25 Ağustos 2004 21:00

Cinayetleri engelleyin

Tuzla tersaneler bölgesinde iş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle her gün yeni bir iş kazası haberi alınıyor. En son Süleyman Birinci isimli vinç operatörü feci şekilde can verdi.

Paylaş
Tuzla tersanelerinde patronların gerekli tedbirleri almaması nedeniyle yaşanan iş cinayetleri bitmek bilmiyor. Torlak Tersanesi'nde 2 gün önce yaşanan ve Süleyman Birinci'nin yaşamını yitirdiği iş kazası, tersaneler bölgesindeki iş güvenliğinin içler acısı durumunu bir kez daha ortaya koydu. Çalıştığı vincin bakımının yapılmaması ve kapasitesinin üzerinde yük kaldırması nedeniyle vinç parçalanmış, Birinci de içinde bulunduğu kabinle birlikte aşağıya düşmüştü. Tersane işçiliğine İskenderun'da başlayan Birinci'nin beş çocuğu vardı ve eşi hamileydi. Torlak Tersanesi patronu Ali Torlak'a göre ise bu kaza "takdir-i ilahi". Tersanede Birinci için yapılan cenaze töreninde konuşan Ali Torlak, "Ölüm haktır gelip çattı, bir gün gelip hepimizi bulur" diye konuştu. Tersane işçileri ise böyle düşünmüyor.

Devlet engellemeli Tuzla tersanelerinde üç yıldır çalışan ve şu anda Torlak Tersanesi'ne bağlı bir taşeronda çalışan Ahmet Ekinci, kazaların nedenini tersanelerdeki taşeronlaştırmaya bağlıyor. Taşeron işçilere daha fazla ve hızlı çalışmaları için baskı yapıldığını anlatan Ekinci, işçilerin hayatının hiç düşünülmediğini belirtiyor. Ekinci, iş güvenliğinin sağlanması halinde iş kazalarının sayısının düşeceğini ifade ediyor. Yapılan işe göre önlem alınması gerektiğini vurgulayan Ekinci, şöyle devam etti: "Metrelerce yüksekte olan iskelelerde bile önlem alınmıyor. Emniyet kemeri kullandırmıyorlar. 'İskele sağlam, çık' diyorlar, çıkmayınca işten atılıyorsun." Tersanelerin sürekli denetlenmesi gerektiğine dikkat çeken Ekinci, kazada patronun hatası olup olmadığı incelenip yüklü miktarda ceza kesilmesi gerektiğini söylüyor. Torlak Tersanesi'nde taşeron olarak çalışan Murtaza Donukkaya, iş kazalarının önüne ancak devletin yapacağı denetimlerle geçilebileceğini belirterek, "Vincin bakımı daha önce yapılmış olsaydı o kaza meydana gelmezdi" diye konuştu.

Malzemeler eski Torlak Tersanesi'nde kullanılan malzemelerin eski olması nedeniyle iş kazalarının sık sık yaşandığını anlatan taşeron işçisi Arslan Pek ise, kullandığı oksijen makinesinde 50 tane ek olduğunu, bunun da gaz kaçmasına neden olduğunu anlatıyor. Patronlara yenisinin alınması gerektiğini söylemesine rağmen hâlâ alınmadığını belirten Pek, 1 ay önce iş kazası geçirmiş. Yaklaşık 8 yıldır tersanelerde çalışan Pek, geçirdiği kazanın nasıl olduğunu hatırlamadığını, ancak 4 dişinin kırıldığını, çenesinin kesildiğini ifade ediyor. İş kazası geçirdikten sonra ancak iki gün izin alabilmiş ve izinli olduğu günlerin parasını ise zorla almış. Pek'e göre iş kazalarının önüne geçmek için kaliteli malzeme kullanılması, bilinçli bir işçi yaratılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.


ORDU'DA İŞ KAZASI Ordu'nun Korgan ilçesinde, bir işçi, taş kırma makinesine bağlı demir çubuğun başına çarpması sonucu öldü. Alınan bilgiye göre, Yazlık Mahallesi'nde, belediyeye ait taş ocağında çalışan Celal Turcan (40), taş kırma makinesinin bakımını yaparken makineye bağlı demir çubuk başına çarptı. Turcan, olay yerinde hayatını kaybetti.

ÖNCEKİ HABER

MGK olağanüstü toplandı

SONRAKİ HABER

UNISON Konferansı'nda Türkiye'deki baskılar konuşuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa