16 Ağustos 2004 01:00

Vatandaş başının
   çaresine bakacak

İstanbul bugün Balkanlar ve Orta Akdeniz'den gelen 2 ayrı yağışlı hava sisteminin etkisi altında kalacak.

Paylaş
İstanbul'un bugün, şubat ayındaki kar felaketinin ardından ikinci büyük felaketle karşı karşıya kalması bekleniyor. Son 10 yılın en büyük yağışını alması ihtimali bulunan İstanbul'da yüzlerce ev ve işyerinin su baskınına uğraması ve su gölüne dönüşecek trafiğin felç olması bekleniyor. Olası afet öncesi gözlerin çevrildiği Büyükşehir Belediyesi ve Valilik ise, sadece uyarılarda bulunarak, 'tehlikeli bölgeler'de oturanları evlerini terk etmeye çağırıyor. Felaketi önleyecek altyapı çalışmalarını gerçekleştirmekten çok uzakta olan yerel yöneticiler, sadece su baskınları sonrası kurtarma çalışmalarına odaklanmış durumdalar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şu ana kadar ki en büyük önlemi, evleri su baskınına uğrayacaklar için otellerde 71 oda ayırmaktan ibaret.

Yağış uyarısı İstanbul'u dün sabahtan itibaren etkisi altına alan ve bugün şiddetlenmesi beklenen yağışa ilişkin, Kağıthane'deki Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Topbaş'ın başkanlığında olağanüstü toplantı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İdris Güllüce, Genel Sekreter Yardımcısı ve AKOM Başkanı Mesut Pektaş, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, ilgili birimlerin yöneticileri ile bazı ilçelerin belediye başkanları ve diğer yetkililerin katıldığı toplantıda konuşan Topbaş, İstanbul'da 17 Ağustos Salı akşamına kadar etkili yağışın beklendiğini söyledi. Topbaş, kentin şu anda Balkanlar'dan ve Orta Akdeniz'den gelen 2 sistemin etkisi altına girmek üzere olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Bu 2 sistem yarın (bugün) Marmara üzerinde birleşeceği için İstanbul, son 10 yılın en büyük yağışını alma ihtimaliyle karşı karşıya. 11-12 Ağustos günlerinde olan yağışın daha üstünde bir yağış bekliyoruz. Tahminlere göre, metrekareye düşecek yağış miktarı ortalama 55 kilogram, bu yer yer 100 kilogramı bulabilir." İstanbul'un her noktası ya da bir noktasının ciddi yağış alabileceğine dikkat çeken Topbaş, her bölgede dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.

Dere yatakları tehlikede Kadir Topbaş, "Özellikle geçmiş dönemlerde yağışı çok fazla alan vadi ve dere yatakları başta olmak üzere, bu tür bölgelerde yaşayan insanların daha tedbirli olmalarını, gerekirse yakın dost ve akrabalarının yanlarına gitmek suretiyle bölgelerden biraz uzaklaşmalarını öneriyoruz" diye konuştu. Gerekirse kendilerinin de yer yer tahliyeler yapacaklarını kaydeden Topbaş, bu konuda Bahçelievler Tavukçu Deresi, Alibeyköy dere yatağı, Küçükköy Deresi, Kasımpaşa'nın da aralarında yer aldığı bazı bölgeleri belirlediklerini söyledi. Topbaş, "Gerekirse İstanbul'da ilk kez tahliye yapmak söz konusu olacak. Bu konuda bize ait motellerde 71 kişilik 19 oda hazırlandı" dedi.

Üst katlara çıkın İstanbul'daki özel araç sahiplerinin de, problemli bölgelere ulaşabilmeleri için deniz seviyesine yakın noktalardaki yolları kullanmamalarını öneren Topbaş, ulaşımda toplu taşıma araçlarının tercih edilmesini ve bodrum katta oturanların üst katlara çıkmasını istedi. Topbaş, bazı ev ve işyerlerinin atıksu kanallarını yağmur suyu kanallarına bağladığına da işaret ederek, bu evlerde de su baskını olabileceğine dikkat çekti. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, yağışlarla birlikte kuvvetli rüzgâr ve fırtına da beklediklerini de sözlerine ekledi.


TTB'den sel uyarıları Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi açıklama yaparak uyarılarda bulunda Açıklamada, vatandaşların sel öncesi, sel sırasında ve sonrasında yapması gerekenler şöyle sıralandı:

'Sel öncesinde;
 • Acil durum malzemelerinizi hazırlayın.
 • Mümkün olduğu kadar pişirme gerektirmeyen gıda ve sağlam kapaklı temiz kaplarda su stoklayın.
 • Radyo ve televizyondan hava durumunu ve sel yayınlarını izleyin.
 • Kıymetli ve gerekli eşyalarınızı boşaltabileceğiniz ve ailenizle birlikte kalabileceğiniz güvenli bir yer ve bu yere giden güvenli bir yol belirleyin.
 • Evin etrafına ve kapı içlerine yerleştirilen kum torbaları, eşyaların zarar görmesini engelleyebilir.

  Sel sırasında
 • Evden ayrılmadan önce elektrik ve suyu kapatın.
 • Yüksek yerlerde bulunmaya dikkat edin ve sel basmış yolda araç kullanmayın.
 • Aracınızdayken sel içinde kalırsanız, hemen aracı kapatın ve yüksek bir yere çıkın. Suyun 30 santimetre yükselmesi araç üzerinde 700 kiloluk itmeye neden olur. 60 santimetrelik yükselme aracı sürüklemeye yeter.
 • Dizinizi geçen suya girmeyin. Kopmuş elektrik tellerinden uzak durun ve ilgili yerlere bildirin. Sele bağlı ölümlerin önemli bir kısmı elektrik çarpması sonucu görülür.
 • Çocukların su birikintilerinde oynamasına izin vermeyin, kimyasal madde, kanalizasyon karışmış olabilir.

  Sel sonrasında
 • Sel suyu ile bulaşmış olması olası taze sebze ve meyve yemeyin.
 • Sadece şişe suyu ya da önceden depoladığınız hazır gıdaları ve temiz suyu tüketin.
 • Felaket alanından uzak durun, özel bir beceriniz yoksa kurtarma ve temizleme çalışmalarını engellemekten başka bir işe yaramazsınız.
 • Elektrikli aletlere dokunmayın.

 • ÖNCEKİ HABER

  YABANCILAR MÜLK EDİNİYOR

  SONRAKİ HABER

  Devlet Opera ve Balesi'nden yaz festivalleri ve konserleri

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa