24 Ağustos 2004 01:00

Norveç Çığlık'ı arıyor

Norveç'in başkenti Oslo'daki Munch Müzesi'nde önceki sabah silahlı saldırganlarca düzenlenen soygunda, Edvard Munch'un efsanevi tablosu "Çığlık" ve "Madonna" adlı tablosu çalındı. Oslo polisi sözcüsü Hilde Walssoe, müzeyi soyanların maskeli olarak siyah bir otomobille geldiklerini söyledi.

Paylaş
Norveç'in başkenti Oslo'daki Munch Müzesi'nde önceki sabah silahlı saldırganlarca düzenlenen soygunda, Edvard Munch'un efsanevi tablosu "Çığlık" ve "Madonna" adlı tablosu çalındı. Oslo polisi sözcüsü Hilde Walssoe, müzeyi soyanların maskeli olarak siyah bir otomobille geldiklerini söyledi. Alarma geçen Oslo polisi, soyguncuları yakalamaya çalışıyor. Soygunun yapıldığı sırada Munch Müzesi'ni gezmekte olan "France Musique" adlı Fransız radyosundan gazeteci François Castang, soygunun güvenlik sistemindeki boşluktan kaynaklandığını ifade ederek, "Asıl şaşkınlık verici olan, iki tablonun da çıkış kapısına en yakın olan birinci salonda basit iplerle duvara tutturulmuş olarak sergilenmesidir" dedi. Castang, soygunun bir dakika içinde yapıldığını belirterek, "Ziyaretçiler aranmıyor, kontrol yok, güvenlik sistemi yok, alarm yok" diye konuştu. Ünlü Norveçli dişavurumcu ressam Edvard Munch'un (1863-1944) sadece 4 orijinal örneği bulunan "Çığlık" tablosu, modern insanın iç sıkıntısını, korkularını, yürek darlıklarını ve kaygılarını anlatıyor. Bu dört örnekten en ünlüsü olan ve Oslo Ulusal Galerisi'nde sergilenen "Çığlık", 1994 yılında düzenlenen Lillehammer Kış Olimpiyatları'nın açılış gününde çalınmış, 3 ay sonra da bulunmuştu. Bu hırsızlığı üstlenen kürtaj aleyhtarı Norveçli, tabloyu iade etmek için TV'lerde kürtajın yasaklanmasını isteyen "Sessiz Çığlık" adlı filmin gösterilmesini şart koşmuştu. Ancak daha sonra tablo hırsızıyla, filmin yayımlanmasını isteyen kişinin ilgisiz kişiler olduğu ortaya çıkmış ve her ikisi de yakayı ele vermişti.

Sigortalı değilmiş Bu arada, "Çığlık" ile "Madonna" adlı tabloların hırsızlığa karşı sigortalı olmadığı ortaya çıktı. Oslo Forsikring adlı kuruluşun müdürü John Oeyaas, yangın ya da su baskınından gelecek zararlara karşı sigortalı olan tabloların hırsızlığa karşı sigortalı olmadığını söyledi ve "Söz konusu olan yeri asla doldurulamayacak yapıtlar. O yüzden bunları hırsızlığa karşı sigortalamanın hiçbir anlamı yok" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Geriye 'keşke'ler kaldı

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa