24 Ağustos 2004 21:00

Eylemler büyüyor

Almanya'da yoksullaştırma politikalarına karşı dört hafta önce başlayan Pazartesi Eylemleri sürüyor.

Paylaş
Almanya'da sosyal kısıtlamalara karşı gerçekleştirilen Pazartesi Eylemleri, dördüncü haftasında genişleyerek devam etti. Ülke genelinde 140 kentte bir araya gelen 100 binden fazla işçi ve emekçi, özellikle işsizlik yardımı ile sosyal yardımın birleştirilmesini içeren Hartz IV yasanın geri çekilmesini talep etti. Eylemlerde, hükümetin politikalarına karşı bir günlük genel grev yapılması yönündeki sesler de giderek yükseliyor. Sendikaların bölge örgütleri, küreselleşme karşıtı inisiyatifler, muhalif partiler, dernekler ve sosyal kısıtlamalara karşı kurulan yerel inisiyatifler tarafından gerçekleştirilen eylemlerde yapılan konuşmalarda, mücadelenin güçlendirilerek sürdürülmesi çağrısı yapıldı.

140 kent eylem alanı Önceki akşamki eylemler 140 kente yayılırken, sermaye basını katılımın düştüğünü ileri sürdü. Ajanslar ve polis tarafından geçilen verilere göre gösterilere Berlin'de 15 bin, Leipzig'de 30 bin, Magdeburg'da 8 bin, Halle'de 5 bin, Chemnitz'de 4 bin, Rostock ve Cotbus'ta da 3'er bin kişi katıldı. Resmi rakamlar alt alta toplandığında dahi, bu yedi kentteki katılım 68 bin çıkıyor. Rakamlar bu kadar açık olduğu halde; televizyon kanalları, internet siteleri ve gazeteler, "Pazartesi Eylemlerine katılım azalıyor" şeklinde haberler geçtiler. Başkent Berlin'de geçen hafta ilk kez gerçekleştirilen Pazartesi Eylemi'ne katılım 30 bin olurken, bu hafta yapılan iki ayrı gösteriye toplam katılım 30 bin oldu. Alexanderplatz'daki gösteriye 5 bin, Roten Rathaus önündeki gösteriye ise 25 bin emekçi katıldı. Eylemlerin Doğu Almanya'daki merkezi olmaya başlayan Leipzig'de ise geçen hafta 20 bin olan katılım bu hafta 30 bine çıktı. Pazartesi Eylemleri'nin ilk olarak en kitlesel geçtiği Magdebur'da ise bu hafta katılım 15 binden 8 bine düştü. Buna karşın Thüringen eyaletindeki eylemlere katılım 12 bine çıktı. Mecklenburg-Vorpommern eyaletindeki katılım 15 bin olurken, Saksonya-Anhalt ve Saksonya eyaletlerinde de binlerce insan sokaklara döküldü.

Batıda artış Doğu Almanya'nın bazı kentlerinde Pazartesi Eylemleri onbinler ile ifade edilirken Batı Almanya'da katılım yavaş yavaş artıyor. Daha önceki haftalara göre bütün kentlerdeki katılım yüzde 30 artış gösterdi. Batı Almanya'daki belli başlı kentlerdeki katılım şöyle: Köln 2500, Bochum 1500, Kassel 2000, Bielefeld 300, Stuttgart 1000, Dortmund 3000, Essen 1000, Mannheim 800, Nürnberg 1000, Münih 750, Frankfurt 300. Sadece Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin 30 kentinde yapılan eylemlere katılım 10 binin üzerinde oldu.

Yasayla gelen yoksulluk Hükümet ve muhalefet partileri tarafından karar altına alınan Hartz IV yasası, işsizlik yardımını sosyal yardım düzeyine düşürüyor. Buna göre 1 Ocak'tan itibaren uzun süreli bir işsiz kira yardımı dışında Batı Almanya'da 345 Euro, Doğu Almanya'da ise 331 Euro para alacak. Yasaya karşı önümüzdeki Pazartesi günü de onbinlerce emekçi protestolarda bulunacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Pakistan'da Amerikan
   medreseleri

SONRAKİ HABER

Güney Afrika'dan beter

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa