18 Ağustos 2004 01:00

Washington İncirlik'te ısrarlı

ABD, asker rotasyonu planı çerçevesinde, İncirlik Üssü'ne bir saldırı filosu konuşlandırmak istiyor. Dahası, bu filonun istediği zaman istediği gibi hareket edebilmesini talep ediyor.

Paylaş
ABD Başkanı George W. Bush, Avrupa ve Asya kıtasındaki 70 binden fazla Amerikan askerini kapsayan rotasyon planını açıkladı. Bush'un önceki gün açıkladığı plan, dünyanın dört bir yanındaki ABD işgal kuvvetlerinin, "Soğuk Savaş" dönemine özgü mevzilenmeden çıkarak, "kriz bölgelerine" daha yakın konuşlanmasını içeriyor. Adana'daki İncirlik Üssü, bu açıdan kritik önemde. Plandan; Almanya, Güney Kore ve Japonya gibi, dünyadaki en büyük ABD askeri varlığını barındıran ülkeler etkilenecek. Bu ülkelerdeki onbinlerce asker, ilk etapta ABD topraklarına çekilecek. Daha sonra, parça parça "kriz bölgeleri"ne sevk edilecekler. Ama ABD topraklarında bir süre kalacakları ve ailelerine kavuşacakları için, Bush için ayrıca "seçim yatırımı" olacaklar.

Esnek kullanım talebi Bush'un açıklamasının ardından Amerikalı yetkililer, İncirlik Üssü'nü "daha esnek" kullanmak istediklerini yineledi. Pentagon'da brifing veren ve adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Washington'un Türkiye'ye ilişkin kesin kararını henüz vermediğini söyledi. Bu nedenle, İncirlik'e konuşlandırılması planlanan 48 adet F-16 savaş uçağı şimdilik Almanya'da kalacak. ABD'nin "esneklik"ten kastı; uçakların, koşulsuz ve kısıtlamasız kullanılabilmesine dair Türkiye'nin onay vermesi. Bu onay verildiği takdirde, söz konusu filo, Ortadoğu başta olmak üzere "kriz" bölgelerine istenildiği gibi saldırı düzenleyebilecek, havadan keşif yapabilecek. Plan, İran ve Suriye'ye rahatsızlık veriyor. Pentagon yetkilileri, Polonya, Romanya ve Özbekistan'da ABD askeri varlığının da artırılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

ÖNCEKİ HABER

Bozkırdan Karadeniz'e...

SONRAKİ HABER

Aliağa Belediyesinde işçi kıyımı sürüyor: 15 işçi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa