13 Ağustos 2004 21:00

Tüccarlar FİSKOBİRLİK'e
   saldırıyorlar

Fındık alım fiyatını 5 milyon liranın üzerinde açıklayan ve üreticinin elindeki bütün fındığı almaya çalışan FİSKOBİRLİK, tüccarların saldırısına uğruyor.

Paylaş
Fındık alım fiyatını 5 milyon liranın üzerinde açıklayan ve üreticinin elindeki bütün fındığı almaya çalışan FİSKOBİRLİK, tüccarların saldırısına uğruyor. Fındığı ucuza kapatmayı hedefleyen tüccarlar, FİSKOBİRLİK'in fındıklarının insan sağlığına tehdit oluşturduğunu iddia ediyorlar.

Aflatoksin iddiası Türkiye'nin, fındık ihraç eden firmaları arasında büyük paya sahip olan Oltan Gıda Maddeleri İhracat, İthalat ve Ticaret Limited Şirketi'nin sahibi Kenan Oltan, FİSKOBİRLİK tarafından piyasaya sürülen 2001 ürünü fındıkların tamamına yakın kısmında aflatoksin olduğunu ileri sürdü. Oltan, "Devlet bu konuya acilen el atmalıdır. Bu fındıkları Türk halkına yedirenler veya çeşitli yollarla ihraç ederek, fındığımıza dış pazarlarda darbe vurduranlar suç işlemektedirler" dedi. Oltan'ın bu suçlamalarına FİSKOBİRLİK'ten tepki geldi. Genel Müdür Cemal Öztürk, bazı ihracatçıların aflatoksin ile ilgili görüşlerinin spekülasyondan ibaret olduğunu belirterek şunları söyledi: "Fındık ihracatında ürünler en az 3-4 defa testten geçmektedir. Bu tür ifadeler, fındık spekülatörlerinin işine yaramaktadır. Bugün için Türk fındığının aflatoksin diye bir sorunu yoktur. Kısa dönemde olması da söz konusu değildir. Bu tür açıklamalar, spekülatörler dışında kimsenin yararına değildir. Sektörde önemli konumda bulunan herkesin, sorumluluğunu bilerek konuşması gerekir."

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TMO ithalatçı yapılıyor

SONRAKİ HABER

Kayısı çiftçiyi de
   işçiyi de zarara uğrattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...