22 Ağustos 2004 01:00

Renk takıntısı hortladı

Özel Diyarbakır Kürt Dili Öğretim Kursu'nun reklam amaçlı yaptığı sarı-kırmızı ve yeşil renkli tabelalar krize yol açtı. Emniyet tabelanın indirilmesini isterken, Kurs Müdürü Vahit Güneş, tabelada yer alan renklerin mitolojik ve felsefi anlam taşıdığını söyledi.

Paylaş
Renklerin dünyasına müdahale eden Diyarbakır Valiliği, Özel Diyarbakır Kürt Dili Öğretim Kursu'nun, sarı-kırmızı-yeşil renkli tabelasının indirilmesini istedi. Kurs Müdürü Mehmet Vahit Güneş, tabelalarının indirilme istemlerinin kendilerine resmi yazı ile değil, şifahen yapıldığını belirterek, "Valilik bu tabelaları polis zoruyla değil, barışçıl, yani anlaşarak, indirilmesini bizden talep etmiş ve bize söylemiştir" dedi. Özel Diyarbakır Kürt Dili Öğretim Kursu, sarı-yeşil-kırmızı renklerle, "Özel Diyarbakır Kürt Dili Öğretim Kursu" yazılan iki reklam tabelası nedeniyle kriz yaşıyor. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı güvenlik güçleri, 3 gündür Özel Diyarbakır Kürt Dili Öğretim Kursu'na gelerek reklam tabelalarının indirilmesini istiyor. Kurs Müdürü Mehmet Vahit Güneş, kursun tanıtımı için 3 tabela astıklarını, bunlardan "TC Diyarbakır Valiliği Özel Diyarbakır Kürtçe Kursu" yazılı olanın resmi prosedüre uygun ve kursu tanıtan bir tabela olduğunu, sarı-kırmızı-yeşil renklerle yazılan diğer ikisinin de reklam amaçlı olduğunu belirterek, "Astığımız 2 büyük tabela renklerinden dolayı indirtilmek isteniyor. Ancak bu tabelaların indirilmesi için bize mahkeme kararı veya resmi bir yazı gelmedi" diye konuştu.

'Buyrun siz indirin' Yetkililere, "Biz indirmiyoruz buyrun siz gelin indirin" diyen Güneş, "Bu renkleri kullanmamızın nedeni bölgede sevilen renkler olmasından dolayıdır" dedi. Tabelalarda yer alan sarı-kırmızı-yeşil renklerinin mitolojik ve felsefi bir anlam taşıdığına vurgu yapan Güneş, "Bu kriz sadece Diyarbakır'da yaşanmıyor. Batman, Van, Urfa ve Adana'da da yaşanıyor, ama herhangi bir mahkeme sonucu çıkmış değildir. Bu renklerin alerji yaptığı gerekçesiyle tabelaların indirilmesi bizden isteniyor. Fakat bu resmi yazışmalarla değil, şifahen yapılan bir bildirimdir. Diyarbakır Valiliği de bu tabelaları polis zoruyla değil, barışçıl, yani anlaşarak, bu tabelaların indirilmesini bizden talep etmiş ve bize söylemiştir" dedi.

'Bu bir reklam tabelasıdır' Güvenlik güçleri kurs binasının kapısında beklerken hukuki yardım için gelen İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş da, Kürtçe kursların bütün illerde tabela sorunu yaşadıklarını söyledi. Bunun bir kriz olarak Diyarbakır'da da yaşandığını kaydeden Demirtaş, "İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Özel Diyarbakır Kürt Dili Öğretim Kursu'na yaptığı tebligatta, tabelanın yönetmeliğe uygun bir şekilde yapılması ve reklam amacıyla asılan iki büyük tabelanın indirilmesi istenmektedir. Oysa ki hukuken de kursun resmi ismini belirten tabelanın asılmış olması, yönetmeliğin gereğinin yerine getirilmiş olması anlamına gelir" dedi. Söz konusu tabelanın reklam amaçlı olduğuna dikkat çeken Demirtaş, "Reklama veya duyuruya, tanıtıma ilişkin asılan her tür tabelada, yönetmelik dışı, renk, harf, şekil ve ebat kullanılabilir. Bu konuda herhangi bir yasal engelleme yoktur. Dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Diyarbakır Kürt Dili Kursu'na yönelik tabela krizi yaratmasını biz hukuki bir girişim olarak değerlendirmiyoruz" diye konuştu. Demirtaş, İHD olarak kursun karşılaşacağı her türlü hukuki sorunu, kültürel hakların ihlali olarak değerlendireceklerini ve hukuksal destek vereceklerini aktardı. Konu yargıya intikal ettiği takdirde de, mahkemenin tabelaların asılabileceği yönünde bir karar vereceğini umduklarını sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABER

TAKASBANK NEDİR?

SONRAKİ HABER

Afrika sıcakları geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa