10 Ağustos 2004 21:00

Bir peşkeş daha

Türkiye'de tek, Avrupa'da ise sayılı tesislerden biri olan Antalya Eti Elektrometalurji (Ferrokrom) Fabrikası Ankara'da faaliyet gösteren Aksu Madencilik Anonim Şirketi'ne 15 milyon 320 bin dolar karşılığında satıldı.

Paylaş
Türkiye'de tek, Avrupa'da ise sayılı tesislerden biri olan Antalya Eti Elektrometalurji (Ferrokrom) Fabrikası Ankara'da faaliyet gösteren Aksu Madencilik Anonim Şirketi'ne 15 milyon 320 bin dolar karşılığında satıldı. Fabrikada çalışan 232 işçi ise açıkta kaldı. Çelik-İş Sendikası İşyeri Baştemsilcisi Cahit Çınar, 22 trilyon liraya satılan fabrikanın içerisinde, makineler hariç, 12 trilyon lira satılabilir üretilmiş mamül madde ile 20 trilyon lira değerinde stok mal bulunduğuna dikkat çekti. Çınar, zorunlu emekli edilecek olan işçilerin 10 trilyon lira tutarındaki tazminatını da devletin karşılayacağını belirtti.

Satışa protesto Geçtiğimiz hafta sonu fabrika önünde toplanan işçiler, özelleştirme kararını protesto ettiler. Eylemde konuşan Cahit Çınar, şunları söyledi: "Biz ülkemizin kalkınmasını isteyen bireyler olarak görüyoruz ki ülkemizdeki özelleştirmeler, devletimize sonunda ciddi kayıplar verdirmektedir. Bankaların, Çukurova Grubu'nun, Uzan Grubu'nun yaptıkları ve diğerlerinin yaptıkları gibi... Ülke insanı olarak verimli yürütülmeyen işlerin sonuçlarını sürekli acı reçete ile bizler ödüyoruz. Yapılanlar yokluk ve sefalete batan insan toplulukları ve genel huzursuzluğun rekorunu hazırlamaktadır."

Nasıl oluyor da... CHP Antalya milletvekili Osman Kaptan da, geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a, "Antalya Ferrokrom Fabrikası özelleştirme adı altında hibe mi ediliyor?" diye sordu. Kaptan, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, fabrikanın ülke ekonomisine yılda 50 milyon dolardan fazla katma değer sağladığını, yılda 30 milyon dolarlık satış yaptığını ve fabrikanın stokunda ihale günü itibariyle 20 trilyon liralık satışa hazır madenleri olduğunu bildirdi. "Nasıl oluyor da bu fabrika özelleştirme kapsamında 15 milyon dolara satılabiliyor?" sorusunu yönelten Kaptan, fabrikanın en az 10 trilyon lira değerindeki 338 dönüm arazisinin, 54 lojmanının, iş makinelerinin ve krom yataklarının parasız satılıp satılmadığını sordu. Osman Kaptan, önergesinde şu sorulara da yer verdi. "Parasız satış olamayacağına göre Antalya Ferrokrom Fabrikası özelleştirme adı altında hibe mi ediliyor? Yoksa yok pahasına mı satılıyor? Sizin 'Babalar gibi satarım' anlayışınız bu değilse, bu ihaleyi iptal etmeyi düşünüyor musunuz? Fabrikada çalışan 408 personelin mağdur olmamaları için ne gibi tedbirler alınacak?"

ÖNCEKİ HABER

Kazanılmış haklar yine hedefte

SONRAKİ HABER

Ekoloji Birliği: Cerattepe direnişi cezaları mücadelemizi engelleyemeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa