26 Ağustos 2004 21:00

32 yıl sonra ilk ziyaret

Ankara, gelecek hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ağırlayacak ve eylül ayında da yoğun bir diplomasi trafiğine sahne olacak.

Paylaş
Ankara, gelecek hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ağırlayacak ve eylül ayında da yoğun bir diplomasi trafiğine sahne olacak. Rusya'dan devlet başkanı düzeyinde 32 yıl aradan sonra yapılacak ilk ziyaretin ardından Ankara, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'e evsahipliği yapacak. Verheugen, 5-8 Eylül'ü kapsayacak Türkiye ziyareti sırasında Ankara, Diyarbakır, İzmir ve İstanbul'da temaslarda bulunacak. Verheugen 6 Eylül'de Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşecek. Ziyaret, AB Komisyonu'nun 6 Ekim'de açıklayacağı ilerleme raporu öncesinde yapılacak olması nedeniyle önem kazanıyor. Portekizli Jose Manuel Durao Barroso başkanlığında 1 Kasım'da göreve başlayacak yeni AB Komisyonu'nda Verheugen, (şirketler ve endüstriden sorumlu) Komisyon Başkan Yardımcısı olarak görev yapacak. Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak bir diğer isim de İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi olacak. Hatemi'nin eylülün son haftasında Ankara'ya gelmesi bekleniyor, programına ilişkin hazırlıklar ise devam ediyor. Bu arada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül de, eylül ayında yurtdışında çeşitli temaslarda bulunacak. Edinilen bilgiye göre, 3-4 Eylül'de AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Maastricht kentinde yapılacak AB Dışişleri Bakanları gayriresmi toplantısına katılması planlanan Gül'ün, 9-14 Eylül arasında da Baltık ülkelerini (Estonya, Litvanya ve Letonya) ziyaret etmesi bekleniyor. Gül'ün Çek Cumhuriyeti ve Portekiz'e gitmesinin de gündemde olduğu belirtiliyor. Bakan Gül, 17 Eylül'de 59. BM Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere ABD'ye gidecek. Gül, toplantı çerçevesinde ayrıca, Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile üçlü görüşme yapacak.


ALLAVİ'NİN ZİYARETİ ERTELENDİ İşgalcilerin atadığı Irak Başbakanı İyad Allavi'nin eylül başında Türkiye'ye yapması beklenen ziyaretin ertelendiği bildirildi. Ertelemenin nedeni olarak uygun bir takvimin bulunamaması ve Irak'taki son gelişmeler gösterildi. ABD'de eylülde yapılacak 59. BM Genel Kurulu toplantısına kadar Irak'ta kalma eğiliminde olduğu belirtilen Allavi'nin, BM Genel Kurulu toplantısına katılacak Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile New York'ta görüşmesi bekleniyor. Kaynaklar, Irak Başbakanı'nın ziyaretinin ekimde tekrar gündeme gelmesinin söz konusu olabileceğini belirttiler.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Özkaya'ya istifa baskısı

SONRAKİ HABER

Amerika ülkeleri ile
   anlaşma imzalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...