27 Ağustos 2004 01:00

Halka ölüm yağdırdılar

İşgalciler, direnişçilere destek vermek üzere Necef'e gitmek isteyen Iraklılara ölüm yağdırdı. Kufe Camii'yi vuran havan mermileri 27 can alırken, Necef'e yürüyenlere açılan ateşte 20 kişi daha öldü.

Paylaş
Dünya Şiilerinin lideri sayılan Ayetullah Ali Sistani ile, Necef'te direnen Mukteda Sadr'ın, "Müslümanları Necef'e yürümeye çağırması"na işgalciler tarafından verilen yanıt kanlı oldu. Necef yakınlarındaki Kufe Camii'ne düzenlenen saldırıda, Necef'e yürümeye hazırlanan grup içindeki 50'ye yakın kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Saldırı dün sabah erken saatlerde, cami etrafında toplanan sivilleri hedef aldı. "Kimliği belirsiz" kişiler tarafından düzenlenen havan topu saldırısı camiyi cehenneme çevirdi. Patlayan havan mermileri 27 kişiyi öldürdü, 63 kişiyi yaraladı.

Necef'e gideceklerdi Katliama hedef olan Şiiler, direnişçilere destek vermek üzere Necef'e hareket etmeye hazırlanıyordu. Grubun içinde yer alan Hani Haşim, "Necef'e yola çıkmaya hazırlanıyorduk. Üç havan mermisi düştü; biri caminin içine, diğer ikisi ana kapıya. Biz sadece barışçıl bir eylem yapacaktık" diye konuştu. Saldırının ardından kalabalık dağılmayı reddetti ve tekbirlerle cami önünde protesto eylemine başladı. El Sadr'a bağlı din adamları, dördüncü bir havan mermisinin, kentteki başka bir camiye isabet ettiğini söyledi.

İkinci saldırı Kısa bir süre sonra, yine Kufe'den binlerce Şii, Sadr ve Sistani'nin çağrısına uyarak Necef'e yürümeye başladı. İki komşu kent arasındaki yolun ortasında, ABD birlikleri ve onlara bağlı Irak "ulusal muhafızları", kitleye yaylım ateş açtı. Yürüyüşü izleyen gazeteciler, en az 20 ceset gördüklerini söylediler. Önceki akşam da, aynı bölgede işgal kuvvetleri bir protesto eylemine ateş açmıştı. Bu saldırıda 2 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

Sistani Necef'te Amerikan işgal kuvvetleri ve Irak polisi Kufe'de katliam yaparken, İngiliz güçleri, Basra'dan Necef'e doğru yola çıkan Ayetullah Ali el Sistani'yi koruma altına aldılar. Sistani'nin bulunduğu kalabalık konvoy, dün sabah, saatte 20 kilometre hızla, Basra'dan yola çıktı. Gazetemiz yayına hazırlandığı saatlerde konvoy, Necef'e giriş yaptı ve kentte silah sesleri kesildi. Yüzlerce araçlık konvoy, havadan iki İngiliz helikopteri tarafından korunuyor. Dört şeritli yolu tamamen dolduran konvoyda, Mukteda Sadr taraftarlarının da aralarında olduğu binlerce kişi var. Sistani, Necef'e ulaşmadan önce, Basra'nın 100 kilometre kuzeyindeki Tallallahm'da kısa bir süre mola vererek, yol kenarında toplanan Iraklıları selamladı. Sistani'nin sözcüsü, Necef'e yürüyen diğer Iraklıların, bu konvoy kente girene dek şehrin dışında beklemelerini istedi.

ABD askerleri pusuya yattı Bu arada, ABD tankları Necef'teki Hz. Ali Türbesi'ne 20 metre uzaklıkta, namluları içerideki direnişçilere dönük bir halde bekliyor. Türbe çevresindeki binalara keskin nişancılar konuşlandı. Binanın içinde birçok yaralı bulunuyor. Gözlemciler, önceki gün birden fazla füzenin türbenin çok yakınına isabet ettiğini, türbenin altın kubbesinde mermi izleri bulunduğunu, türbenin dış duvarlarının da ciddi hasar gördüğünü belirttiler.


Gazetecilerin oteline polis baskını ABD'ye bağlı çalışan Irak polisi, Necef'te gazetecilerin kaldığı otele baskın düzenledi. Önceki akşam saat 21.15 civarında, Necef Denizi adlı otele giren otomatik tüfekli polisler, önce havaya ateş açtı ve ardından, bütün gazetecilerin dışarı çıkmasını istedi. Lobiye çıkan 60'a yakın Arap ve Batılı gazeteci bir kamyona dolduruldu ve merkez polis karakoluna götürüldü. Burada, polis şefi Galib el Cezari, Büyük Ayetullah Ali Sistani'nin yaptığı Necef'e yürüyüş çağrısının medyada yer alması nedeniyle gazetecileri suçladı ve "Tutuklu değilsiniz, ama yol açtığınız felaketi görmek için bizi dinleyeceksiniz" diye konuştu. Polis şefi, gazetecilerin haberleri nedeniyle babasının direnişçilerce kaçırıldığını, karakolun sürekli bombalandığını ve çok sayıda polisin öldürüldüğünü öne sürdü. Yarım saat süren "nutuk"tan sonra, gazetecilerin gitmesine izin verildi. Diğer yandan, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İtalyan ordusunun Irak'tan çıkması talebiyle kaçırılan İtalyan gazeteci konusunda topu Bağdat hükümetine attı ve "Bağdat hükümeti isterse, Irak'tan yarın bile çekilebiliriz" dedi.


TÜRK ŞİRKETLERİ ÇEKİLDİ
 • Irak'ta kaçırılan Ali Daşkın ve Abdullah Özdemir'in çalıştığı Usluel ve ŞA-RA şirketleri, Irak'tan çekilme kararı aldıklarını açıkladılar. Daşkın ve Özdemir'i kaçıran "Kitab-ül İmam El Mücahit" grubunun talep ettiği üzere şirketlerin Irak'taki ofisinin kapattıldığı kaydedildi.
 • Direnişçiler, Savunma Bakanı Hazem Şaalan'ın bacanağı Tümgeneral Salah Hasan Lami'yi kaçırdı. Eylemciler,Necef'te Hz. Ali Türbesi'nde Mukteda Sadr yandaşlarına karşı devam eden askeri operasyonun durdurulmasını talep etti.
 • Irak'ın merkezinde petrol boru hattına saldırı düzenlenmesiyle boru hattının zarar gördüğü ve onarım için bir süre kapalı kalacağı açıklandı.
 • CIA ajanı olduğu öne sürülen ABD vatandaşı Cemal Tevfik Salman , kafası kesilerek öldürüldü.
 • Tikrit'te ABD askerlerine pusu kuruldu, 2 asker yaralandı.

 • ÖNCEKİ HABER

  Costa Rica'da halk
     sokaklara döküldü

  SONRAKİ HABER

  İtalyan liman işçileri Yemen’e silah taşıyan gemiyi yüklemeyi reddetti

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa