08 Ağustos 2004 21:00

Şair yarışması tartışması

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi ve bir grup şair tarafından Adnan Yücel'in anısına bir şiir yarışması düzenlenmesi tartışma yaratttı.

Paylaş
24 Temmuz 2002 tarihinde yaşamını yitiren şair Adnan Yücel anısına Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri ve bir grup şair tarafından Yücel'in ailesi ve yayıncısından izin alınmadan şiir yarışması düzenlemeye çalışılıyor. Jürisinde A. Necmi Yaşar, Veysel Çolak, Ahmet Günbaş, Fergun Özelli, Sema Ş. Tuncel, Mustafa Emre ve Mustafa Günay'ın yer aldığı yarışmaya son başvuru tarihinin 30 Ağustos olduğu ve sonuçlarının Ekim 2004 tarihinde açıklanacağı öğrenilirken yarışmaya Yücel'in kitaplarını basan Yurt Yayıncılık'tan tepki geldi.

Yanlış bir davranış Söz konusu yarışma hakkında gereken girişimlerde bulunduğunu ifade eden Yurt Kitap Yayınları'ndan Ünsal Öztürk yarışma düzenlenmesinin usul ve nezaket açısından yanlış olduğunu söyledi. Yarışma jürisinde bulunan Mustafa Günay'a, "Kısaca belirtmem gerekirse, yarışmayı düzenleyen kişiler değerli kişiler olabilir ancak Adnan Yücel'in gönül sahipleri olan bizleri haberdar etmemek aynı zamanda kabul edilemez bir ayıptır. Sonuç olarak: Adnan Yücel'in ailesi ve ben yayıncısı Ünsal Öztürk bu yarışmanın düzenlenmesini kabul etmiyoruz, derhal durdurulmasını, kamuoyuna açıklama yapılmasını bekliyoruz" şeklinde bir açıklama gönderdiğini nakletti.

'Saygı gereği' Mustafa Günay'a göndermiş olduğu açıklamanın ardından Günay'ın kendisine, "Bu yarışma; uzun yıllar fakültemizde de hizmet etmiş bulunan ve bizlerin de arkadaşı olan Sayın Adnan Yücel'e bir saygı gereği olarak düşünülmüştür. Burada başka hiçbir amaç, çıkar ya da beklenti söz konusu değildir, zaten olması da mümkün değildir. Bizlere bu konuda destek olunmasını beklerken, bu şekilde engellemeye yönelik tutumları üzücü buluyoruz. Yerel ve ulusal gazete ve dergilerde yarışma duyuruları yayınlanmış bulunmakta ve katılımlar da sürmektedir. Bu aşamada yarışmanın durdurulması imkanı yoktur" şeklinde bir cevap verdiğini dile getiren Ünsal Öztürk, kendilerinden habersiz yapılan bu işlemi kabul etmeyeceklerini ve kamuoyunda tartışma başlatacaklarını bildirdi

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çizgi roman çocuklara küs!

SONRAKİ HABER

Zerban Şenlikleri sona erdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...