18 Ağustos 2004 21:00

Necef'te eller tetikte

Irak hükümetinden dün gelen açıklamalar, Necef halkını gergin bir bekleyişe soktu.

Paylaş
Irak hükümetinden dün gelen açıklamalar, Necef halkını gergin bir bekleyişe soktu. Kentte çatışmalar sürerken, Irak Savunma Bakanı Kazım El Şalan, "Irak ordusunun büyük harekata başlamak için hazırlıklarını yaptığırı" ilan ederek "Onlara unutamayacakları bir ders vereceğiz" diye konuştu. İran'ı "baş düşman" ilan etmesiyle dikkatleri çeken bakan, direnişçilere karşı 'kesin bir savaş verileceğini' açıkladı.

Onlarca ölü var Necef'te dünkü ABD saldırılarında 29 Iraklı öldü veya yaralandı. Amerikan uçakları, Necef mezarlığı ve çevresini yine bombaladı. Şii lider Mukteda Sadr ise, Ulusal Konferans'ın taleplerini kabul etti. Ulusal Konferans, Necef'te mevzilenen Mehdi Ordusu'nun bir siyasi partiye dönüşmesi ve kanuni kovuşturmaya maruz kalmayacakları güvencesi vererek, direnişçilerin Hz. Ali Türbesi'nden çekilmesini talep etmişti.

Direniş saldırıları Diğer gelişmeler ise şöyle:
 • Bağdat'ta Dışişleri Bakanlığı binasının çatısına ve İçişleri Bakanlığı yakınlarına havan mermileri isabet etti.
 • Bağdat'taki Sadr Mahallesi'nde bir ABD askeri öldürüldü, birçok asker yaralandı, 3 zırhlı araç tahrip oldu.
 • İmam Mehdi Ordusu Gizli Eylem Grubu adlı örgüt, ülkenin güneyinde bir petrol kuyusunu bombaladı. Ensar El Sünnet Ordusu adlı grup ise, 5 gün önce Dora rafinerisine bağlı 5 boru hattına düzenlenen saldırıları üstlendi.
 • Kut'ta din adamı Amar Ata El Hamadani tutuklandı.
 • Basra'da direnişçiler ile İngiliz askerleri çatıştı. Önceki akşamki çatışmalarda bir Iraklı ve bir İngiliz askeri öldü, 6 Iraklı yaralandı.
 • Musul'da roket saldırısında 5 sivil öldü, 20 kişi yaralandı.

  Reklam
 • Reklamsız Evrensel için abone ol
  ÖNCEKİ HABER

  Karınca istilası

  SONRAKİ HABER

  Sıkıyönetim metodları

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa