20 Ağustos 2004 01:00

Aşiyan'dan Aşiyan'a

Türkiye Yazarlar Sendikası(TYS), ölümünün 89. yılında aydınlanmacı şair Tevfik Fikret için Aşiyan'daki mezarı başında bir anma gerçekleştirdi.

Paylaş
Türkiye Yazarlar Sendikası(TYS), ölümünün 89. yılında aydınlanmacı şair Tevfik Fikret için Aşiyan'daki mezarı başında bir anma gerçekleştirdi. Anmaya TYS'lilerin yanı sıra Galatasaraylılar Derneği üyeleri de katıldı.

Aşiyan'dan TYS üyeleri ilk önce Tevfik Fikret'in 1944 yılında müze haline getirilen evini gezdi. Rumelihisarı'nda Boğaziçi Üniversitesi'nin yamacında, planlarını kendisinin çizdiği eve şair Aşiyan ismini vermişti. 1905 yılında tamamlandıktan sonra eşi ve oğlu Haluk'la burada yaşamaya başlayan Tevfik Fikret, sık sık boğaz manzaralı bu evde 'inziva'ya çekilir ve şiirlerini yazardı. Ama Aşiyan aynı zamanda devrin Abdülhak Hamit, Recaizade Mahmud Ekrem gibi aydınlarının buluşma yeri olma görevi de görmüştü. Aynı ev önce Abdülhamit'in hafiyelerince daha sonrasında ise İttihat ve Terakki iktidarı tarafından sürekli gözetim altında tutulmuştu. Bugün sanatçının yaşadığı ev müze haline getirilmiş durumda. Yine şairin mezarı da 1961 yılında Eyüp Mezarlığı'ndan getirilerek Aşiyan'ın bahçesine gömülmüştü. Devrinin ilerici fikirlerini benimsemiş, toplumsal sorunları şiirinde dile getirmiş olan Tevfik Fikret, 24 Aralık 1867'de Tanzimat'ın sonlarına doğru doğmuştu. Galatasaray Lisesi'nde öğretmenlik, aynı lisede müdürlük ve ömrünün sonuna değin de Robert Koleji'nde öğretmenlik yaptı. Mustafa Kemal'in "Ben inkılap ruhunu ondan aldım" dediği şair; edebiyat tarihçileri tarafından eşitlik, özgürlük ve yurtseverliği sanatçı kişiliğinde buluşturmuş bir sanatçı olarak nitelenir. Tevfik Fikret Servet-i Fünun edebiyatının önde gelen şairi olarak başladığı sanat yaşamını, çağının sorunlarına yönelen toplumsal içerikli şiirlerle sürdürmüş, ilerici düşüncelerin simgesi olmuştur.

Mezarı başında TYS üyeleri müzeyi gezdikten sonra, şairi mezarı başında şiir ve konuşmalarla anarak onun Türk edebiyatı ve aydınlanmasında önemli bir yerinin bulunduğunu belirttiler. Anmanın sunumunu gerçekleştiren Gülsen Tuncer; şairin, insanlığın özgürlük mücadelesinde bir imza olmayı başardığını söyleyerek, "Eğer Tevfik Fikret gibi şairler olmasaydı biz bugün geldiğimiz yere herhalde çok daha geç varacaktık'" dedi. Tuncer; Fikret'in "Uygar bir kişiliğe sahip olması, döneminin aydın bir şahsı olması, yurtsever olması ve cesur bir sanatçı olmasını son derece önemsediklerini söyledi. Tuncer'in ardından konuşan Aydın Hatipoğlu ise, "Tevfik Fikret aydınlanma felsefesinin öncülerindendir" dedi. Konur Ertop ise, onun oğlu Haluk için yazdığı şiirlerde dile getirdiği isteklerin bugün bütün gençlik için söylenebileceğini belirtti. Ertop onun "Özgürlük, eşitlik, hukuk ve toplumsal mücadelenin ilk örneklerini verdiğini söyledi. Anma şairden şiirler okunmasının ardından sona erdi.

ÖNCEKİ HABER

Korkulan korkmuştur aslında

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa