17 Ağustos 2004 01:00

Türkiye McKinsey'in çiftliği

Enron'un yaratıcısı ve Türkiye'de el atmadığı sektör kalmayan McKinsey'e kamu bankalarının ardından şimdi de elektrik sektörü emanet edildi.

Paylaş
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı enerji özelleştirmelerinde danışman firma olarak ABD'li McKinsey şirketini belirledi. Adı Enron skandalına da karışmış olan şirketin Türkiye'de elini atmadığı sektör yok. McKinsey Türkiye'de aldığı danışmanlık işlerinden milyonlarca dolar kazandı. Enerji özelleştirmelerine finansal danışmanlık yapacak olan McKinsey'in raporunun ardından, bu yıl içinde enerji dağıtım ihalelerine çıkılıp çıkılmayacağı belirlenecek. Enerji özelleştirme stratejisine göre, enerji dağıtım ihalelelerinde özelleştirmenin 2005 yılı Mart ayında başlaması öngörülüyor.

'Kovun bu şirketi' McKinsey 1995 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın kurumsal danışmanlığını yapıyordu. Sadece takvim hazırlamak işiyle ilgilenen McKinsey'e 2.5 milyon dolar para ödendiği ileri sürülmüştü. McKinsey'e ödenen bu para o dönemde 300 kişinin çalıştığı ÖİB'de tüm çalışanların maaş giderine eşitti. Dünya Bankası'nın bile "Bu şirketi kovun" diye yazı yazdığı McKinsey, kovulmadı işine devam etti.

TRT'nin danışmanı Öte yandan yeniden yapılandırma çalışmaları adı altında TRT eski Genel Müdürü Yücel Yener tarafından işbaşına getirilen McKinsey'in TRT'den 6.5 milyon dolar aldığı ileri sürülmüştü. McKinsey, raporunda personele yüklenmiş ve verimlilik adına çalışan kıyımına gidilmesini istemişti. "Enron'un yaratıcısı" olarak nitelendirilen şirkete şimdi de ülkenin stratejik öneme sahip olan enerji sektörü emanet.


KAMU BANKALARI DA ONUN Özelleştirilmesine karar verilen kamu bankaları Ziraat ve Halkbank'ın özelleştirilmesinde de danışman firma olarak McKinsey seçildi. McKinsey'in bankalardaki görevi Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın özelleştirilmesi ile Pamukbank'ın Halk Bankası'na entegrasyon sürecini belirlemek olarak ortaya kondu. McKinsey'in bu işten ne kadar ücret alacağı ise açıklanmadı.

PAMUKBANK SATIŞI ONUN FİKRİ Zararları Halkbank'ın üzerine yıkılan Pamubank'ın birleştirilmesi önerisinin ardında da McKinsey var. McKinsey Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndaki (TMSF) Pamukbank'ın Halkbank'a entegrasyonun "birleşme" şeklinde olmasını önermişti. Ekonomi yönetiminin önerisi üzerine McKinsey, mayıstan itibaren Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın özelleştirmesine yönelik yol haritasını hazırlama ve TMSF'deki Pamukbank'ın Halkbank'a entegrasyonun nasıl olacağı konusunda çalışma başlatmıştı.

KRİZLERDEN KÂRLI ÇIKTI Türkiye'nin yaşadığı krizlerin ardından Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu'na devredilen 8 bankanın satış danışmanı da McKinsey idi. McKinsey'in danışmanlık işi karşılığında 300 bin dolar aldığı iddia edilmişti. McKinsey ya bu bankaların tek çatı altında birleştirilmesini veya iki-üç gruba ayrılmasını ya da alıcısı olanların tek tek satılmasını önermişti. McKinsey, bankaların satış öncesi bilançolarının temizlenmesini isteyerek, personelin de sıkıntı yaratacağını ileri sürmüştü.

BÜYÜK ŞİRKETLERİN AKIL HOCASI Borçları için Tasarruf Mevduatları Sigorta Kurumu ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu ile grup lehine anlaşmalar yapan Çukurova Grubu'nun danışmanlık şirketi de McKinsey. Sabancı'dan Doğan Grubu'nun dağıtım şirketi Yaysat'a, birçok insanın parasını kaybettiği İhlas Holding'e kadar tüm büyük şirketlerin arkasında McKinsey var.

ÖNCEKİ HABER

Pakistan'da yine bombalı saldırı

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanlığı: Küba ile kanser aşısı için çalışma grubu kuracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa