22 Ağustos 2004 21:00

Bangladeş muhalefeti
   sokaklara döküldü

18 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından Bangladeş muhalefeti sokaklara döküldü. Polisin gösterilere müdahale ettiği, göstericilerin ise bir treni ateşe verdiği kaydedildi.

Paylaş
Bangladeş'in başkenti Dakka'da önceki gün düzenlenen muhalefet gösterisi sırasında patlayan bombalarla 18 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından pek çok kentte gösteri düzenlendi. Muhalefet yanlısı göstericilere polis müdahale etti. Kentte önçeki günkü saldırıyı protesto etmek için grev de düzenlendiği, grev yapılan kentlerde çalışma haftasının başlangıcı olmasına rağmen hayatın durduğu kaydedildi.

Tren yakıldı Göstericilerin Dakka ve Çittagong arasında seyahat eden bir treni ateşe verdikleri açıklandı. Yangın nedeniyle en az 20 kişinin yaralandığı duyuruldu. Olay, önceki günkü saldırıda iki bacağını kaybeden muhalefetin kadınlardan sorumlu gölge bakanı Ivy Rahman'ın yaşadığı bölge yakınlarında meydana geldi. Demiryolu yetkilisi Mustafa e-Zamil, göstericilerin Avam Birliği'nin mitingi sırasında düzenlenen bombalı saldırıya misilleme olarak trene saldırdığını söyledi. Muhalefetteki Avami Birliği yandaşları saldırının ardında iktidar partisinin bulunduğunu öne sürüyor. Avami Birliği'nin Genel Merkezi çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Avami Birliği saldırıda yaşamını yitirenler için dün bir anma töreni düzenledi.

Saldırıları üstlenen olmadı Önceki gün düzenlenen hükümet karşıtı gösteri sırasında bombaların patlamasıyla 18 kişi ölmüş, bazıları ağır olmak üzere 200 kişi de yaralanmıştı. Patlamalar, ülkenin en tanınmış muhalif lideri, eski başbakan, Şeyh Hasina'nın partisinin genel merkezininden kalabalığa hitap ettiği sırada meydana geldi. Parti sözcüsü, eski başbakanın saldırıdan yara almadan kurtulduğunu ancak çok sayıda Bangladeşli muhalif liderin yaralandığını belirtti.

Muhalefete baskı Bangladeş'te son otuz yıla damgasını vuran iki büyük siyasi parti var. Bunlardan biri hükümetteki Bangladeş Milliyetçi Partisi diğeri de önceki gün saldırıya uğrayan Şeyh Hasina'nın liderliğini yaptığı Avami İttifakı. Üç yıl önce yapılan ulusal seçimleri kaybeden muhalefetteki Avami İttifakı, meclisin ilk iki oturumuna katılmayı reddetmişti. Son 18 ayda her iki partiden de çok sayıda yerel siyasetçi öldürüldü ya da yaralandı. İnsan hakları gözlemcileri birçok muhalet liderinin gözaltına alındığını hatta işkenceye uğradığını söylüyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Irak'ta milyar dolarlık yolsuzluk

SONRAKİ HABER

Baskına değil hırsızlığa gidiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa