25 Ağustos 2004 21:00

Bilime aykırı yol kazıları
   asırlık ağaçları katlediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yürütülen inşaat çalışmaları, asırlık ağaçları katlediyor. Uzmanlar, inşaatların durdurulmasını isteyerek, Büyükşehir Belediyesinin, bilime, doğaya ve insanlığa aykırı davrandığını söylediler.

Paylaş
ASKİ'nin Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi içinden yürüttüğü Aydınlıkevler kavşak projesi ile İnönü Bulvarı'ndaki altgeçit inşaatı, çevrede bulunan asırlık ağaçları da yok ediyor. Eskişehir Yolu'nun devamı olan İnönü Bulvarı'ndaki altyapı çalışmaları yarım asırlık çınarları kuruttu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı boyunca iki yana dizilmiş olan çınarların büyük çoğunluğu çalışmalar sırasında köklerinin kesilmesi ve aldıkları dış darbeler sonucu kurudu. Yaklaşık 50 yıl önce dikilen çınar ağaçlarından 22'si tamamen kururken, orta refüj ve refüjdeki ağaçlar ise tamamen kırıldı. Çalışmalar yürütülürken ağaçların köklerinin koparılmasının yanı sıra, kazı yapılan yerlere beton dökülerek köklerin toprak, hava ve su ile teması da engellendi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olan ASKİ'nin hafta başında başladığı ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi içinden yürüttüğü Aydınlıkevler- Samsun Yolu altgeçit çalışmasında da benzer manzaralar ortaya çıkıyor. Çalışma sırasında 70-80 yıllık çınarların, gündüz dalları budanırken, gece de kökten kesiliyor. Daha sonra da üzerleri asfaltla örtülüyor. Ziraat Fakültesi içindeki ağaçların kesilmesi konusunda ise ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan'ın "Rektörlük ile protokol imzaladık" sözleri akla geliyor.

ÇMO tepki gösterdi Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şube Sekreteri Burçak Karaman Uysal, kentin hem yeşil dokusunun bir parçası hem de kültürel mirası konumunda olan asırlık ağaçların ölümüne neden olan inşaat çalışmalarının bir an önce durdurulmasını istedi. Uysal, inşaat çalışmalarının durdurulması ile İnönü Bulvarı'ndaki ağaçların kalanlarının kurtarılabileceğini vurgulayarak, çalışmalarda uygulanan yöntemin, bilime ve tekniğe aykırı olduğunu söyledi. "Büyükşehir Belediyesi yetkilileri böylesi bir altgeçit çalışması yaparken doğabilecek sorunları ve çevreye vereceği zararları daha önceden bilimsel yöntemlerle tahmin etmeli, çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmeliydi" diyen Uysal, kenti ve kentliyi uğrattığı zararlardan dolayı büyükşehir belediyesini sorumlu tuttu.

'Hızlı iş yaptım' anlayışı İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Kemal Türkarslan ise bunun, bilime, doğaya, çevreye ihanet etmenin belgeleri ve "Hızlıca iş yaptım" anlayışının sonucu olduğunu savundu. Türkarslan, ağaçlara zarar vermeden kazıların da yapılabileceğini belirterek, ağaçların kesilmesi yerine bilime ve tekniğe uygun kazıların yapılması gerektiğini dile getirdi. Çevre ve ziraat mühendislerinin bilgisi alınmadan herhangi bir yerde işlem yapılmaması gerektiğini ifade eden Türkarslan, "Bu, Türkiye'deki anlayışın bir parçası. Duble yol palavrası adı altında elli yıllık çamları katledenlerin anlayışı. Ankara'daki bunun bir parçası. Akay Kavşağı, Sıhhiye ve Mithatpaşa'da da inşaatlar durdurulmuştu ama hukuk tanımazlık olduktan sonra her şey yapılabiliyor" diye konuştu. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Atilla Yetişmeyen ile önce "toplantıda", dün de "Ankara dışında olduğu" gerekçesiyle görüşmemiz mümkün olmadı.


Gerginliğe yol açtı Aydınlıkevler'deki kavşak projesi çalışmalarında, Ziraat Fakültesi yönetimi ile ASKİ yetkilileri arasında gerginlik yaşandı. 19 Ağustos'ta, fakülte yönetimi, harfiyat araçlarının giriş-çıkış yaptığı kapıları kapatarak, çalışmaların sürmesini engelledi. ASKİ Genel Müdür İhsan Finca ise yaptığı yazılı açıklamada, inşaat için Ankara Üniversitesi Rektjörlüğü ile bir protokol imzaladıklarını, rektörün kendilerine her konuda kolaylık gösterdiğini savunurken, Ziraat Fakültesi Dekanlığı'nın hiçbir açıklama ve bildirimde bulunmadan inşaat makinelerinin hareketlerini engellediğini bildirdi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Eğitim alarm veriyor

SONRAKİ HABER

Adana'da hukuk skandalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa