18 Ağustos 2004 21:00

Halk güvenemiyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın "Pazartesi günü istimlak çalışmalarına başlayacağız" açıklamasına Alibeyköy'de oturan vatandaşlardan yanıt geldi.

Paylaş
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın "Pazartesi günü istimlak çalışmalarına başlayacağız" açıklamasına Alibeyköy'de oturan vatandaşlardan yanıt geldi. Her nekadar da dere yatağında yaşamak istemeseler de, belediyenin kendilerini ortada bırakacağına inan Alibeyköylüler, kendi alanlarının yaşanabilir hale getirilmesini istiyor. Vatandaşlar, "O evlerinizi yıkacağız diyorsa, bizde yıktırmayacağız. Bizimle uğraşacağına biraz da hizmetle uğraşsın" diyorlar. Karadolap Mahallesi sakinlerinden Sabri Eser, evindeki suyu bile kendisinin dışarı attğını ve belediyeden hiç bir şekilde yardım görmediğini söylüyor. İstimlak çalışmasının amacının mahallelerini boşaltmak olduğunu ifade eden Eser, "Bu kadar insan nereye gidecek. Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç 10 senedir yıkmak istiyordu yıkamadı. Şimdi de inatlaşmaya başladı bizimle. O yıkacağız diyorsa bizde yıktırmayacağız diyoruz." Muhtar Kaya ise, "1500 ev nasıl kamulaştıracak. İşgalci değiliz tapularımız var. Tapuları verdikleri zaman neden uyarmadılar. 50 sene sonra kimse mahallesinden gitmek istemez" diyor. Üç gündür bağlı bulundukları Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç'in yüzünü göremediklerini de sözlerine ekliyor. Bütün icraatı kırmızı taş taş döşemek ve yapay palmiye ağacı dikmek olan belediyeye güvenmelerinin imkansız olduğunu, sorunlarının yerinde çözülmesini istediklerini söylüyor.


'Üç kez sel basar' Yetkililerin büyük bir kısmının bulunmadığı AKOM'da gazetemize açıklama yapan Basın Danışmanı Cengiz Öztürk AKOM'un çok iyi çalıştığını iddia eden yetkililerin aksine, eksikliklerinin ve hatalarının olduğunu söyledi. "İstimlak pazartesi başlayacak" açıklamasında bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, yıkımı kastedmediğini, istimlak için gerekli çalışmaların başlatılacağını kastettiğini söyleyen Öztürk, istimlak çalışmaları için düğmeye basıldığını belirtti. Öztürk sözlerini şeyle sürdürdü: "Önce hasar tespit çalışmaları başlatılacak. Toplantılar yapılacak. Hükümetin bütçe ayırıp ayıramayacağı, ayıracaksa ne kadarlık bütçe ayıracağı tartışılacak. İMF'den para istenip istenmeyeceği karara bağlanacak, bu paranın miktarı tespit edilecek. İstimlak edilecek yerlerde yaşayan insanların nereye yerleştirileceği belirnenip, oralarda inceleme yapılacak. Buralarda yapılacak bina inşaatları için projeler istenecek, projeler değerlendirilecek. Yapılacak binaların maliyetleri hesaplanıp, ne kadarının buralara yerleştirilecek insanlardan alınacağı karalaştırılacak. İnşaatlar bitecek ve sonra istimlak olacak. Yani istimlak olana kadar üç kez daha sel olur" dedi. Öztürk mutlaka eksikliklerinin ve hatalarının olduğunu vurgulayarak, çalışmanın içinde kendi eksikliklerini göremediklerini, çalışmaları dışarıdan takip edenlerin gördükleri eksiklikleri kendilerine bildirmelerini isteyerek, eleştirilere açık olduklarını bildirdi.


İstimlak tehdidi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, pazartesi gününden itibaren dere yataklarını genişletme ve bu yataklardaki binaları istimlak etme çalışmalarına başlayacaklarını bildirdi. Vatandaşlara yer gösterilip gösterilmeyeceği konusunda en ufak bir açıklama yapmayan Topbaş, okul, karakol, sağlık ocağı ve benzeri kamu binalarının, otoyolların, merkezi yerlerin de sel altında kaldığını görmezden gelerek vatandaşı suçladı: "Bundan sonra olası yağışlarda su baskınlarını önlemek için dere yataklarının genişletilmesi zorunluluktur. İstanbul'da dere yataklarını genişletmezsek bu sorunlar sürekli yaşanır. Ancak, dere yataklarındaki mevcut çarpık yapılaşma ve burada yaşayan insanlar nedeniyle genişletemiyoruz."

Zorla tahliye Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç yaptığı açıklamada, Alibeyköy'de öncelikli olarak 178 binanın istimlak edileceğini duyurdu. İstimlak edilecek yerlere ödenecek paranın bilirkişi heyeti tarafından belirleneceğini açıklayan Eyüp Belediye Başkanı, gönüllülük esasının söz konusu olmadığını vurguladı. Genç, selin vurduğu Alibeyköy'de öncelikli olarak 178 binanın istimlak edileceğini, ödenecek paranın bilirkişi heyeti tarafından belirleneceğini açıkladı. Genç, hiçbir kişinin mağdur edilmeyeceğini, soruna kalıcı çözüm getirebilmek için istimlak konusunda gönüllülük esasının söz konusu olamayacağını belirtti. Belediye Başkanı, dere yataklarının bulunduğu yerlerde yapılacak kamulaştırma bedellerinin Bayındırlık rakamlarının altında olmayacağını, bu bölgenin kamulaştırıldıktan sonra yeşil alan yapılacağını kaydetti. Ahmet Genç, bölgede 30 metre genişliğinde, 3.5 metre kesitinde bir derenin oluşturulması gerektiğini anlattı.

Aklına şimdi geldi! Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Tavukçu Deresi'nin ıslah çalışmalarına başlandığını bildirdi. Develioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ''artık Bahçelievler'de sel, su ve yağmur korkusu ve dramının yaşanmayacağını'' ifade ederek, şunları kaydetti: ''Halkımızı perişan eden sel, yağmur, su baskınlarına uğratan ve Bahçelievler'in temel sorunlarından en önemlisi olan Tavukçu Deresi'nin ıslah çalışmalarına başlandı.''


Fabrika suyu altında kaldılar Selden zarar gören Bağcılar Oto Center'daki galari sahipleri kendi zararlarını kendileri karşılama çabasında. Üst katlardaki sular temizlenirken bazı işyerlerinin bodrum katları halen yağmur sularıyla dolu. Üst üste geçmiş araçlar da çekilmeyi bekliyor. Onlarca aracın zarar görmesine neden olan selin 5 dakika içinde her şeyi altüst ettiğini dile getiren araç sahipleri, belediyeyi suçluyor. İşyerlerinin bulunduğu yerin sular altında kalmasına neden olan sel'in sadece yağan yağmurdan kaynaklanmadığını dile getiren Özgüney Otomotiv'in sahibi Süleyman Kırkın, "Yüzde doksan belediyenin hatası" dedi. Üstteki tüm mahallelerin kanalları ve fabrikaların atık suları bu kanala bağlı. Fabrika atıkları boruları tıkayınca yeterli olmayan kanallar patlak verdi" dedi. Altyapının da yeterli olmadığını söyleyen Kırkın, "Fabrika atıkları boruları tıkadığı için borular şişme yaptı. Tüm kanallar doldu ve patladı. 5 dakika içinde alt katlar tamamen sularla doldu" dedi. Kırkın, belediyeyi de altyapısı yeterli olmayan yerlere onay vermekle suçladı. Kendi çabalarıyla işyerlerini temizlemeye çalıştıklarına dikkat çeken Kırın, "Belediye hasarlı arabaları kaldırmak için bir tek araç verdi. Bu nereye yetecek. Zarar tespiti yapıldı ama ben zararın karşılanacağını düşünmüyorum" diye konuştu. Selden zarar gören Mehmet Yıldırım, ise suyun iki dakika içinde iki metre yükseldiğine dikkat çekti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

BREDENKAMP GÖREVİNE BAŞLADI

SONRAKİ HABER

'Gökçek'in aile albümü mü?'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa