10 Ağustos 2004 21:00

İzmit'te intikam operasyonu mı?

Usulsüz atamaya izin vermeyen ve "siyasi müdahale"ye karşı çıkan İzmit Şehir Tiyatrosu Yönetim Kurulu üyeleri hakkında soruşturma açıldı. 6 yönetim kurulu üyesinin sözleşmesinin feshi isteniyor. İki yönetim kurulu üyesi de görevden alındı.

Paylaş
İzmit Şehir Tiyatroları'nda Genel Sanat Yönetmeni'nin AKP'li belediye yönetimi tarafından görevden alınması ile başlayan süreç, yeni skandallarla devam ediyor. Ragıp Savaş'ın yönetmeliğe aykırı biçimde Genel Sanat Yönetmenliği'ne getirilmesi, İŞT Yönetim Kurulu'nun başka üç ismi aday göstermesiyle "hukuki dayanaktan yoksun" hale gelmişti.

Soruşturma açıldı AKP'li İzmit Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Eğitim Daire Başkanlığı, son olarak Teftiş Kurulu Başkanlığı'na başvurdu ve yönetim kurulu üyeleri hakkında disiplin soruşturması açılmasını talep etti. Yönetim kurulunun 6 üyesi, Arzu Bigat Baril, Aydın Sigalı, Efter Tunç, Eylem Tanrıver, Sündüz Haşar ve Ufuk Aşar'ın, "sözleşmesinin fesh edilmesi" talebiyle açılan soruşturmaya, "tiyatro çalışanlarını görev yapmamaya kışkırtıp bu yüzden kuruma zarar verdikleri", "amirlerine yazı, söz ve davranışla hakaret ettikleri", "basın bildirileri ve gazete ilanlarıyla çalışanları eyleme çağırdıkları" gibi iddialar gerekçe yapıldı.

Görevden alındılar tiyatrom.com adlı web sitesinin haberine göre; İzmit Büyükşehir Belediyesi, soruşturma açmakla yetinmedi, ayrıca yönetim kurulunun iki üyesi sanatçıların seçilmiş temsilcisi Ufuk Aşar'ı ve tiyatronun Sanat İletişim Direktörü Sündüz Haşar'ı, "soruşturmanın selameti açısından", 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nın 137. ve 140. maddelerini gerekçe göstererek, İzmit Şehir Tiyatrosu'ndaki görevlerinden uzaklaştırdı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kore Savaşı'nın edebiyata etkisi

SONRAKİ HABER

Altınoluk'ta festival

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...