29 Ağustos 2004 01:00

George Bush'un seçim terörü

Yarın New York'ta yapılacak Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kongresi'nden önce ABD Başkanı Bush'u protesto etmek için sokağa çıkan Amerikalılar, Bush yönetiminin baskıcı müdahalelerine maruz kaldılar.

Paylaş
Yarın New York'ta yapılacak Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kongresi'nden önce ABD Başkanı Bush'u protesto etmek için sokağa çıkan Amerikalılar, Bush yönetiminin baskıcı müdahalelerine maruz kaldılar. Yalnızca 2 gün içerisinde eylemlerde tutuklananların sayısının 21'i bulduğu, 30 kişinin de 'şüphe üzerine' gözaltına alındığı kaydedildi. Perşembe günü ise 4 Pakistanlı 'şüpheli' davrandıkları için gözaltına alındı. Sadece tutuklananların sayısı bile Boston'da yapılan Demokrat Parti Ulusal Kongresi boyunca tutuklananların üç katından fazla. NewYork Times gazetesinde bu tutuklamaların kongre sırasında olabileceklerin bir önhabercisi olduğu ifade edildi.

Bisikletli protesto New York'ta Bush'u protesto eden binlerce bisikletçi, Central Park'tan çıkarak Broadway'e doğru gitti. "Bush'u istemiyoruz" sloganı atan göstericiler görgü tanıklarının ifadelerine göre polis engeline takıldılar. Bisikletçilerden 30'unun kentin değişik bölgelerinde gözaltına alındığı belirtilirken, polis konuyla ilgili açıklama yapmadı. 4 kişinin ise perşembe akşamı Times Meydanı'nda gözaltına alındığı bildirildi. Pakistanlı 4 üniversite öğrencisinin hareketlerinden şüphelenildiği bu nedenle en az yedi saat sorgulandıkları kaydedildi. Öte yandan Bush'a yönelik protestolar yayılıyor. Bugün Cumhuriyetçi Parti delegelerinin izleyeceği Broadway'deki şovlarda rol alacak sanatçılar arasında protesto için mazeretler uydurularak şova çıkmama konusunun tartışıldığı kaydediliyor. "Fiddler on the Roof", "42nd Street", "Wonderful Town", "The Lion King"ve "Aida"oyunlarının biletlerinin blok halinde Cumhuriyetçiler tarafından satın alındığına dikkat çekildi. Fransız Marianne dergisi de Bush'a karşı imza kampanyası başlattı. Dergide yayımlanan "Bush'un yenilgisine nasıl katılabilirsiniz" başlıklı dilekçeyi aralarında Fransız aktör Gerard Depardieu, Senegalli şarkıcı Youssou N'Dour ve eski İran Devlet Başkanı Ebulhasan Beni Sadr dahil olmak üzere yüzlerce kişi imzaladı.

ÖNCEKİ HABER

Saddam gitti yasaları kaldı

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa