13 Ağustos 2004 21:00

'Vatan haini' iması

Bush, örtülü bir dille, seçimlerdeki rakibi John Kerry'yi 'Irak direnişini cesaretlendirmek' ile suçladı.

Paylaş
ABD Başkanı George W. Bush, 2 Kasım seçimlerindeki rakibi John Kerry'ye yönelik eleştirilerini sertleştiriyor. Bush, ilk defa Kerry'yi "Irak'taki direnişi cesaretlendirmek" ile suçladı. Ardından, yardımcısı Dick Cheney de benzer bir suçlama dile getirdi. Kerry'nin, iktidara gelmesi halinde 6 ay içinde önemli sayıda askeri Irak'tan çekeceğini vaat etmesini yorumlayan Bush, rakibinin "Irak ile ilgili yanlış sinyaller verdiğini" söyledi. ABD Başkanı, "Düşman, altı ay içinde önemli ölçüde çekileceğimizi düşünürse, o zaman oradaki görevimiz mümkün olan en kısa sürede bitirilemez" iddiasında bulundu.

'İslamcı' öcüsü Başkan Yardımcısı Dick Cheney ise, John Kerry'nin "terörizmle savaşta daha duyarlı olunması" çağrısının "saçma" olduğunu söyleyerek, "Duyarlılık, 11 Eylül teröristlerini veya Amerikalıların kafasını kesen İslamcı militanları etkilemez" diye konuştu. Cheney, "Amerika çok savaşın içinde oldu. Ancak bunların hiçbiri duyarlılıkla kazanılmadı. Duyarlı bir savaş, 3 bin Amerikalıyı öldüren kötü adamları yok etmeyecektir. Daniel Pearl ve Paul Johnson'ın kafasını kesen adamları bizim duyarlılığımız etkilemeyecektir" dedi.

Sözde ittifakı vurguladı Cheney, ABD'nin 'terörle savaş' için yanına çektiği devletleri sıralayarak, Kerry'nin "Bush yönetimi tek yanlı hareket ediyor" eleştirisine yanıt vermeye çalıştı. Dick Cheney, "Terörizme karşı çabalarımızda, bir düzine ülkenin yardımı olmadan başarılı olamazdık. Rakiplerimize baksanız, Amerika'nın terörle savaşında tamamen yalnız olduğunu zannedebilirsiniz. Bunun kadar gerçeklerden uzak bir yaklaşım olamaz. Dahası, bu şekilde müttefiklerimize hakaret etmiş olursunuz. Birçok terörist; bizim Türkiye, Pakistan, Suudi Arabistan, Kenya ve Malezya'daki müttefiklerimizin çabaları sayesinde öldürüldü veya ele geçirildi" diye konuştu. Başkan Yardımcısı ayrıca, Irak'a "sembolik" sayıda asker gönderen kimi küçük ülkeleri de sıraladı.

'Cheney çarpıtıyor' Kerry'nin sözcüsü Phil Singer, Dick Cheney'in Kerry'nin sözlerini "beceriksizce çarpıttığını" belirtti. Singer, "Cheney'nin çarpıtılmış umutsuz saldırıları, Bush'un kendi sözlerini eleştirmeye kadar gitmiş bulunuyor. Hatırlanacak olursa Bush da, ABD'nin güç ve etkisini duyarlılıkla kullanma çağrısı yapmıştı. Dick Cheney, küstahlığın bir fazilet olmadığını anlamıyor. Eğer Cheney dersini öğrenip Kerry'nin sözlerini çarpıtmakla daha az zaman harcasaydı dünya daha güvenli olurdu" dedi.


Demokrat Parti'ye eşcinsel vali şoku ABD'nin New Jersey eyaletinin Valisi, Demokrat Partili Jim McGreevey, bir erkekle eşcinsel ilişki içinde olduğunu açıklayarak görevinden istifa etti. İstifa, başta Demokrat Parti olmak üzere siyasi çevrelerde şok etkisi yarattı. Evliyken bir erkekle ilişki yaşadığı için ailesinden özür dileyen Vali McGreevey, istifasının 15 Kasım'dan itibaren geçerli olduğunu ekledi. Vali McGreevey'in ilişkide olduğu kişinin İsrailli şair Golan Cipel olması, durumu daha da ilginç kılıyor. New Jersey Valisi, güvenlik alanında hiçbir tecrübesi olmayan Cipel'i eyaletin "iç güvenlik danışmanı" yapmıştı. Valiye yakın bir kaynak, Cipel'in, birkaç hafta önce McGreevey'yi aradığını ve kendisine milyonlarca dolar para ödememesi halinde, vali aleyhine cinsel saldırı davası açma tehdidinde bulunduğunu söyledi. Bu arada, California Yüksek Mahkemesi, ABD'nin San Francisco kentinde daha önce yapılan 4 bin eşcinsel evliliği geçersiz kıldı.

ÖNCEKİ HABER

Irak'ta kardeşlik büyüyor

SONRAKİ HABER

İşsizlik arttı | TÜİK: İşsizlik mart döneminde 14,1’e yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa