13 Ağustos 2004 21:00

Kayısı çiftçiyi de
   işçiyi de zarara uğrattı

Bu yıl yaşanan don olayı kayısı üreticilerini sıkıntıya soktu. Ürününün yüzde 50'sini don yüzünden kaybeden kayısı üreticilerinin yanı sıra yöreye çalışmak için gelen işçiler de ya işsiz ya da düşük yevmiyeyle çalışmak zorunda kaldı.

Paylaş
Bu yıl yaşanan don olayı kayısı üreticilerini sıkıntıya soktu. Ürününün yüzde 50'sini don yüzünden kaybeden kayısı üreticilerinin yanı sıra yöreye çalışmak için gelen işçiler de ya işsiz ya da düşük yevmiyeyle çalışmak zorunda kaldı. Malatya, Türkiye kayısı ihtiyacının yüzde 80'ini karşılıyor. Dünya kayısı piyasasında da önemli bir yer tutan Malatya kayısısı yörede "altın" olarak anılıyor. Bakımı oldukça zahmetli olan bu meyve artık üreticilerin beklentilerini karşılamıyor. Kayısıda yaşanan don olayından dolayı ürünün yarısından fazlası yandı. Bu durum Malatya'da geçimini kayısıya bağlamış onbinlerce aileyi perişan ettiği gibi bölge illerinden kayısıda çalışmak için gelenlerin çoğunun işsiz kalmasına, çalışan az sayıda insanın ise düşük yevmiyeye talim etmesine neden oldu. Tüm Köy-Sen Malatya Şube yöneticisi ve kayısı üreticisi Mazlum Köse, Malatya kayısı üreticisinin çok zor durumda olduğunu söyledi. Köse, Malatya'nın kayısıdan başka geçim kaynağı olmayan bir yer olduğunu kaydederek, "Ama bu sene yaşanan don olayından dolayı kayısı üreticileri çok büyük güçlüklerle karşı karşıya kaldılar. Çiftçiler her sene olduğu gibi bu sene de zaten az olan geliri tüccara kaptırmaktan çekiniyor. Tüccarlar yine köylere dadandılar. Çiftçiler ilaç, gübre ve benzeri mazemeleri borçla alıyorlar. Borcu ödeyebilmek için de çok ucuz fiyata kayısılarını satmak zorunda kalıyorlar. Bütün bir yıl emek verdiği ürünü elinden gidiyor" diye konuştu.


MEVSİMLİK İŞÇİLER DE SIKINTILI Don nedeniyle yaşanan sorunlar kayısı toplamak için her yıl Urfa ve Adıyaman'dan Malatya'ya gelen mevsimlik işçilere de yansıdı. Geçimini birçok ilde ürün zamanları çalışarak sağlayan Mikail Güngörmüş beş yıldır Malatya'da kayısı bahçelerinde çalıştığını dile getirdi. Tütüne uygulanan kota nedeniyle mevsimlik işçi olarak çalışmak zorunda kaldığını söyleyen Güngörmüş, bu yılın çok sıkıntılı geçeceğini ifade etti. Adıyaman'dan gelen Mehmet Albayrak da tütün üretimi yaparken başkalarının tarlalarına çalışmaya ihtiyaç duymadıklarını belirterek "Kendi tarlam boş dururken başkasının tarlasına bu koşullarda çalışmaya gelmek gerçektende çok zor. Adıyaman'a eğer yatırım yapılmış olsaydı bizler buraya gelmezdik" dedi. Kasım Demir, Karadeniz'de fındık işinde de çalıştığını belirtti. Demir, aldıkları ücretin düşüklüğünden yakınarak, "Çalışmak zorundayım. Üniversitede okuyorum. Ben 25 yaşındayım ve bir ev geçindirmek zorundayım. Ama aldığımız para sigara parası bile değil" dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tüccarlar FİSKOBİRLİK'e
   saldırıyorlar

SONRAKİ HABER

Çiftçiyi hiçbir ürün güldürmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...