buluşma yeri sahne. Hikâyenin sonunda Anadolu'dan bazı söylenceler, hikâyeler, deyişler var. Farklı zamanları da aynı anda buluşturmuş olduk. Adem ile Havva da var, Paris ile Helen de, Aslı ile Kerem de... Aşkın ve ayrılığın her zaman olduğunun altı çiziliyor."

Gerçek bir öyküden sahneye Projede geçen aşk hikâyesi gerçek bir öyküye dayanıyor. Silivri Çatalca'da bir yaşlı çift ile konuştuklarını belirten Uygun, "Onların hikâyeleri üzerine oturttuk. Kadınlar eskiden eşleri savaşa giderken onlara cepken işler, işlerken parmağından kan akıtırmış. Kanımın son damlasına kadar seni bekleyeceğim. Cepkenin sadece savaştan geri dönmesi bir ailede iki kere tekrarlanmış. Bunun üzerine kurduk senaryoyu" diye konuştu. Yarın Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda sahnelenecek gösterinin ardından 28 Eylül'de de Kazakistan'da bir gösteri yapılacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sağlıkta Susurluk!

SONRAKİ HABER

Ankara'da müzik ve dans festivali

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...