28 Ağustos 2004 01:00

Can güvenliği istediler

Tersane işçileri, Süleyman Birinci'nin vincin parçalanması sonucu yaşamını yitirdiği Torlak Tersanesi önünde yaptıkları eylemle iş güvenliği önlemlerinin alınmasını ve iş cinayetlerine son verilmesini istediler.

Paylaş
Tuzla tersane işçileri cinayet haline gelen iş kazalarını protesto etti. Limter-İş Sendikası'nın çağrısı üzerine Süleyman Birinci adlı işçinin yaşamını yitirdiği Torlak Tersanesi önünde dün sabah saat 07.00'da toplanan tersane işçileri, çalışma koşullarının düzeltilmesini, iş sağlığı ve iş güvenliğine yönelik önlemlerin alınmasını istediler. Polisin engelleme çabalarına rağmen eylemi gerçekleştiren işçiler "Süleyman Birinci aramızda", "Kaza değil cinayet", "Yeter bıçak artık kemikte", "İş sağlığı iş güvenliği istiyoruz", "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganlarını attılar.

'Acil önlem alınsın' Burada işçilere seslenen Limter-İş Genel Başkanı Cem Dinç, Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde iş kazalarının birbirini izlediğini ve en son 23 Ağustos Pazartesi günü Torlak Tersanesi'nde vinç operatörü olarak çalışan Süleyman Birinci'nin, vincin kırılıp düşmesi sonucu öldüğünü söyledi. İş kazalarının kuralsız çalışma koşullarından kaynaklandığına dikkat çeken Dinç, "Birçoğu ölümle sonuçlanan ve kalıcı sakatlıklara yol açan iş cinayetleri durmak bilmiyor. Patronlar önlem almayarak yıllardan beri onlarca ölüme imza atmışlardı. Onlar için daha fazla kâr tek kuraldır" diye konuştu. Tersanelerde daha insanca çalışma koşullarının sağlanmasını isteyen Dinç, "Tersanelerde çalışma koşulları düzeltilmeli, işçi sağlığı, iş güvenliği tedbirleri alınmalıdır. Çalışma süresi haftada 35, günde 7 saati aşmamalı, kaza geçiren işçiye anında müdahale edecek uzman sağlık ekibi, araç ve gereçleri mutlaka sağlanmalıdır" dedi.

İşbaşı yapmadılar Öte yandan Torlak Tersanisi'ne çalışan Teknol adlı taşeron firmanın işçileri önceki gün işbaşı yapmadı. Yaklaşık 50 kadar taşeron işçi, saat 10.00'a kadar işbaşı yapmayarak sigortalarının yatırıldığına dair belgelerin gösterilmesini istedi. Sigorta müdürlüğüne de başvurarak primlerinin tam olarak yatırılıp yatırılmadığına ilişkin bilgi alacaklarını söyleyen işçiler, tepkilerinin devam edeceğini belirttiler.


Kireç ocağı çöktü Altınyayla ilçesindeki kireç ocağında meydana gelen çökme sonucu 2 işçi öldü. Alınan bilgiye göre Hüseyin Deveci'ye ait kireç ocaklarında saat 11.00 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle çökme meydana geldi. Çökme sonucu Fevzi Türen ve Muslu Çelik adlı işçiler toprak altında kaldı. Fevzi Türen adlı işçinin cesedi çıkartılırken, toprak altından sesi geldiği bildirilen Muslu Çelik adlı işçi için kurtarma çalışmaları sürerken bir göçük daha meydana geldi ve Çelik de hayatını kaybetti.

İki işçi yaralandı Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde, bir inşaatta meydana gelen iş kazasında 2 işçi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Sağlık Mahallesi'nde, bir deponun inşaatında çalışan, Mehmet Şahin ve Ethem Şen, beton direklerin bulunduğu vinçle, binanın üst katına çıkmak istedi. Şahin ve Şen vinç kancasına bağlı halatın çıkması sonucu düştü. Yaralanan işçiler hastaneye kaldırıldı.

5 işçi hastaneye kaldırıldı Bursa'da, Baykal Tekstil Makineleri Fabrikası'nın boyahanesinde çıkan yangın, ağır hasara yol açarken, dumandan etkilenen beş işçi, hastaneye kaldırıldı. Fabrikada dün saat 11.00 sıralarında çıkan yangının, boyahanede taşlama yapıldığı sırada oluşan kıvılcımların tinerle teması sonucu başladığı bildirildi. Yaralanan işçiler SSK Bursa Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Eti'nin fabrika inşaatı çöktü: 4 ÖLÜ 1 YARALI Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık bir ay önce temeli atılan Eti Gıda Sanayi'nin Kek Fabrikası inşaatı çöktü. Prefabrik yapının montajı yapılırken saat 11.20'de meydana gelen göçükte Cemal Gökçek, Ali Aydoğdu, Fuat Yılmaz ve Şakir Aytun yaşamını yitirirken Ahmet Kambur isimli işçi yaralı olarak kurtarılarak Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Olay yerine gelerek inceleme yapan Vali Kadir Çalışıcı , hatalı bir çalışma nedeniyle çökmenin olabileceğini söyledi. Çalışıcı "Olay üzücü" dedi. Enkaz çalışma hızla tamamlanırken, olay yerine çok sayıda ambulans geldi. Çökmenin ardından firma yetkilileri gazetecilere bilgi vermekten kaçındı. Bazı gazetecilerin, çökmeden kurtulan işçilerle röportaj yapmak istemesi firma yöneticileri tarafından engellendi. Çıkan arbedede firma yetkilileri Zaman gazetesi muhabirini tartakladı.

ÖNCEKİ HABER

TCK için destek arayışı

SONRAKİ HABER

Devlet Opera ve Balesi'nden yaz festivalleri ve konserleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa