27 Ağustos 2004 21:00

Üreticiler alarm veriyor

TZOB Başkanı Bayraktar, uygulanan politikalar yüzünden Türkiye'de üreticinin zor koşullarda üretim yapmaya çalıştığını, üreticinin ayakta kalmasını sağlayan birliklerden devlet desteğinin çekilmesiyle üreticinin tüccarla karşı karşıya bırakıldığını söyledi.

Paylaş
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, uygulanan politikalar yüzünden üreticinin zor koşullarda üretim yapmaya çalıştığını söyledi. Bayraktar, Türkiye'nin ihracatında birinci sırayı alan çekirdeksiz kuru üzüm üreticisinin diğer ürünlerde olduğu gibi S.O.S verdiğine dikkat çekerek, üreticinin tüccarın eline düşmemesi için TARİŞ'in daha fazla alım yapmasını istedi. Türkiye'de üreticinin yaşadığı sorunları değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenleyen Bayraktar, çekirdeksiz kuru üzüm üreticisinin S.O.S verdiğine, arz fazlası çekirdeksiz kuru üzümün devlet yardımı beklediğine dikkat çekti. Türkiye'nin, dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretim ve ihracatında ilk sırada yer aldığını belirten Bayraktar, Ege bölgesinde 100 bin ailenin geçimini sağlayan çekirdeksiz kuru üzümde bu yıl 250 bin ton rekolte tahmin edildiğini dile getirdi. Çekirdeksiz üzümde arz fazlası beklendiğini ifade eden Bayraktar, bu fazlalık yüzünden fiyatların düşüp, üreticinin mağdur olmaması için TARİŞ ve TEKEL'in daha fazla alım yapması gerektiğini söyledi. Özeleştirilmesi istenen TEKEL'in, önceki yıllarda rekolte fazlalığında yaş üzüm alarak, kuru üzüm fiyatlarının düşmesini engellediğini dile getiren Bayraktar, ancak bu yıl geçen yılın fiyatının yüzde 23 daha düşüğüne aldığını ifade etti. Bayraktar, en büyük kuru üzüm alıcısı TARİŞ'in yeniden yapılandırma süreci sonrasında kaynak yetersizliğinden dolayı alımlarını yüzde 45'lere varan oranlarda düşürmek zorunda kaldığını belirtti. Hükümeti, üreticiyi tüccarın eline bırakmamaya çağıran Bayraktar, yüz bin üzüm üreticisinin ve ihraç gelirinin korunması için TARİŞ'in arz fazlası kuru üzümü devlet adına almasının olanaklarının yaratılmasını istedi.

Afetler olumsuz etkiledi Doğal afetlerin üreticiyi olağanüstü boyutlarda etkilediğine dikkat çeken Bayraktar, söz konusu doğal afetlerin Türkiye ekonomisine ve üreticiye bilançosunun yaklaşık 2 katrilyon liraya ulaştığını söyledi. Üreticinin kaderine terk edilemeyeceğini ifade eden Bayraktar, Tarım Ürün Sigortası'nın bir an önce çıkartılmasını istedi. TZOB Başkanı Bayraktar, Dünya Ticaret Örgütü'nün 30 Temmuz 2004 tarihinde kabul ettiği anlaşmanın etkilerine de değinerek, alınan kararların Türkiye'nin ithal etmek zorunda kaldığı pamuk, ayçiçeği, mısır, soya, kanola, sert buğday gibi ürünlerin üretimlerini ve hayvancılığı son derece olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi.


HAYVANCILIK DA ÖLÜYOR Hayvancılığın da can çekiştiğinin altını çizen Bayraktar, 1990 yılında denetim altındaki 560 bin ton civarındaki et üretiminin, 2002 yılında 420 bin tonlara kadar gerilediğine dikkat çekti. Yapılan hesaplara göre gerekli önlemlerin alınmaması durumunda 2015 yılında 170 bin ton civarında bir et açığının oluşacağına dikkat çeken Bayraktar, "Bu gidişle yakında tamamen otobur bir toplum olacağız diye endişe duyuyorum" dedi. Bayraktar, et ithalinin bir çözüm olmadığını ve can çekişmekte olan hayvancılığı ölüme terk etmek anlamına geldiğini dile getirerek, son günlerde et ve hayvan ithalinin serbest bırakılmasını isteyenlerin konuyu tekrar gündeme getirmeye çalıştığını ifade etti.

TEK YAPABİLDİĞİMİZ BU! İncelemelerde bulunmak üzere Ağrı'ya giden Tarım Bakanı Sami Güçlü, hayvancılıkta maliyeti düşürmek için tek yapabildiklerinin yem bitkisi ekimini yüzde 100 desteklemek olduğunu söyledi. Can çekişen hayvancılık sektöründe doğru yolda ilerlediklerini iddia eden Güçlü, yem bitkisi ekim alanının yüzde 3 oranından yüzde 7'ye yükseldiğini bildirdi. Hayvan ıslahı konusuna da değinen Güçlü, bu konuda Doğu Anadolu'da zayıf olduklarını, bunda kültürel nedenlerin de etkili olduğunu anlattı. Türkiye'deki buğdayın dünya fiyatlarının üzerinde bir maliyetle üretildiğini anlatan Güçlü, "Bu nedenle buğday fiyatlarını dengede tutmak için çaba harcıyoruz. Biz geçen yıl 1 milyon ton buğday almıştık. Bu yıl ise halen sezon bitmemesine rağmen aldığımız buğday 1.7 milyon tona ulaştı. Bunu buğday fiyatlarını dengede tutmak için yapıyoruz'' dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Küba, Panama ile ilişkisini kesti

SONRAKİ HABER

FİSKOBİRLİK genel müdürü
   görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...