13 Ağustos 2004 01:00

Necef'e imha saldırısı

Amerikan ordusu, Necef kentine topyekûn saldırı başlattı. Necef Vali Yardımcısı istifa etti. Nasıriye'deki petrol işçileri de, işbirlikçisi Allavi hükümetini protesto etmek için vanaları kapattılar.

Paylaş
Amerikan ordusu, İmam Ali Türbesi'ne de evsahipliği yapan Necef kentine yönelik topyekûn saldırısını dün başlattı. Sabah saatlerinde havadan ve karadan, Iraklı 'güvenlik güçleri' eşliğinde başlayan saldırı nedeniyle çok sayıda Necefli kenti terk etmeye başladı. İşgal karşıtı Şii milisler, Amerikalılara büyük bir direniş sergiliyor. Buna karşılık işgal orduları, Necef ve Kut başta olmak üzere birçok kentte bombardıman yoluyla çok sayıda insanı öldürüyorlar.

Kıskaç operasyonu Dün sabah 07.00 civarında, ABD birlikleri, helikopter desteğiyle Necef Mezarlığı'na doğru harekete geçtiler. İşgalciler, İmam Ali Türbesi'ne çıkan bütün yolları kapattı. El Cezire muhabiri, Iraklı asker ve polislerin de katıldığı saldırının amacının milisleri kıskaca almak olduğunu bildirdi. Iraklılar; katliamların yanı sıra İmam Ali Türbesi'nin hasar görmesine, Necef Mezarlığı'nın yerle bir edilmesine sebep olan bombardıman ve saldırılar karşısında ayağa kalktı. Özellikle ülkenin güneyindeki 7 kentte ABD ve işbirlikçi hükümete karşı eylemler düzenleniyor.

Petrol işçileri vanaları kapattı Iraklı petrol işçileri, işgal karşıtı mücadeleye önceki gün kendi tarzlarında katıldı. Nasıriye'deki petrol istasyonunda çalışan işçiler, ABD'yi ve kukla hükümeti protesto etmek amacıyla, Bağdat'a petrol pompalamayı durdurdu. Tesisteki işçiler, kaleme aldıkları ortak açıklamada, "Geçici hükümetin insanlık dışı tavrı ve işgalci güçlerin Necef'in altını üstüne getirmesine; Şiileri, kutsal mekânlarını ve sembollerini aşağılamasına arka çıkması nedeniyle petrol ürünleri pompalamayı durdurduk" denildi. Şii lider Mukteda Sadr da, "ABD Necef'e saldırmaya kalkarsa, Basra ana terminali boru hatları yakılacaktır" diye konuştu. Bu gelişmelerin ardından, güneydeki terminalleri besleyen ana boru hattında sevkıyat başlayamadı. Uluslararası piyasalarda da, petrolün varil fiyatı 45 dolara dayanmış bulunuyor.

'Kahrolsun Allavi' sloganları Basra kentinde önceki gün başlayan gösterilere katılan binlerce kişi, "Çok yaşa Mukteda Sadr" sloganlarıyla sokaklara döküldü. Dün devam eden eylemlerde, ABD desteğiyle başbakan olan İyad Allavi "kafir" ilan edildi, "Allavi Allah düşmanı" sloganları atıldı. Nasıriye'de önceki gün başlayan eylemlerde, Başbakan İyad Allavi'nin liderliğini yaptığı siyasi partinin büroları yakıldı. Binlerce kişinin düzenlediği saldırıda "Kahrolsun Allavi", "Amerikan ajanı Allavi" sloganları atıldı. Halk, eylem sırasında Mukteda Sadr posterleri taşıdı.

Vali Yardımcısı istifa etti Amerikan birliklerinin 5 Ağustos'ta başlattığı saldırı, dün ikinci haftasına girdi. Necef'e yönelik "büyük operasyon"un başlaması, Necef Vali Yardımcısı'nın da istifa etmesine sebep oldu. Vali Yardımcısı Cevdet Kadim Necim el Kureyşi, dün yaptığı açıklamada, "Kutsal kentimize yönelik Amerikan terörist saldırılarını protesto ederek, istifa ediyorum" dedi.

Validen tuhaf açıklamalar Necef Valisi Adnan el Zurfi ise, halkın öfkesi karşısında tuhaf açıklamalar yapıyor. El Zurfi, işgalcilerin kente saldırdığı gün yaptığı açıklamada, "Necef'e yönelik bir saldırı olmadığını" iddia etti. Necef Valisi, "ABD kuvvetleri kent merkezine girmeyecek" diye konuştu. Oysa Amerikalı komutanlar, valinin, İmam Ali Türbesi'nin içine dahi girmeleri için kendilerine "izin" verdiğini önceki gün açıklamıştı.

Direnişçilerin morali yüksek Binlerce ABD askerinin katıldığı saldırının ilk saatlerinde, Necef kent merkezi büyük oranda Amerikan denetimine geçti. Şii milisler ise, Hazreti Ali Türbesi ve civarında mevzilendiler. Mezarlıktaki çatışmalar da devam ediyor. Mukteda Sadr'ın Necef sözcüsü Ahmet Eşşibani, "İşgalcilerle sekiz gündür savaşıyoruz. Sekiz gün daha savaşırız. Her saldırıyı püskürteceğiz. Savaşçılarımızın morali çok yüksek" diye konuştu. Bugün Irak'ın dört bir yanında, Şii ve Sünnilerin camilerde işgalcileri ve Allavi hükümetini protesto etmesi bekleniyor.


HELİKOPTERLER KUT'A ÖLÜM YAĞDIRDI
 • Amerikan helikopterleri, önceki gün Irak'ın güneyindeki Kut kentine bomba yağdırdı. Hava saldırısında 75 kişi öldü, 150 civarında Iraklı yaralandı. Hastane kaynakları, ölenler arasında çok sayıda kadın ve çocuğun bulunduğunu, 18 evin tamamen yıkıldığını bildirdi.
 • ABD ordusu, Necef'te son 8 gün içinde 5 asker ve kendilerine bağlı çalışan 20 Iraklı askerin öldüğünü açıkladı.
 • Irak Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde önceki günden düne kadar 165 kişinin öldüğünü, 600 kişinin yaralandığını bildirdi. Necef'te 25, Amara'da 14, Divaniye'de 7 kişi öldü.
 • Felluce kentinde önceki gün düzenlenen Amerikan hava saldırısında 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı. Saldırıda bir ev ve bir otomobil hedef alındı.
 • Bir Amerikan helikopteri, önceki gece Bağdat'ın batısında düştü. Olayda iki asker öldü. Helikopterin neden düştüğü açıklanmadı.
 • Kuzeydeki Musul kentinde önceki gece bir polis aracını hedef alan saldırıda iki polis, bir çocuk ve bir kadın öldü.
 • Iraklı bir direniş örgütü, ülkeye yeni askeri birlik göndermesi halinde, El Salvador askerlerine Irak'ı cehennem yapacağı uyarısında bulundu.
 • İran Dışişleri Bakanlığı, Irak polisinin Bağdat'ta üç İran haber ajansı (İRNA) muhabirini tutuklamasını resmen protesto etti.
 • Direnişçilerin elindeki Ürdünlü bir rehine serbest bırakıldı.
 • Bir internet sitesinde, Irak'ta Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ajanı olduğu iddia edilen bir kişinin kafasının kesildiğini gösteren video görüntüleri yayınlandı. Öldürülen kişinin kim olduğu anlaşılamadı.


  Direnişçiler arasındaki İngiliz vatandaşları The Guardian gazetesi, işgale karşı direnen Mehdi ordusunda İngiltere'den Irak'a giden birçok Müslümanın bulunduğunu yazdı. Gazete, önceki gün, Necef'teki savaşa katılan iki İngiliz vatandaşıyla söyleşi yaptı. Bir İngiliz milletvekili ise, istihbarat örgütünün, birçok İngiliz Müslümanın Irak'a savaşmaya gitmesini engellediğini söyledi. Muhafazakâr milletvekili Patrick Mercer, Irak'taki İngiliz vatandaşı direnişçilerin kimliğinin tespit edilmesini, yakalanıp "vatana ihanet" suçundan yargılanmalarını talep etti.
  Savaş çığırtkanları günah çıkartıyor... Irak işgaline zemin hazırlanmasında belirleyici rol oynayan Amerikan medyası, Washington için işgalin bir bataklığa dönüşmesi karşısında günah çıkarmaya başladı.

  Woodward'dan itiraflar Ülkenin önde gelen gazetelerinden New York Times'dan sonra Washington Post da, Irak işgalinin gerekçelerini sorgulayan bazı haberlerin gözardı edildiğini kabul etti. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Bob Woodward, "Savaş için öne sürülen gerekçelerin sağlam zemine dayanmadığını okuyucuya iletmeliydik" diye konuştu. Basın eleştirmenlerinden Howard Kurtz'un gazetede geçtiğimiz salı günü yayınlanan makalesinde ise, editörlerin Saddam Hüseyin'in kitle imha silahlarına sahip olduğu iddiasına mesafeli yaklaşan haberlere "sıcak bakmadıkları" dile getirildi. Gazetenin Pentagon muhabiri Thomas Ricks'in Kurtz'a anlattığına göre, işgal öncesinde editörlerin çoğu "Zaten savaşa gitmiyor muyuz? Bütün bu aksi iddialarla endişenlenmeye ne gerek var şimdi?" yaklaşımını benimsemişti.

 • ÖNCEKİ HABER

  Punta Garı da yandı

  SONRAKİ HABER

  Erzincan'da "Marksizmin Güncelliği" konulu panel düzenlendi

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa