11 Ağustos 2004 01:00

ABD'li general esir mi?

Iraklı direnişçiler, bir Amerikalı generali yakaladıklarını, Suriye sınırında ise 11 askerin boğazlarını keserek öldürdüklerini öne sürdü.

Paylaş
Irak'ta direnişçiler ile işgal kuvvetleri arasındaki çatışmalar devam ederken, direniş kaynakları, bir Amerikalı generali esir aldıklarını, 11 ABD askerinin ise boğazları kesilerek öldürüldüğünü iddia etti. Direniş kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, gerilla kuvvetleri, salı sabahı Ramadi'de işgalcilere karşı büyük bir saldırı başlattı ve tuzağa düşürülen bir ABD konvoyunda bulunan general sağ yakalandı. Amerikan ordusu, generali kurtarmak için Ramadi'nin bütün giriş çıkışlarını kapattıktan sonra, operasyona başladı. Felluce'nin kuzeyinden kent içlerine girmeye çalışan bir ABD birliği, roket ve havan topu saldırılarıyla püskürtüldü. ABD ordusu, iddialarla ilgili bir açıklama yapmadı. Yine direnişçilerin bildirdiğine göre, Suriye sınırındaki El Kaim kasabasında 11 ABD askeri öldürüldü. Kasaba halkı, aralarında bir yüzbaşının da bulunduğu askerlerin cesetlerini cuma sabahı buldu.

Diğer saldırılar Direnişçilerin diğer açıklamaları şöyle:
 • Felluce'de salı günü bir ABD tankı ve iki cip imha edildi.
 • Bağdat'ın kuzeyindeki el Taci'de bulunan ABD üssüne, altı adet Grad tipi füze fırlatıldı. Salı sabahı düzenlenen saldırıda, üsteki mühimmat deposu isabet aldı. İşgalcilerin, beş saat boyunca ölü ve yaralılarını taşıdığı öne sürüldü.
 • El Karma'da bir evi basan Amerikalılar, direnişçi olduğunu düşündükleri bir Iraklının eşini rehin aldı. Kocasının teslim olması amacıyla rehin alınan kadın, beş cip eşliğinde ABD üssüne götürülmeye çalışılırken, 50 civarında Iraklı olay yerinde toplandı ve kadını Amerikalıların elinden kurtardı. Bu sırada Amerikalılar ile halk arasında gerginlik yaşandı. Halk tarafından kuşatılan askerler, kasabadan rahatça çıkabilmek karşılığında kadını bırakmayı kabul etti. Ancak kadın serbest bırakıldıktan sonra silahlarını alan Iraklılar konvoya roket saldırısı düzenledi. Çok sayıda Amerikalı öldürüldü.
 • Salı sabahı saat 04.00 civarında Samarra'daki ABD üssüne ağır silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda 16 askerin öldürüldüğü, bir zırhlı araç ve iki cipin imha edildiği öne sürüldü. Samarra halkı, sabah erken saatlerde sokaklara dökülerek eylemi kutladı.
 • Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu, Felluce kentindeki Sünni halka destek olmak amacıyla, kente 7 gerilla gönderdi. Bu jeste karşılık Felluce halkı da ülkenin güneyindeki isyana destek amacıyla, Sadr'a 40 savaşçı verdiler. Felluceli direnişçiler ile Mehdi Ordusu arasındaki ilişkilerin giderek güçlendiği gözleniyor. Nitekim, yerli halkın işgalcilerle işbirliği yapmakla suçladığı bir Şii'nin, iki taraftan üyelerin katılacağı bir mahkeme heyeti tarafından yargılanacağı açıklandı.


  REHİNELER SERBEST
 • Direnişçilerin daha önce kaçırdığı 2 Ürdünlü şoför, bir Suriyeli ve iki Lübnanlı serbest bırakıldı.
 • Şii milisler, Bağdat'taki polis şeflerinden Raad Muhammed Kidir'i ele geçirdiler. Milisler, Kidir'in serbest bırakılması karşılığında tutuklanmış Şii direnişçilerin bırakılmasını istedi.
 • Ukrayna askerleri, dün 4 Şii direnişçiyi öldürdü.
 • Şii milislerin uyarıları sonucu, Basra Petrol Terminali'nden petrol sevkıyatı durduruldu.,
 • Bağdat'ta dün düzenlenen saldırıda 2 asker yaralandı.

 • ÖNCEKİ HABER

  Boyacılar kralı İsmail

  SONRAKİ HABER

  Taksi ücretlerine 23 Haziran'dan sonra zam geliyor

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa