16 Ağustos 2004 21:00

Birleşik Metal-İş'te
   esnek çalışma iddiası

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş'in yönetimi, sendika çalışanı ve uzmanlarına esnek çalışma dayatmakla suçlanıyor. Uygulamayı kabul etmeyenlerin işten atıldığı ileri sürülüyor.

Paylaş
DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş'in yönetimi, sendika çalışanı ve uzmanlarına esnek çalışma dayatmakla suçlanıyor. Uygulamayı kabul etmeyenlerin işten atıldığı ileri sürülüyor. Birleşik Metal-İş Toplu İş Sözleşmesi ve İş Değerlendirme Sistemi Uzmanı iken işten atılan Mustafa Şimşek, sendikaya ilişkin ciddi iddialarda bulundu. Şimşek, yazılı açıklamasında, mevcut yönetimin, genel kurulda kullandığı "sınıf sendikacılığı" söylemine tamamen aykırı hareket ettiğini belirterek, "Toplu sözleşmelerin yoğunlaştığı ve metal işkolunda grup sözleşmesinin başlamasından önce, asıl amacın ne olduğunu ve kime mesaj verdiklerini açıklamamış olsalar bile, toplusözleşme uzmanlarını işten attılar" dedi. Yönetimin sendika çalışanlarının kazanılmış haklarına, ücret güvencesine göz diktiğini ifade eden Şimşek, "Esnekliğin en ağır, en saldırgan biçimini sendikanın içine sokuyorlar. Aynen işyerlerinde göz yumdukları ve onay verdikleri gibi, personel ve uzmanları işten çıkartıp tekrar işe almayı önererek ücretleri yarı yarıya yakın düşürmeyi uygulamaya sokuyorlar" dedi.

Yönetim kararı Bu uygulamaların yönetim kurulu kararı olarak açıklandığını söyleyen Şimşek, kendilerine "kabul eden kalır, kabul etmeyen atılar" denildiğini ileri sürdü. Yönetimin sermayenin diliyle konuştuğunu savunan Şimşek, "Kazanılmış hakları ortadan kaldırmak, ücret güvencesini yasaya rağmen yok etmeye kalkmak, girdi-çıktı yaparak esnek çalışmanın en nadide ve en ağır örneklerini sendikanın içine sokmak, olsa olsa sendikal hareketi geriye çekmek ve böylece işçilere gözdağı vermektir" diye konuştu.

Yasalara aykırı Sendikanın tutumuna tepki gösteren uzmanların işten atıldığını belirten Şimşek, fesih bildiriminin yazılı olarak yapılmadığını, sebebin açık ve kesin bir biçimde bildirilmediğini, zaten geçerli bir neden de gösterilmediğini söyledi. "En geçersiz ve haksız işten atmayı yapan bu beş yöneticinin, işten atmalara karşı çıkmaları nasıl inandırıcı olabilir" diyen Şimşek, çeşitli endişelerle dayatmayı kabul eden 7 sendika çalışanının çıkışının 31.07.2004 tarihinde yapıldığını, 02.08.2004 tarihinde de ücretleri yarı yarıya düşürülerek giriş yaptırıldığını açıkladı. Mustafa Şimşek, "Bu beş yöneticinin sıkıca savundukları politik eğilimlerin ve bu eğilimlerin somutlandığı iki politik irade, bu durumu sınıf sendikacılığı ile nasıl bağdaştıracaktır?" diye sordu. İddialara ilişkin olarak Birleşik Metal-İş Sendikası'ndan bilgi edinemedik. Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar ise açıklama yapmaya yetkili olmadığını söylerken, Genel Başkan Adnan Serdaroğlu ve Genel Sekreter Selçuk Göktaş'a ise ulaşmadık.

ÖNCEKİ HABER

Bakana ödenek mektubu

SONRAKİ HABER

Şule Çet davasında "saat" detayı: Güvenlik kamerası saati 10-11 dakika ileride

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa