25 Ağustos 2004 21:00

Güvercinada'da akşam...

Kuşadası'na mendirek ile bağlanmış Güvercinada'ya, bir yanınızda tekne lokantalar, diğer yanınızda incik boncuk satanlar eşliğinde yürüyorsunuz.

Paylaş
Kuşadası'nda gün batımının en güzel göründüğü yerlerin başında geliyor Güvercinada... Güvercinada'da Korsan Kalesi'nin surlarına ilişip, balıktan dönen teknelerin motor sesleri eşliğinde güneşin denize saklanışını izlemek büyük keyif.

Hani kuşlar? Kuşadası'na mendirek ile bağlanmış Güvercinada'ya, bir yanınızda tekne lokantalar, diğer yanınızda incik boncuk satanlar eşliğinde yürüyorsunuz. Bakmayın Güvercinadası dendiğine... Öyle etrafta uçuşan güvercinler kalmamış. Yalnızca kalenin ortasına dikilmiş iki kuş yuvasında, yuvadan ayrılmayan, uçmayan güvercinler sergileniyor. Bir de çocuklar eğlensin diye olacak; tavşanlar, tavuklar, horozlar serpiştirilmiş üç karış tel örgünün içine. Tel örgülerin dışında ise "Anne burada neden kale var" diye soru soran çocuklarına, "düşmanları topraklarımızdan atmak için yavrum" diye tarih bilgisi veren anne ve babalar bekleşiyor... Halbuki kaleyi yapan Bizanslılar ama, ayrıntıların ne önemi var! Sadece Güvercinada mı, Kuşadası limanında bile öyle kuş falan görünmüyor. Kale surlarından kanatlarını açmış bir güvercin, olmadı martı gölgesinde, Kuşadası fotoğrafı çekebilmek için boşuna beklemeyin, olmuyor.

Turistin çilesi Bir de yabancı turistler var elbet ve onlarla dalga geçen yaşlı adalılar. Kuşadası limanına bakan surların içnde aralarına almışlar 'Peter'i, Türkçe olarak gömleğini istiyorlar. Adalılar gömleklerini gösterdikçe o yanlış anlayıp, "my name is Peter" diye çırpınıyor. Adalılar basıyor kahkahayı. Turist bir yandan surların nasıl kötü koktuğunu anlatmaya çalışıyor, diğer yandan yaşlılar gömleğini çekiştiriyor. Sonunda gömleğinin istendiğini anlayan turist itiraz ediyor; meğerse pantolonunu da tuvalete bakan bekçiye kaptırmış... Akşam serinliğinde şortla dolaşması ondan... Peter ile adalılar arasındaki tercümanlığımız ise Peter'ın bizimle tişört değiştirmek istemesi ile son buluyor! Anlaşılan o ki turistler ile adalıların arası iyi. Bunun Güvercinada'daki her turist kızın yanına bir adalı gencin düşmesinden de anlamak mümkün. Aşıkların çizdikleri kalplerin etrafına isimlerinin başharflerini iliştirdikleri surların dışındaki sarp kayalıklarda ise balık tutmaya çalışanlar göze çarpıyor. Oraya buraya sonradan dikildiği belli olan palmiyelerin arasında ise birçok kafe mevcut. "Nerede tarih, orada ticaret" anlayışının oluşturduğu rant buradada kendini gösteriyor. Ancak kafelere rağbet çok görünmedi bize. Güneş batana kadar surlara ilişiyor ziyaretçiler. Ardından İyonlar tarafından yapılan kaleden artık eser kalmamış bir başka ada olan Neopolist (Yılancı Burnu) arkaya alınarak birkaç kare fotoğraf çekiliyor. Güneş battıktan sonra yapılan ışıklandırmanın hoş görüntüsü şöyle bir izlenip ,çarşının gürültüsüne doğru Kuşadası'na geri dönülüyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Toplugörüşmeler çetin geçecek

SONRAKİ HABER

Costa Rica'da halk
   sokaklara döküldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa