17 Ağustos 2004 21:00

Alibeyköy'de 'tedbirli' afet

Yağışlar sonrası, sel suları iki metreyi bulurken, Alibeyköy başta olmak üzere bütün İstanbul'da felaket görüntüleri yaşandı.

Paylaş
İstanbul'da iki gündür yağan şiddetli yağışlar sonrası Alibeyköy'de felaket görüntüleri yaşandı. Alibeyköy Deresi'nin taşması sonucu sabah saatlerinde yüzlerce ev ve işyeri su altında kaldı. Yer yer iki metreyi bulan sel Alibeyköy Atatürk Caddesi üzerinde cami, karakol, okul, işyerleri ve evlerinde aralarında bulunduğu birçok binaya hasar verdi, onlarca insan evlerinde ve işyerlerinde mahsur kaldı. Suyun şiddeti Alibeyköy Lisesi, Alibeyköy İlköğretim Okulu gibi kamu binalarının da duvarlarının yıkılmasına yol açarken, Belediye ve AKOM yetkililerinin halkı suçlayan açıklamalarına da yanıt verir nitelikteydi. Eyüp Belediyesi, iki gündür yaptığı anonslarla 'dere yatağında bulunan evleri tahliye edin' çağrısından başka önlem almadı.

Okul duvarı yıkıldıAlibeyköy Deresi'nin yağan yağmuru taşıyamaması sonucu Alibeyköy Merkez'de yüzlerce işyeri ve ev su altında kaldı. Alibeyköy Atatürk Caddesi üzerinde bulunan cami, karakol, okul gibi kamu binalarının da aralarında bulunduğu yüzlerce binada insanlar saatlerce suyun çekilmesini bekledi. Yağmur öncesi Belediyenin ve AKOM yetkililerinin dere yataklarında oturan insanlara 'üst katlara çıkın' açıklamasından başka bir yardımları dokunmazken selin şiddeti ilçedeki okulların bile duvarlarını yıktı. Onlarca insanın evlerinde mahsur kalarak yardım beklediği Alibeyköy'de Sivil Savunma Ekipleri, Belediye çalışanları ve bölge halkı insanların yardımına koştu. Vatandaşlar ev ve işyerlerine giren suları temizlemek için saatlerce uğraştı.

İkinci kez sel vurduÖnceki gece saat 23.00'te su kanallarının patlaması ile su altında kalan Alibeyköy Karadolap Mahallesi sabah başlayan yağmurla birlikte bu kez de Alibeyköy Deresi'nin suları altında kaldı.Bölgedeki vatandaşlar, binalarının üst katlarına çıkarak suların çekilmesini beklemeye başladı. Mahsur kalanları Sivil Savunma ekipleri kurtardı. Mahallede, neredeyse bütün evlerin birinci katlarını su bastı. Bazı evlerin duvarları yıkılırken, çok sayıda eşya hasar gördü. Mahallenin en büyük sevinci can kaybının olmamasıydı.


'GENÇ'İN SEVGİ SELİ'963 yılında kurulan Karadolap Mahallesi, 1985 yılından beridir su baskınlarıyla yaşıyor. Her şiddetli yağmur yağdığında mahalleyi su basıyor. Mahalleli günlerdir açıklama yapmaktan başka bir önlem almayan Eyüp Belediye'sine tepkili. Vatandaşlar yaşadıkları seli Belediye Başkanı Ahmet Genç'in sevgi seli olarak yorumluyorlar.Lütfi Sertkaya (Karadolap Mahallesi Muhtarı):Mahallede tüm binaların alt katları ve bazı yerlerde ikinci katları bile su bastı. Hasar tespiti yapamadık, gezerek bilgi toplamaya çalışıyoruz. Belediye Başkanı Genç yıllardır burayı istimlak etmeye çalışıyor. Bu nedenle de buraya hizmet getirmeyerek görmezden geliyor. İki gündür burada kendisini görmüş değilim.Mahmut Güneş:Sel evimin duvarlarını yıktı. Hiç yoksa 10-15 milyar zararım var. 70 torba kömürümü, odunumu sel aldı götürdü. Ev göçtü, eşyalar kullanılamaz halde. Belediye Başkanı Ahmet Genç burayı boşaltmak istiyor. Kiraya mı gidelim? Gelip mahalleden transit geçmesini biliyor da, ne şartlarda yaşadığımızı biliyor mu?Kibar Gürkan:Su evin tavanına kadar geldi. İyi ki gece evde kalmadım ve çıkarken şalterleri kapatmışım. Daha önce de evimi su basmıştı ama ilk defa bu kadar büyük ve zarar verici oldu. Belediye Başkanı Genç üç dönemdir Eyüp merkezinin etrafına çalışıyor. Vatandaşı soyuyor, ama kanalları onarmıyor.


'UYARI İYİ AMA ÇÖZÜM DEĞİL'Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Diren, İstanbul'daki çarpık yapılaşma, dere yataklarının doldurularak yerleşime açılması ya da dere yataklarında yapılaşmaya göz yumulmasının, İstanbul halkının her düşen damlada korkuyla beklemesini getirdiğini bildirdi. Diren dün yaptığı yazılı açıklamada, yapılan uyarı ile alınan önlemlerin can ve mal kaybının önlenebilmesi açısından olumlu, ancak gelecekteki diğer afetler için çözüm oluşturamadığını da vurguladı. Diren, yağışla birlikte özellikle Ankara ve İstanbul gibi büyük çapta doğal gazla ısınan şehirler için yıldırım düşmelerinin ayrı bir risk taşıdığını da hatırlattı. Binaların doğal gaz bacalarının korozyona dayanıklı, bükülebilir çelik borularla kaplandığını, genellikle de yıldırıma karşı korunmasız olduğunu kaydeden Diren, bu tür bacalara düşecek yıldırımların doğalgaz tesisatına ulaşmasıyla patlama ve yangınlara yol açabileceğinin de altını çizdi. Kentsel makyajlar akıyorMİmarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi de yazılı bir açıklama yaparak, "Marmara depreminden bugüne kadar geçen zamanın depreme hazırlık olarak değerlendirilememesi bir yana, bugün orta şiddetteki bir yağmurun sele dönüşmesi, 60 km/saat şiddetindeki bir rüzgârın yıkıma neden olması dahi engellenememektedir. Bunun için kamu yetkilileri yapısal düzenlemeler yapmak yerine; kentsel makyajlar yapmakta ve giderek yasakçı bazı yollara başvurmaktadırlar." denildi. Yağış devam edecekDevlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan ''Meteorolojik Değerlendirmeye'' göre, yağışlı hava yarın ve cuma günü Marmara'nın doğusunda, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda etkili olduktan sonra hafta sonunda yurdu terk edecek. İstanbul'da halen etkili olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın bugün ve yarın da aralıklarla süreceği ve Perşembe gününden itibaren bölgeyi terk edeceği tahmin ediliyor. Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz'de beklenen etkili ve sürekli sağanak yağış sel, taşkın, su baskını, yıldırım tehlikesi taşıyor.ÇMO: Suçlu yağış miktarı değilÇevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Dündar, İstanbul ve birçok kentte sel nedeniyle yaşanan sorunların, yağış miktarından çok, altyapı ve çarpık kentleşmeden kaynaklandığını belirtti. Kentsel alanların büyük bölümünün asfalt ve betonla kaplandığı için düşen yağış toprak tarafından emilmediğini, suyun doğrudan akışa geçtiğini söyleyen Dündar, yapılaşmada yeşilm alanın önemine dikkat çekti.ÖNCEKİ HABER

Nema başvuruları

SONRAKİ HABER

Mersin Erdemli'de orman yangını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa