28 Ağustos 2004 21:00

Pentagon'da İsrail casusu

ABD Savunam Bakanlığı'nda üst düzey bağlantıları bulunan 'güvenilir' bir yetkilinin Yahudi lobisi AIPAC yoluyla İsrail'e bilgi sızdırdığı ortaya çıktı. Üstelik söz konusu kişi, Bush yönetiminin İran ve Irak kararlarında söz sahibiydi.

Paylaş
ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) görevli bir uzmanın İsrail için casusluk yaptığı ortaya çıktı. Amerikan CBS televizyonun haberine göre, bir Pentagon uzmanı hakkında, Beyaz Saray'ın İran'a ilişkin gizli belgelerini İsrail'e sızdırdığı iddiasıyla Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından casusluk soruşturması açıldı. CBS, söz konusu uzmanın, belgeleri, ABD'de İsrail lehine lobi yapan AIPAC (Amerikan İsrail Kamu İlişkileri Komitesi) adlı Musevi kuruluşunun iki yetkilisi aracılığıyla İsrail'e ilettiğini ve FBI'in elinde konuya ilişkin güçlü kanıtlar bulunduğunu belirtti.

Güçlü bağlantılar Açılan soruşturma İsrail ve Pentagon arasındaki yakın bağları da gözler önüne serdi. Zira söz konusu casusa bilgi sağlayanlar ABD Savunma Bakanlığı'nın iki ve üç numaralı yetkilileri. Savunma Bakan Yardımcıları Paul Wolfowitz ve Douglas Feith ile bağlantısı bulunan bu kişinin ayrıca, bakanlığın Irak politikalarının geliştirilmesinden sorumlu biriminde görev yaptığı kaydedildi. 20 yıldır Pentagon'da görev yapan söz konusu kişinin Bush yönetiminin İran ve Irak konusunda kararlarını etkileyen söz sahibi isimlerden biri olduğu belirtildi. İsrail casusunun, Irak işgali öncesi Feith tarafından kurulan ve Irak lideri Saddam Hüseyin'in El Kaide ile bağlantısı olduğunu öneren süren istihbarat ekibinde yer aldığı da biliniyor. Geçen yıl meydana geldiği iddia edilen casusluk olayında söz konusu uzmanın, ABD Başkanı George Bush'un İran politikalarına ilişkin bir direktifinin taslağını AIPAC yetkilileri aracılığıyla İsrail'e ulaştırdığı sanılıyor. Bu sırada Washington yönetiminin söz konusu İran politikası hakkında kesin kararını vermediği, tartışmaların sürdüğü belirtiliyor. Böylece İsrail, bu kritik aşamada gelişmeleri yönlendirme fırsatı elde etmiş oldu. Dahası, casusun Irak işgali kararında da etkisi olduğu kaydediliyor.

Yalanlıyorlar Washington'daki İsrail büyükelçiliği ve AIPAC yetkilileri ise haberi yalanladı. İsrail büyükelçiliğinin bir sözcüsü, "Bu iddiaları kesin olarak yalanlıyoruz. Bunlar, tamamen yanlış ve saldırganca iddialar" dedi. AIPAC yetkilileri de, bir Amerikan kuruluşu olan AIPAC ve mensuplarının, böyle bir olaya karışmadığını savundular. Olayla ilgili henüz kimsenin resmen suçlanmadığı ve tutuklanmadığı belirtilirken, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in gelişmelerden bilgilendirildiğine işaret edildi. ABD ile 'demokratik müttefi' İsrail'in arasında ilk kez casusluk olayı yaşanmıyor. ABD Deniz Kuvvetleri'nde görevliyken 1985 yılında tutuklanan ve İsrail casusu olduğu belirlenen Jonathan Pollard adlı uzman, ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Merhaba

SONRAKİ HABER

Saddam gitti yasaları kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...