12 Ağustos 2004 01:00

Eylemler Schröder'i sarsıyor

Almanya Başbakanı Schröder ve partisi zor durumda. Gerçekleştirmeye çalıştığı sosyal reformlar yüzünden sosyal sıfatını kaybetmekle suçlanan Schröder'in partisinden ayrılanlar, diğer muhaliflerle birlikte seçimlere katılmak üzere yeni bir parti kurmaya hazırlanıyor.

Paylaş
Almanya Başbakanı Schröder ve partisi zor durumda. Gerçekleştirmeye çalıştığı sosyal reformlar yüzünden sosyal sıfatını kaybetmekle suçlanan Schröder'in partisinden ayrılanlar, diğer muhaliflerle birlikte seçimlere katılmak üzere yeni bir parti kurmaya hazırlanıyor. Sendikaların çoğunluğu, hükümetin artık çalışanların çıkarını temsil etmediği görüşünde. Tüm bunların üstüne şimdi de bir zamanlar Honecker rejiminin yıkılması sürecini başlatan "Pazartesi Gösterileri" başlatıldı. "Pazartesi Gösterileri" Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin yıkılması ve iki Almanya'nın birleşmesi sürecinin başlangıcı olmuş, gösterilere katılanlar "Halk biziz!" sloganı ile ünlenmişti. Pazartesi akşam da onbinlerce kişi aynı sloganla yollara döküldü. Bu kez hedef, Schröder hükümetinin reform politikası. Göstericilerin doğrudan hedefi hükümeti düşürmek olmasa da gösterilerin günü ve kullanılan sloganlar muhalefetin ama aynı zamanda medyanın geçmişle karşılaştırma yapmasına olanak sağlıyor. Nitekim gösteriler öncesinde başlayan tartışmada, Pazartesi Gösterileri'nin tarihi anlamı vurgulanarak, protestoları düzenleyenler, toplumsal bilinci yanıltmakla suçlanmıştı. Gösterilerin girişimcisi Leipzig Sosyal Forumu'ndan Winfried Helbig, Pazartesi Gösteriler'nin bir marka olduğunu belirtiyor ve "İnsanlara hükümetin haksız politikalarına dikkati çekmek için uygun bir platform veriyoruz" diyor. Ağırlıklı olarak Doğu Almanya'da düzenlenen protesto gösterileri batıdaki bazı kentler de dahil toplam 26 yerde yapıldı. Onbinlerce kişinin katıldığı gösterilerin sonbahara kadar devam edeceği açıklandı.

Schröder çaresiz Buna karşılık Schröder hükümeti protestolara neden olan istihdam piyasasına yönelik reformlarla ilgili bilgilendirme kampanyası başlatacağını bildirdi. Özellikle doğu eyaletlerinde yapılacak bilgilendirme çalışmaları ile 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek reformların kamuoyunda tartışıldığı kadar kötü olmadığı anlatılmaya çalışılacak. Ancak hükümetin bu konuda fazla şansı yok. Reform paketi yılbaşından itibaren işsizlere verilecek yardımın sosyal yardımla birleştirilmesini, yani yardım miktarının düşürülmesini öngörüyor. Ayrıca yardımın temel ilkesi değiştiriliyor, geçmişte belli bir süre çalışmış herkese belli bir süre için ödenen yardım bu kez ihtiyaca bağlanıyor. Yardım alacak kişinin devletin desteğine ihtiyacı olduğunu ispat etmesi gerekiyor. Bunun için geçen haftalarda işsizlere dağıtılan formlarda, kişisel hesaplar ve mülklerden, aile üyelerinin sahip olduğu mülklere kadar her şey ayrıntılı olarak soruluyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'İktidara alternatif olacağız'

SONRAKİ HABER

'Türkiye en iyi müttefikimiz'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...