10 Ağustos 2004 21:00

Yok diyorlar zam geliyor

İş yok güç yok, her gün her gün zam geliyor. Yatıyoruz, sabah kalkıyoruz, bir bakıyoruz zam gelmiş. Zam gelince millet taksiye binmez, iş de yok. Sabahtan beri 15 milyonluk iş yaptım.

Paylaş


İsmail Menteş (Taksici): İş yok güç yok, her gün her gün zam geliyor. Yatıyoruz, sabah kalkıyoruz, bir bakıyoruz zam gelmiş. Zam gelince millet taksiye binmez, iş de yok. Sabahtan beri 15 milyonluk iş yaptım. Bize hiç zam gelmiyor ama benzine zam geliyor.

Hakan Gümüştargaç (Şoför): Akaryakıt bildiğim kadarıyla dolara endekslenmişti. Ama dolardan daha fazla oldu. Sabah radyodan zammı öğrendim. Bu zam bizi etkileyecek, sonuçta her gün işimiz gereği benzin alıyoruz.

Gıyasettin Kalbitaş (Serbest meslek): Şikâyetçiyiz, başbakan her şeyi iyi yapacağız dedi, her şey kötüye gidiyor. Erdoğan bir İran'a koşuyor, bir Suriye'ye koşuyor ama bir şey yaptığı yok. Hükümet zam yapmayacağız dedi, ama yaptığı zamla söyledikleri boşa çıktı. Hep söylediğinin tersini yapıyor, bize yapacak hiçbir şey kalmıyor. Zamlar sadece beni değil bütün ülkeyi etkileyecek. Fakir fukarayı zaten ezip geçiyor. İşyerleri kapanacak benzin alamıyoruz. Bugün benzin alıp Trakya'ya gideceğim ama nasıl alacağımı bilmiyorum. Ben Doğuluyum, emekli değilim hiç bir şey yapamıyorum. Benzin parası da yok cebimde.

Cemalettin Yıldırım (Şoför): Zammı benzinliğe geldiğimde öğrendim. Hükümet zam yapmayacağız dedi ama sabah hemen zam yapmış. İşimiz çok zor, dişimizi sıkacağız.

Ümit Bayraş (Tekstil aksesuarcısı): Zamlar alışkanlık oldu artık. Bağışıklık kazandık. Zamsız bir hayat düşünemez oldum. Zam gelmiş iyi ne yapalım diyoruz. Bugüne kadar hükümetler verdikleri sözde durmadılar. Bu hükümette zam yapmayacağız dedi ama zam yaptı. Sözlerinde durmayacakları belliydi zaten. Zamları yaptığımız işe yansıtmak zorunda kalıyoruz. Yaptığımız işin maliyeti sürekli yükseliyor. İnsanlar pahalılıktan şikâyet ediyor, sebep ortada değil mi? Hükümet bize zam yaparsa biz de sattığımız ürünlere zam yaparız. Acısı halktan çıkar.

Atilla Sönmez (Şirket şoförü): Artık hükümetin açıklamasından zammın yapılacağını anlıyoruz. Zam yapmıyoruz, dedikleri zaman arkasından zam gelir.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

YAT KALK ZAM!

SONRAKİ HABER

Yeni zamlar yolda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa