15 Ağustos 2004 01:00

Okur'un ilk vukuatı değil!

Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir'i Hevsel Bahçeleri'ne sokmayan Emniyet Müdürü Orhan Okur, daha önce de eski Başbakan Bülent Ecevit'in konvoyunu Urfa'ya sokmamıştı. Okur'un tavrı MHP ile DSP arasında gerilime yol açmıştı.

Paylaş
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve alt kademe belediye başkanlarını Hevsel Bahçeleri'ne sokmayan Diyarbakır Emniyet Müdürü Orhan Okur'un eski Başbakan Bülent Ecevit'in konvoyunu da Urfa'ya sokmadığı ortaya çıktı. 18 Nisan 1999 seçimlerinden sonra kurulan DSP, MHP ve ANAP hükümetinin lideri olarak Haziran 2000'de Urfa'ya giden Başbakan Bülent Ecevit'e eşlik eden araçlar, dönemin Urfa Emniyet Müdürü Orhan Okur tarafından kente alınmadı. Bunun üzerine devreye giren DSP İzmir milletvekili Hayri Diri'nin çabaları da bir sonuç vermedi. Başbakan Ecevit, Emniyet Müdürü Okur'un tavrı nedeniyle halka seslenirken konuşmasına özür dileyerek başlamak zorunda kaldı. Ecevit konuşmasında şunları söylemişti: "Üzücü bir olay olmuş. Sabah konvoylar dağıtılmış. O yüzden pek azınız buraya geldi. Bunun üzüntüsünü duydum. Sizlerden ben özür diliyorum." Buna karşı ne tür girişimde bulunacağı sorusu üzerine Ecevit, "O gördüğünüz topluluk darmadağın edilmiş. Bunun hesabını soracağım" karşılığını vermişti.

DSP ve MHP tartışıyordu Rahşan Ecevit de "Daha kalabalık topluluk vardı. Şehir merkezine sokulmamışlar" diye konuşmuştu. Başbakan Ecevit'in konvoyunun Urfa'ya sokulmadığı tarihlerde koalisyonu oluşturan partilerden DSP ile MHP arasında sert tartışmalar yaşanıyordu. Nitekim Ecevit, Urfa'da yaptığı konuşmasında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin iki gün önce Tokat'ta söylediği "Güvercinin kurdu yediği görülmüş mü?" sözlerine; "DSP'nin simgesi ak güvercindir. Güvercin kavganın, yırtıcılığın değil, barışın simgesidir" karşılığını vermişti.

ÖNCEKİ HABER

'Bu komployu halkın
    iradesi bozacaktır'

SONRAKİ HABER

Mezuniyetin maliyeti düşündürüyor: Dükkana gelen boş çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa