08 Ağustos 2004 21:00

Hayfa planı raftan indi

ABD yönetimi İsrail'e, Musul-Hayfa petrol boru hattının tekrar aktif hale getirilmesinin kaça mal olacağını sordu. Bu plan hayata geçerse, Kerkük-Yumurtalık hattının önemi kalmayacak.

Paylaş
Kerkük-Yumurtalık boru hattına günaşırı düzenlenen sabotajlar, ABD'yi, Irak petrolünü başka bir rotayla değerlendirmeye yöneltiyor. Bu rota, elli yıldan uzun süredir işlevsiz olan Musul-Hayfa petrol boru hattı. ABD yönetimi, İsrail'den, "Irak'tan Hayfa rafinerilerine petrol pompalama olasılığını araştırmasını" talep etti. Irak petrolünün İsrail üzerinden Batı pazarlarına nakledilmesine ilişkin önerinin, geçen hafta üst düzey bir Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı) yetkilisi tarafından, bir telgraf mesajıyla bir İsrail Dışişleri yetkilisine yapıldığı öğrenildi.

İşgalin faydası! Ha'aretz gazetesinin haberine göre, Musul-Hayfa hattının yeniden harekete geçirilmesi olasılığını "Irak işgalinin en önemli faydalarından biri" olarak gören İsrail hükümeti, Amerikalılardan bu telgraf hakkında ek bilgi istedi. ABD-İsrail planına göre, yeni boru hattı Kerkük petrolünü Musul ve Ürdün üzerinden İsrail'e nakledecek. Plan gerçekleşirse, Türkiye'nin büyük önem verdiği Kerkük-Yumurtalık hattı işlevsiz kalabilecek. ABD'den İsrail'e gönderilen telgrafta, 1948'den önce kullanımda olan Musul-Hayfa rotasının tekrar aktif hale getirilmesinin kaça mal olacağı soruluyor. İsrail'in kurulduğu süreçte, dönemin Irak hükümeti Hayfa'ya petrol akışını kesmişti.

Maliyet hesapları Amerikalıların maliyete ilişkin sorularının yanıtı, İsrail tarafından çoktan verilmiş durumda. Altyapı Bakanlığı'nın hesaplarına göre, 105 cm. kalınlıkta bir boru hattının kurulması, kilometre başına 400 bin dolara mal olacak. Geçtiğimiz aylarda Türkiye'yi de ziyaret eden Altyapı Bakanı Joseph Paritzky, "Hayfa limanı, Irak petrolü için çekici bir nokta. Bu konuyu, önümüzdeki ay Washington'a yapacağım ziyarette. ABD Enerji Bakanı ile görüşmeyi planlıyorum" dedi. Paritzky, Musul-Hayfa hattının hayata geçirilmesinin Ürdün'ün onayına bağlı olduğunu, bu onay karşılığında Ürdün'e de geçiş ücreti ödeneceğini belirtti. Ancak İsrailli bakan, Filistin sorunu nedeniyle Ürdün'ün böyle bir onay vermesinin güç olduğunu ekledi.

Türkiye tedirgin Türkiye, daha önce de ortaya atılan Musul-Hayfa hattı planlarından rahatsız olmuş ve İsrail hükümetine, "bu planın ikili ilişkilere zarar vereceğini" bildirmişti. Gelişmeler karşısında, AKP Hükümeti'nin ne yapacağı merak ediliyor. İsrailli kaynaklar ise, alternatif boru hattı planlarının, Türkiye üzerinde baskı kurmak için bir ABD hamlesi olabileceği kanısında. Irak, günde 2.5 milyon varil petrol üretme kapasitesiyle, dünyanın en büyük ikinci petrol üreticisi. Ancak Amerikan-İngiliz işgalinin başlamasından bu yana, direniş gruplarının en önemli hedeflerinden biri, petrol tesisleri ve boru hatları oldu. Geçen hafta iki kez bombalanan Kerkük-Yumurtalık hattı, halen hizmet dışı. Irak'ın şu andaki günlük petrol ihracatı ise birkaç yüz bin varil civarında.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Özgür Irak'tan manzaralar

SONRAKİ HABER

Irak'ta onlarca ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...