13 Ağustos 2004 01:00

Her iki işsizden biri genç

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), tüm dünyada gençler arasındaki işsizlerin oranının tarihin en yüksek rakamına çıktığını, her iki işsizden birinin genç olduğunu bildirdi.

Paylaş
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), tüm dünyada gençler arasındaki işsizlerin oranının tarihin en yüksek rakamına çıktığını, her iki işsizden birinin genç olduğunu bildirdi. ILO'nun "2004 Yılında Gençlerin Dünyadaki İş Eğilimleri" konulu raporuna göre, 2003 yılında dünyadaki işsiz genç oranı yüzde 14.4'e ulaştı. Bu, 1993 yılına göre yüzde 26.8'lik bir artışı ifade ediyor.

İşsizlerin yarısı Raporda, 2003 yılında dünyada 186 milyon işsizin yüzde 47'sinin gençlerden oluştuğu ifade edildi. Dünyada işsiz genç sayısının 88 milyonla en yüksek seviyesine ulaştığı, bunun da neredeyse iki işsizden birinin genç olduğu anlamına geldiği belirtilen raporda ayrıca, gençlerin yetişkinlere oranla çok daha zor iş buldukları belirtildi.

Genç nüfus arttı 1993-2003 yılları arasında, 15-24 yaş grubundaki gençlerin sayısının yüzde 10.5 oranında artarak 1.1 milyara ulaştığı, ancak iş imkânlarının sadece yüzde 0.2 oranında artış gösterdiği kaydedildi. Gelişmekte olan ülkelerdeki gençlerin, sanayileşmiş ülkelerdeki yaşıtlarına göre, iş bulma açısından durumlarının daha zor olduğu belirtilen raporda, dünya gençliğinin yüzde 85'inin gelişmekte olan ülkelerde yaşadığı kaydedildi. Raporda, sanayileşmiş ülkelerdeki gençlerin yetişkinlere göre işsiz kalma ihtimalinin 2.3 kat fazla olmasına rağmen, gelişmekte olan ülkelerdeki gençler için bu oranın yetişkinlere göre 3.8 kat daha fazla olduğuna dikkat çekildi. Raporda, gençlerin günlük gelirleri 1 dolardan az olan ve geçimlerini sağlamakta güçlük çeken 550 milyon çalışan yoksulun da 130 milyonunu oluşturduğu ifade edildi. Ayrıca, bu gençlerin hayatta kalma mücadelesi bağlamında kayıtdışı ekonominin elverişsiz çalışma koşullarında çalışmak zorunda kaldıkları belirtildi.

İşsizlik oranları Gençler arasında işsizlik oranları bölgelere göre şöyle sıralanıyor: Yüzde 25.6 ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika, yüzde 21 ile Güney Afrika, yüzde 18.6 ile geçiş ekonomileri, yüzde 16.6 ile Latin Amerika ve Karayipler, yüzde 16.4 ile Güneydoğu Asya, yüzde 13.4 ile sanayileşmiş ekonomiler ve yüzde 7 ile Doğu Asya.

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan uyum genelgesi

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa