22 Ağustos 2004 01:00

Son Ermeni'nin
   geçmişe bakışı

Ermeni yazarların son dönemdeki en önemli temsilcilerinden biri olan Peter Najarian'ın 1971 yılında kaleme aldığı ilk romanı 'Son Ermeni' kitabı yayınlandı.

Paylaş
Ermeni yazarların son dönemdeki en önemli temsilcilerinden biri olan Peter Najarian'ın 1971 yılında kaleme aldığı ilk romanı 'Son Ermeni' kitabı yayınlandı. İlk kez Pantheon Books tarafından yayınlanan ve "Voyages" (Yolculuklar) özgün adını taşıyan eserde, kimliğinin ve kaybettiği babasının izlerini ararken Anadolu göçmeni ailesinin geçmişiyle hesaplaşan, içindeki huzursuzluğun ve doğduğu yer olan Amerika'ya karşı hissettiği yabancılığın nedenlerini bulmaya çalışan bir Ermeni gencinin isyanı anlatılıyor.

Geçmişin sorgusu Ece Eroğlu'nun Türkçe'ye çevirdiği kitapta Najarian, doğduğu yer olan Amerika'ya karşı hissettiği yabancılığın nedenlerini bulmaya çalışan bir Ermeni gencinin isyanını dile getiriyor. Yazar, romanda aile, aidiyet, kimlik kavramları üzerine sorular sorarken, bir yandan da, yoğun ve ince bir dille işlediği karakterler ve diyaloglar aracılığıyla bir halkın geçmişinin sonraki kuşakların yaşamı üzerindeki etkisini büyüteç altına almış. Kitabın konusu şöyle: Romanın baş karakteri Aram, geçmişin izlerini benliklerinde taşıyan anne ve babasıyla ve onların hikâyeleriyle daima ilişki halindedir. Aile geçmişini sürekli olarak sorgular; geçmiş bir şekilde onun da içinde yaşamaktadır. Ancak o, çeşitli tereddütler, bunalımlar, sıkıntılar yaşayıp kendi kimliğini oluşturma yolunda yalpalasa da, geçmişi sürekli olarak yeniden yaşamanın hayatını giderek zorlaştıran etkisinin farkına varır ve ailesinin yazgısının kendi hayatıyla birlikte değişebileceğine dair bir umuda sımsıkı sarılır. Najarian kitabın Türkçe baskısı için kaleme aldığı önsözde, "Şimdiye dek hiç olmadığımız kadar yakınlaştığımız bir yüzyıla girdik ve ben küçük kitabımın bu sürecin bir parçası olmasından ötürü çok mutluyum" diyor.

Najarian kimdir? Najarian, Adanalı bir anne ve Diyarbakırlı bir babanın çocuğu olarak 1940'ta New York'ta doğdu. Üniversitede İngiliz dili ve edebiyatı okudu, yaratıcı yazarlık alanında yüksek lisansı yaptı. Çeşitli üniversitelerde edebiyat dersleri verdi. Öykü, şiir ve denemeleri dergi ve antolojilerde yayımlandı. 1971'de yayımlanan "Son Ermeni"den sonra, 1978'de ikinci romanı "Wash me on Home Mama" (Beni Evde Yıka Anne), 1986'da üçüncü romanı "Daughters of Memory" (Belleğin Kızları); 1999'da ise anı ve denemelerinden oluşan son kitabı "The Great American Loneliness" (Büyük Amerikan Yalnızlığı) yayımlandı. Yazar halen, günlerini edebiyat ve resimle uğraşarak geçirdiği Kaliforniya'da yaşıyor.

ÖNCEKİ HABER

'Operasyonlar protesto edildi'

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa