'Gökçek'in aile albümü mü?'

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, deprem yardımlarını anlatmak için açtığı sergi için Ankaralılar, "Sayın Başkan, aile albümünüz çok güzel olmuş. Yalnız aradaki tek tük 17 Ağustos depremi fotoğraflarını anlayamadık. Saygılar" dediler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Kültür Daire Başkanlığı tarafından 1999 yılında Sakarya depreminde hayatını kaybeden vatandaşların anısına açılan "Deprem ve Gökçek" konulu fotoğraf sergisine Ankaralılar tepki gösterdi. Gökçek'in ve eşinin fotoğraflarının önplana çıktığı serginin şeref defterine, Ankaralılar "Aile albümünüz çok güzel olmuş", "Kendi reklamınızı mı yapıyorsunuz, yoksa depremde ölenleri mi anıyorsunuz?" gibi notlar yazdılar. Ankara metrosunda, Büyükşehir Belediyesi tarafından Sakarya depreminin yıldönümünde fotoğraf sergisi açıldı. Sergi, "Sakarya depremi sonrasında Büyükşehir Belediyesi'nin, deprem bölgesinde yaptığı yardımlar ve hizmetlerin anlatılmasını" amaçlıyor. Diğer tüm sergiler metronun arka taraflarındaki tenha koridorlarda açılırken, "Deprem ve Gökçek" başlıklı bu serginin metronun en işlek koridorunda açılması dikkat çekti. Foto muhabiri Halil Pala'nın çektiği fotoğraflardan oluşan serginin girişine de, "1999 depreminde ölenlerin anısına fotoğraf sergisi" pankartı asıldı.

'Reklam değil, iş' Ancak, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek ile eşi Nevin Gökçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarının yoğunlukta olduğu sergiye, Ankaralılardan tepki geldi. Bazı Ankaralılar tepkilerini sergiyi izlerken "Reklam yapıyor, iş yapacağına" diyerek gösterdiler. Bazıları da, "Depremin 5'nci yıldönümü anısına vatandaşların duygu ve düşüncelerini yazmaları için konulan şeref defteri"ne içlerini döktüler. Bir depremzede, deftere "Kendi reklamınızı mı yapıyorsunuz, yoksa depremde ölenleri mi anıyorsunuz" diye yazarken, ismini vermeyen bir Ankaralı, "Sayın Başkanım, aile albümünüz çok güzel. Yalnız arada 17 Ağustos depremiyle ilgili fotoğraflara tek tük de olsa rastladık. Ve bir anlam veremedik. Saygılar" dedi. İsmini yazmayan bir başka Ankaralı ise "Sayın Başkan, deprem sergisi yerine eşinizin fotoğraf sergisini gezdik. Eşiniz fotoğraflarda çok güzel çıkmış. Eşinizin fotoğraf sergisini açmak faydalı bir çalışma. Eşinizin yemek ve ütü yaparkenki fotoğraflarını merakla bekliyoruz. Eşinizin fotoğrafları dışında bir tane de deprem fotoğrafı görseydik çok güzel olurdu" derken, B. M. isimli bir Ankaralı da "Acımızı paylaşmak ise amacınız teşekkürler, ancak keşke daha az 'siz' olsaydı resimlerde" diye yazdı. Aslı Öztürk de "İnsanların duygularıyla bu şekilde oynanmasını büyük saygısızlık olarak görüyorum. Girişe yazılan 'depremde ölenlerin anısına' yazısını kınıyorum" dedi. Sergi, bir hafta süreyle Ankaralılar tarafından izlenebilecek.

www.evrensel.net