21 Ağustos 2004 01:00

Silahsızlanma dayatması

Iraklı Şii lider Mukteda Sadr Ne-cef'ten çekilmeyi kabul etti. Ama tam teslimiyet talep eden işgalci-ler, saldırmaya devam ediyor.

Paylaş
ABD işgal güçleri ve onlara bağlı faaliyet yürüten Bağdat hükümeti, Şii lider Mukteda Sadr'ı köşeye sıkıştırma çabasında. Sadr, Necef'teki isyanın merkez üssü haline gelen Hz. Ali Türbesi'nin kontrolünü devretmeyi ve Mehdi Ordusu'nu kentten çekmeyi kabul etti. Ama işgalciler daha fazlasını istiyor. Bağdat hükümeti, Mehdi Ordusu'nun silahlarını teslim etmemesi halinde, anlaşma olmayacağını ilan etti. Sadr ise, "Mehdi Ordusu, öldürülen 12. Şii İmam Mehdi'nin temelidir ve onu dağıtma hakkım yok" diyerek bu talebi reddetti.

Amerikan bombardımanı Bağdat hükümetinin açıklamalarına paralel olarak, Necef'teki Amerikan bombardımanı ve saldırıları devam etti. Önceki gece boyunca süren bombardımanın bilançosu 77 ölü, 70 yaralı oldu. Katliam karşısında Sadr, halka "Savaşa devam" çağrısı yaptı. Mehdi Ordusu, önceki gün Irak Güney Petrol şirketinin Basra'daki tesislerini bastı. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre milisler, şirket tesislerine girerek, depoları ateşe verdi. Sondaj malzemelerine ve diğer ekipmanlara zarar veren milislerin çıkardığı yangın, daha sonra bürolara sıçradı. Şii lider, Hz. Ali Türbesi'nin kontrolünü ise, işgalcilerin denetimindeki hükümete değil, Şiilerin en yüksek dini otoritesi olan Ayetullah Ali El Sistani'ye devredeceğini açıkladı. Nitekim Sadr'ın yardımcıları, türbenin kontrolünü Sistani'nin temsilcilerine devretmeye hazırlanıyor. Sistani'nin acelesi yok! Amerikan saldırılarının başlamasından önce, 6 Ağustos'ta "sağlık" gerekçesiyle İngiltere'nin başkenti Londra'ya giden Ayetullah Ali El Sistani ise, tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu. Ancak Şii liderin "bir süre daha Londra'da kalacağı" açıklandı. Diğer yandan, Mukteda Sadr'ın yardımcıları, direnişçilerce kaçırılan Amerikalı gazeteci Micah Garden'in derhal serbest bırakılmasını istedi. Sadr'ın yardımcısı Şeyh Evs El Hefeci, Mehdi Ordusu'nun adam kaçırılmasına karşı olduğunu söyledi. Garden'i kaçıran gruba seslenen El Hefeci, gazetecinin bırakılmasını istedi.


FELLUCE'DE BOMBARDIMAN, BAĞDAT'TA KATLİAM...
 • Amerikan uçaklarının, Irak'taki Sünni kenti Felluce'ye önceki gün düzenlediği hava saldırılarının ilkinde 5 kişinin öldüğü, 6 kişinin yaralandığı, ikincisinde ise 3 kişinin yaralandığı bildirildi.
 • Irak Sağlık Bakanlığı, önceki günden beri başkent Bağdat'taki çatışmalarda 10 kişinin öldüğünü, 79 kişinin yaralandığını kaydetti.
 • ABD'nin Bağdat'taki büyükelçilik binasına önceki gün havan topu saldırısı düzenlendi.
 • İran ve Suriye, Irak'ın komşularının Necef'teki durumu görüşmek üzere acilen bir toplantı yapması çağrısında bulundu. Ankara'ya henüz bir çağrı yapılmazken, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Mısır'dan çağrıya yanıt gelmedi.

 • ÖNCEKİ HABER

  Kronikleşen sorun yoksulluk

  SONRAKİ HABER

  Antep'te işe alınmadığı için kendini yakan yurttaş hayatını kaybetti

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa