15 Ağustos 2004 01:00

Avrupa Birliği'nden
   Chavez karşıtlarına destek

Avrupa Komisyonu, Venezüella'da bugün yapılacak olan referandumda gözlemci olmayacak. Venezüellalı yetkililer, Komisyon üyelerinin kabul edilemeyecek taleplerde bulunduğunu söyledi.

Paylaş
Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in görevde kalıp kalmayacağını belirleyecek olan referandum, bugün yapılıyor. Anketler Chavez'in açık farkla kazanacağını gösterirken, Washington yanlısı muhalif gruplara Avrupa Birliği'nden (AB) de destek geldi. Avrupa Komisyonu gözlemcileri, referandumda gözlemci olmayacaklarını ilan ettiler. Komisyon, gözlemci olmak üzere davet edilmediklerini öne sürdü. Oysa Alman Junge Welt gazetesi, ağustos ayı başında, Venezüella hükümetinin Komisyon'u resmen davet ettiğini gösteren belgeyi yayımlamıştı.

Brüksel'in bahanesi Bu belgenin ortaya çıkmasının ardından, AB Komisyonu Basın Bürosu'ndan Cocha Fernandez de la Puente, davetin ellerine geç ulaştığını öne sürdü. Puente, "Venezüella Seçim Kurulu ile, gözlemci misyonu ile ilgili bir standartta anlaşamadık. Bu nedenle Amerikan Carter Merkezi ile Amerika Devletleri Örgütü'nün (OAS) gözlemci misyonlarını desteklediğimizi açıklamakla yetiniyoruz" diye konuştu. Avrupa Komisyonu temsilcisi, hangi standartlarda anlaşılamadığı konusunda bir bilgi vermedi.

Dayatma yaptılar Chavez hükümeti yetkilileri ise, Avrupa Birliği'nin, kendilerine diplomatik teamüllere uygunsuz birtakım dayatmalar yaptıklarını belirtti. Buna göre AB, seçim sandık başkanlarıyla gizli görüşme ve "paralel sayım" talep etti. Brüksel'in tutumu, Avrupa Birliği ile Venezüella arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini de engelliyor. Diplomatik ilişkiler, İspanya eski Başbakanı José Maria Aznar'in, Chavez'e karşı yapılan Nisan 2002 darbesinden sonra darbecilere destek vermesiyle dibe vurmuştu. Aznar, bu açıklamayı AB Bakanlar Konseyi Başkanı sıfatıyla yapmıştı. AB'nin desteğini açıkladığı Carter Merkezi ve OAS, ABD yanlısı muhalif gruplara destek vermeleriyle tanınıyor. Avrupa Parlamentosu'ndaki sol kanat milletvekilleri, Brüksel'in tutumuna tepki gösterdi. Birleşik Sol Parlamento grubu, resmi bir nitelik taşımayan kendi gözlemci heyetini Caracas'a gönderdi. Altı sol milletvekili, perşembe gününden bu yana Caracas'ta bulunuyor.

ÖNCEKİ HABER

Yargısız sınır dışı

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa