21 Ağustos 2004 21:00

ABD yerleşimleri
   resmen destekleyecek

Bush yönetimi, seçimlerin yaklaşmasıyla İsrail'in yüzünü güldürecek hamlelerine hız verdi. ABD'li kaynaklar, yönetimin Batı Şeria'da kurulacak yasadışı Yahudi yerleşimlerini destekleyeceğini açıklarken İsrail, Filistin topraklarında kurulan bu yerleşimleri sınırlarına katma çabasında.

Paylaş
ABD Başkanı George Bush, seçimlere günler kala İsrail'i sevindirecek bir açıklama yaptı. Beyaz Saray daha önce örtülü destek verdiği yasadışı Yahudi yerleşimlerinin genişlemesini destekleyeceğini ilan etti. İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Batı Şeria'ya 1000 yeni bina yapılacağını açıklamasının ardından ortaya çıkan yeni politikaya göre ABD yönetimi, Batı Şeria'nın gelişmemiş bölgelerinin dışına çıkmaması koşuluyla yeni yerleşimleri destekleyecek. Analistler, daha önce Şaron'un Gazze Şeridi'nden çekilme planıyla gelecekte Batı Şeria yerleşimlerini genişletme planını garanti altına almak istediğini açıklamışlardı.

Doğal genişleme aldatmacası Son üç yıldır ABD'nin Yahudi yerleşimlerine ilişkin 'resmi' politikası, 'doğal gelişim' de dahil yerleşimlerin genişlemesine karşı olmak yönündeydi. Bu nedenle, daha önce yerleşim yerlerinin genişleceği ilan edildiğinde bu karar ABD yönetimi tarafından 'ihlal' olarak kabul ediliyordu. Ancak Şaron'un son açıklamasının ardından Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, "İsrail hükümetinden istediğimiz yaptıkları hakkında bizi haberdar etmesi. Yerleşim genişlemesi, Yol Haritası çerçevesinde anlayışımıza uymuyor" demekle yetindi. Bir başka ABD yetkilisi ise, Şaron'un kendi partisinde yaşadığı sorunları arttırmak istemediklerini söyledi. Aynı yetkili, yapılan açıklamaların, "doğal genişlemeyi kabul etmeye yönelik adımlar olduğunu" kaydetti.

Oy kaygısı Bazı ABD'li yetkililere göre Bush'un yerleşimlere açıktan destek vermesinin ardında İsrail'i destekleyen kişilerin oylarını kaybetme kaygısı yatıyor. Aylardır resmi politikanın aksine yerleşimlerin genişlemesine sessiz kalarak destek veren Bush yönetiminin seçim kaygısıyla desteğini arttırdığı yorumları yapılıyor. İsrailli yetkililer ise, yerleşimlerin yatay olarak genişlemesine ABD'nin itirazı olmadığı görüşünde. Adının açıklanmasını istemeyen İsrailli bir yetkili ABD'nin hiçbir zaman yerleşimleri desteklediğini kamuoyuna açıklamak istemediğini söyledi. Yetkili, İsrail yetkilisi Dov Weissglas'ın ABD ile yaptığı görüşmelerde yerleşimlerin genişmesi için daha iyi bir hat çizilmesinin kararlaştırıldığını belirtti. Yetkiliye göre, gelecek ay İsrail'e gelecek ekip de Yahudi yerleşimlerinin hangi hatta genişlemesinin 'uygun' olacağına karar verecek. Dahası İsrail, Filistin topraklarında kurulucak 1000 yeni yerleşimi İsrail'in gelecek sınırları içinde kabul ettirme planları yapıyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'ABD seçimlerinden
   İsrail galip çıkar'

SONRAKİ HABER

İsrail yargısından duvar karşıtı karar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa