11 Ağustos 2004 01:00

Denizde nüfus sayımı

Atlantik Okyanusu'nda nüfus sayımı başladı. Okyanusta çok sayıda yeni canlı türü keşfedildi. 2000'de başlayan ve 2010'a kadar sürecek sayımda denizdeki bütün canlılaı kayda geçirilecek.

Paylaş
Atlantik Okyanusu'nun orta kesimlerini inceleyen araştırmacılar, çok sayıda yeni canlı türü keşfettiler. Norveç'in başınI çektiği iki aylık araştırma, "Uluslararası Deniz Hayatı Sayımı" adlı projenin bir parçası. 2000'de başlayan ve 2010'a kadar sürecek olan bu sayım, denizdeki bütün canlıları kayda geçirmeyi amaçlıyor. 5 Haziran'da yola çıkan son araştırma ekibi; İzlanda'dan Azor Adaları'na dek ilerleyen bir okyanus altı dağ sırasını takip etti. Bu sıradağlar, dünyamızın en büyük sıradağlarını oluşturuyor. Atlantik'in orta kesimlerine dek uzanan dağlar, İzlanda ve Azorlar arasında yer yer deniz yüzeyinden 2 kilometre yükseliyor. Araştırma ekibi 6400 kilometre yol kat ederken, sualtı dağları boyunca iki kez gidip geldi. Bu arada; aralarında sualtı robotları, video kameraları ve insanlı bir küçük denizaltının da bulunduğu gelişmiş ekipman kullandılar.

350 yeni tür keşfedildi Türünün ilk örneği olan bu araştırmada 300 yeni balık türü ile 50 civarında mürekkepbalığı ve ahtapot türü keşfedildi. Yukarı çekilen yeni balıklardan biri, avını çekebilmek için gövdesinde bir tür "olta" taşıyan bir türdü. Kahverengi renkli bu balık, orta derinlikte bulundu. Yaklaşık 1.6 kilometre derinlikte bulunan parlak kırmızı bir mürekkepbalığının ise, yeni bir tür olup olmadığı henüz belli değil. 10 yıl süreli sayım, yeni bölüme ayrılmış. Araştırmacılar, Atlantik'in yanı sıra Pasifik kıyı şeridini, Maine Körfezi'ni, hidrotermal kaynakları ve diğer yerleri inceleyecekler. Programı yöneten Jesse Ausubel, "Diğer deniz araştırmalarının çoğu; ticari veya medyatik öneme sahip canlılara, örneğin köpekbalığı veya balinalara odaklanıyor. Bizim araştırmamızın kapsamı, çok daha geniş" diyor.

ÖNCEKİ HABER

Kadın işçiler fazla çalıştırılamayacak

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa