16 Ağustos 2004 21:00

Kazılar halka anlatılacak

Çanakkale'de 5 ayrı bölgede sürdürülen kazı çalışmalarının son durumu, Yalı Hanı'nda düzenlenecek sempozyumla halka anlatılacak.

Paylaş
Çanakkale'de 5 ayrı bölgede sürdürülen kazı çalışmalarının son durumu, Yalı Hanı'nda düzenlenecek sempozyumla halka anlatılacak. Çanakkale Bilim Sanat ve Kültür Etkinlikleri Derneği ile (ÇABİSAK) Çanakkale Belediyesi'nin 30 Ağustos-3 Eylül tarihlerinde ortaklaşa düzenleyeceği sempozyumda, Hisarlık mevkiindeki Troia, Dalyan Köyü'ndeki Troas, Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyündeki Assos,Ezine ilçesine bağlı Gülpınar beldesindeki Apollon Smintheus Tapınağı ve Gökçeada'daki Yenibademli köyüdeki höyük kazılarındaki son durum hakkında bilgi verilecek. Çanakkale-Troas Arkeoloji Buluşması 3 adı altında düzenlenecek bilgilendirme toplantılarına, Troia kazılarını yöneten Alman Arkeolog Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann, Troas kazı başkanı Alman Arkeolog Prof. Dr. Elmar Schwertheim, Assos kazı ve restorasyon heyet başkanı Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu, GülpınarApollon Smintheus Tapınağı kazıları başkanı Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Coşkun Özgünel, Gökçeada Yenibademli Köyü höyük kazıları başkanı Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halime Hüryılmaz katılacak.

Troia kazıları Çanakkale'ye 32 kilometre mesafedeki Hisarlık mevkiindeki Troia adına, ilk kez Homeros'un İlyada destanında rastlanır. Bu öyküde, Troialılar ile Akhalar arasında bir kız kaçırma yüzünden çıkan savaş anlatılmaktadır. Bu destandan çok etkilenen Alman Arkeolog Heinrich Schliemann 1878 yılında Troia'yı bulmak için kazılara başladı. Bu kazılarda, "Priamos'un Hazinesi" olarak ünlenen buluntularla dünya Troia'yı tanıdı. Schliemann'dan sonra Alman Arkeologlar, Dorpfel ve Blegen kazıları sürdürdü. En kapsamlı kazı, 1988 yılında yine Alman Arkeolog Prof. Dr. Manfred Korfmann tarafından başlatıldı.

Alexandra Troas Çanakkale'ye 55 kilometre uzaklıkta Dalyan köyündedir. M.Ö 310 yılında Büyük İskender'in generallerinden Antigonos tarafından kurulmuştur. Kentte uzun süredir yüzey araştırmaları yapan Almanya Münster Westfalische Wilhelms Üniversitesi Öğretim Üyesi Arkeolog Prof. Dr. Elmar Schwertheim, 2001 yılında kazılara başladı. Bölgenin en yeni kazısı olmasına rağmen Aleksandreia Troas kazısında, Augustus döneminde yapıldığı sanılan bir tapınağın kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.

Assos Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyündedir. Kent, M.Ö. 7. Yüzyıl'da Midilli Adası'ndaki Metymna şehri sakinleri tarafından kurulmuştur. En önemli özelliği Aristo'nun ilk felsefe okulunu burada açmasıdır. Buradaki ilk kazılar 1881-1883 yılları arasında Amerikalı arkeologlar tarafından yapılır. 1981 yılından bu yana, Maltepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu başkanlığında bir ekip, Assos'ta kazı ve restorasyon çalışmaları yapmaktadır.

Smintheus Tapınağı Ezine ilçesine bağlı Gülpınar beldesindedir. Anadolu'daki en ünlü Apollon kutsal alanlarından biridir. İlk kazılar 1866 yılında başlatılmıştır. Aradan geçen yıllar içinde tapınağın üzerine zeytinyağı fabrikaları kurulmuş, bahçe olarak kullanılmış ve mermerleri yakılarak kireç elde edilmek istenmiştir. Gülpınar Apollan Smintheus Tapınağı kazıları, 1980 yılında Ankara Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Coşkun Özgünel başkanlığında bir ekiple başlatılmış, bu çalışmalar sırasında, tapınağın güney-batı köşesi restore edilerek 3 sütun ayağa kaldırılmıştır. Kazı alanında bulunan bir bina buluntuların sergilendiği müze olarak kullanılmaktadır.

Yenibademli Höyüğü Gökçeada'daki Yenibademli köyünde, 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Halime Hüryılmaz başkanlığında başlatılan kazılarda; Troia-1 ile bağantılı çağdaş mimari yapı kalıntılarına rastlanmıştır. Ayrıca, M.Ö. 3. ve 2. bin yılda iskan gördüğüne dair kanıtlar elde edilmiştir.


Pteria'da kazı bitti Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Şahmuratlı köyündeki, Demir Çağı'nın önemli başkenti Antik Pteria kentinin kalıntılarının bulunduğu Kerkenez Dağı'nda, kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı. Çalışmaları yürüten ekibin başındaki İngiliz araştırmacı Françoise Summers, 1993 yılında başlatılan kazılarda bu yıl Frigler dönemine ait yeni yazıt parçalarının bulunduğunu söyledi. Çalışmaların bu yılki bölümünün tamamlandığını ifade eden Summers, gelecek yıl çalışmaların kaldığı yerden devam edeceğini bildirdi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Dawool'lar çalacak
   ritm sahneden taşacak!

SONRAKİ HABER

MİT-Yargıtay çatışması
   Başbakanlık'ta

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...