11 Ağustos 2004 01:00

Kontrgerilla itirafı

Eski MİT'çi Yavuz Ataç'ın anlattıkları, yıllardır varlığı reddedilen kontrgerilla örgütlenmesinin faaliyetlerini kanıtladı

Paylaş
Türkiye'deki siyasi cinayetlerin sorumlularının kim olduğu, eski MİT'çi Yavuz Ataç'ın itirafları ile gün yüzüne çıktı. Ataç, kontrgerilla örgütlenmesinin olduğunu ve kendisinin de bu örgütlenme içinde yer aldığını söyledi. Milliyet gazetesinden Belma Akçura'nın, Alaattin Çakıcı'ya kırmızı pasaport sağladığı iddiasıyla gündeme gelen eski MİT görevlisi Yavuz Ataç ile yaptığı röportaj, Türkiye'de yıllardır varlığı reddedilen konrgerilla faaliyetlerine ışık tuttu.

Yeşil, Çatlı, Çakıcı... Ataç, Susurluk kazası ile ortaya çıkan ilişkilerin kontrgerilla faaliyetlerinin bir parçası olduğunu söyledi. Yeşil, Çatlı, Çakıcı gibi adamların MİT hesabına çalıştıklarını üst makamların da bildiğini belirten Ataç, "O zaman şimdi beş altı suçtan aranan adamı bana takdim eden amir makamlar bunu bilmiyorlar mıydı? MİT'in böyle bir engeli var mı acaba? Ayrıca MİT yaptığı gizli faaliyet karakteri itibariyle de herhalde berber Mehmet Efendi ile bakkal Hasan Efendi'yle değil bu dünya ile ilişkisi olan insanlarla ilişki kuracak" dedi.

"Gladio'nun sorumlusuydum" Ataç'ın verdiği bilgilerden en çarpıcısı ise, varlığı her zaman reddedilen, NATO'nun üye ülkelerde kurdurduğu kontrgerilla örgütlenmesi Gladio'nun faaliyetlerine ilişkin. "Gladio ismi takılan yapının dört sene sorumlusuydum" diyen Ataç, yurtdışında 200 operasyona katıldığını da anlattı. Ataç MİT'e nasıl girdiğinden de bahsetti: "1986'da Özel Harp Dairesi'nde görevliydim. Korkut Eken, Kaşif Kozinoğlu ile birlikte Gölbaşı'nda Polis Özel Harekât timlerini eğitmek üzere görevlendirilmiştik. MİT bünyesinde yurtdışında aktif görev yapacak birime ihtiyaç duyulmuş. 13 Mayıs 1987'de MİT'e Bordo Bereliler'den (dönemin Özel Harp Dairesi) transfer olduk. Yurtdışında yürütülecek faaliyetlerin sorumluluğu, sevk ve idaresi ve personelin eğitilmesiyle görevlendirilmiştim. Oraya işi bilen insanların yapması gerektiği düşüncesiyle gittik. Aktif bir birime sahip olsalardı bize zaten ihtiyaç duymazlardı."

"Yılmaz'a her şeyi anlattım" Ataç, Susurluk kazasından sonra Mesut Yılmaz'ın kendisini çağırdığını ve O'na her şeyi anlattığını da ifade etti. Ataç, "Görüşme talebi onlardan geldi. Yılmaz, Susurluk'un üzerine gidiyordu. Ben bunu değerlendirebilecek bilgiye sahiptim. Beş saate yakın oturup konuştuk. Yılmaz da son derece memnun oldu. Ayrılırken sarılıp öptü" dedi.

Çeteciler MİT'e çalışmış Ataç röportajda Çakıcı ve diğer çetecilerin de MİT ile ilişkilerine açıklık getirdi. 1987'de yurtdışında bir operasyona Çakıcı'nın da olduğu birkaç kişiyle gittiklerini ama görevin ertelendiğini söyleyen Yavuz Ataç, "Ben 200 yurtdışı operasyonunda bulunmuşsam, bunun bir ya da ikisine Çakıcı katılmıştır. Sadece o değil, onun gibi birçok yine suç işlemiş insan "eleman" olarak maaşsız MİT'e çalışmıştır. O işlediği suçlar yüzünden bu kadar dikkat çekti" diye konuştu.


ATAÇ KİMDİR? Ataç, 1966 Harbiye çıkışlı. Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı, Brüksel NATO Karargâhı ve Özel Harp Dairesi'nde görev yaptı. 1987'de MİT'e girdi. 1998'de Çin Büyükelçiliği'nde Hukuk Müşaviri olarak görev yaptığı sırada, Fransa'da yakalanan Çakıcı'ya yurtdışında iken "kaç" dediği ve kırmızı pasaport sağladığı iddiasıyla gündeme gelince emekli oldu.

ÖNCEKİ HABER

Altınoluk'ta festival

SONRAKİ HABER

İngiltere’de Avam Kamarasından sorumlu bakan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa